V roku 2015 sme si na Slovensku pripomínali 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra. Významného slovenského pedagóga, politika, publicistu ako i jazykovedca a kodifikátora spisovného slovenského jazyka. Toto výročie sme si formou projektových prác pripomenuli aj v našej ZŠ. Zároveň nás každý deň vybraní žiaci oboznámili so zaujímavosťami z jeho života. A aby sme nezostávali s poznávaním len na pôde našej školy, tak sme už minulý rok začali s organizáciou literárnej exkurzie, ktorá mala ešte viac poodhaliť Štúrov odkaz. Hlavnou koordinátorkou bola p. učiteľka Mgr. Záteková, ale na príprave sa podieľali aj ostatné p. učiteľky SJL: Mgr. Halúsková, Mgr. Káčeriková a Mgr. Dupáková.
Dňom exkurzie sa stal 26. apríl 2016. Termín nebol vôbec náhodný, pretože 2 dni predtým (24. 4.) sme si na Slovensku pripomínali 180. výročie pamätného výstupu štúrovcov na hrad Devín.
Plní očakávaní sme o 6:00 hod. ráno nastúpili do autobusu a vybrali sme sa na cestu poznávania. Našou prvou zastávkou sa stal Uhrovec. Neveľká dedinka a v nej biela chalúpka, v ktorej sa v roku 1815 narodil chlapček, ktorý neskôr pozdvihol slovenský národ. Bolo úžasné kráčať priestormi domčeka a vnímať atmosféru, ktorá ho napĺňala. Toto miesto však nebolo iba rodiskom Ľ. Štúra, ale aj politika Alexandra Dubčeka, ktorý sa tam v roku 1921 narodil. Pripomenuli sme si preto aj jeho život a pôsobenie. Druhou zastávkou bolo Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre, ktoré je umiestnené v priestoroch, kde sa nachádza aj pamätná izba. V nej Ľ. Štúr dožil svoj síce krátky, ale o to bohatší život. Zatiaľ čo v Uhrovci sme boli veselí a usmiati, tak na tomto mieste sme trošku zosmutneli. Veď sme stáli tam, kde Štúr poslednýkrát vydýchol. Na obidvoch miestach, v Uhrovci aj v Modre, sme sa toho veľa o Štúrovom živote dozvedeli. Nielen o jeho službe pre národ, ale aj o jeho súkromí, rodine a súrodencoch ako i o jeho priateľoch a spolupracovníkoch. Poslednou zastávkou sa stal hrad Devín. A prečo práve Devín? Pretože na toto miesto Štúr so svojimi vernými priateľmi a študentmi v roku 1836 vystúpil. Recitovali si básne, spievali slovenské piesne, hovorili o národe a na znak lásky a oddanosti k nemu prijali aj krásne slovanské mená. A tak ako tomu bolo pred 180. rokmi, tak teraz aj my, učitelia i žiaci ZŠ, sme si uctili pamiatku Ľ. Štúra a tiež sme si vybrali slovanské mená.
No a čo dodať na záver? Snáď iba toľko, že vďaka exkurzii sme sa stali bohatšími o informácie a vedomosti, ktorými sme náš obraz o Ľudovítovi Štúrovi doplnili. Veríme, že aj vďaka nej si žiaci uvedomili, aké významné miesto v našich dejinách táto osobnosť zastupuje.
Mgr. Katarína Halúsková
FOTO
Zopár reakcií našich žiakov:
„V Modre sme navštívili pamätnú izbu Ľ. Štúra, v ktorej skonal. Najviac sa mi páčil príbeh o Márii. Bola to jeho prvá láska. Veľmi ma bavilo i to, ako sme si dávali na hrade Devín slovanské mená. Mám ďalší pekný zážitok.“
Paula Stanislava Vnuková, 6.A
„Som rád, že som sa mohol zúčastniť tejto exkurzie, na ktorej som lepšie spoznal život a prácu Ľudovíta Štúra. Predsa len je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.“
Martin Hromislav Suriak, 8.A
„Veľmi sa mi páčilo na hrade Devín. Bol z neho nádherný výhľad na rieku Dunaj. Zaujala ma aj povesť, ktorú nám rozprávala pani sprievodkyňa.“
Silvia Miroslava Klučková, 5.B
„V Uhrovci som sa dozvedela, že sa tam okrem Ľudovíta Štúra narodil aj Alexander Dubček. Bola to dlhá cesta, ale oplatila sa ...“
Barbora Kvetoslava Sýkorová, 5.A