Základná škola, Dolinský potok 1114/28, Kysucké Nové Mesto

Hlavná stránka
 • „Jablkobranie“ na Suľkove

  „Jablkobranie“ na Suľkove

  Tak a je to tu! Prvý zber jabĺk v Školskej ovocnej záhrade je za nami. Pod vedením učiteľov priniesla záhrada po troch rokoch ťažkej práce a aktívnej činnosti žiakov svoju dlho očakávanú úrodu.

  Dňa 12. 9. 2018 sa pod odborným vedením Ing. Ivana Červenca a ďalších členov Slovenského zväzu záhradkárov v KNM konal v priestoroch záhrady prvý zber ovocia. Pri zrode projektu a počas prvého zberu bola prítomná aj bývalá p. učiteľka Mgr. Daniela Podoláková, ktorá zároveň pripravuje našu žiačku Lejku na medzinárodné kolo súťaže Mladý záhradkár. Na naše „jablkobranie“ bol prizvaný aj primátor Kysuckého Nového Mesta pán Ing. Ján Hartel. Ten svojou návštevou podporil aktivity nádejnej generácie záhradkárov. Žiaci sa za spomínané tri roky oboznámili so štepením, vrúbľovaním, očkovaním a prakticky si skúsili štepenie, mulčovanie, tvarovanie stromčekov a pod. Nakoniec im páni záhradkári ukázali, ako správne odtrhnúť jabĺčko, aby sa nepoškodilo. Odmenou bolo vychutnanie si zdravej, sladkej a šťavnatej odmeny so slovami: „Lepšie jablko som ešte nejedla...“ (žiačka 7. ročníka)

  Ale týmto „jablkobraním“ sa projekt nekončí. Práve naopak! Žiakov a učiteľov čakajú nové úlohy a činnosti, ktoré patria k záhradkárstvu. A o rok sa opäť stretnú pri zbere ovocia.    FOTO

                                                          Mgr. Janka Cibulková, PhD., Mgr. Zuzana Sládeková

 • 2018/2019

 • Slovenské dejiny naživo

  Slovenské dejiny naživo

   

  Vo štvrtok 14. 6. 2018 sme privítali šermiarsko-divadelnú kumpániu Via Historica, ktorá nás obveselila hodinou dejepisu naživo. Previedli nás významnými obdobiami slovenských dejín od príchodu Slovanov na naše územie po Ľudovíta Štúra. Predstavenie bolo nielen poučné, ale aj humorné, poprepletané šermiarskymi súbojmi a na záver sme si otestovali svoje ušné bubienky pri streľbe z historických palných zbraní.    FOTO

                                                                                                              Mgr. Mária Záteková

   

 • Máme radi Vrabčeka

  Už druhý školský rok pracujeme v 2. B s časopisom Vrabček. Máme ho veľmi radi. Časopis Vrabček ponúka všetko, čo má detský časopis mať – básničky, riekanky, rozprávky, hádanky, maľovanky, maľované čítanie, komiksy, zaujímavosti, vtipy, rôzne druhy krížoviek, sudoku, hlavolamy, vystrihovačky a veľa súťaží.

  A my sa do tých súťaží aj radi zapájame. Nie vždy sa darí, ale tentokrát sa to podarilo! Naša Saška Ščambová sa stala výherkyňou v súťaži DROBČEK a celá trieda bola vyfotografovaná v časopise. Foto posielame.

  Sme na seba pyšní...

                                                                                                            Mgr. Mária Birošíková

 • Tarzánia v Ružomberku a Vlkolínec

  Tarzánia v Ružomberku a Vlkolínec

  6. júna 2018 sa žiaci 5. A, 5. B8. A spolu so svojimi triednymi pani učiteľkami vybrali na koncoročný školský výlet.

  Prvou zastávkou bola Tarzánia v Ružomberku. Nachádza sa tam lanový park, v ktorom si žiaci overili svoje fyzické sily a zažili aj patričnú dávku adrenalínu, keď sa po zavesených drevených prekážkach a lanách presúvali z miesta na miesto v niekoľko metrovej výške. Piataci si to vyskúšali na detskej trase, ktorú zdolali aj niekoľkokrát po sebe. A to sa im veľmi páčilo!

  Po takomto adrenalínovom zážitku sme sa vybrali do Vlkolínca, ktorý sa nachádza v blízkosti Ružomberka. Táto obec je zapísaná dokonca aj v UNESCO. Po pár metroch mierneho stúpania do kopčeka sme síce dali zabrať aj našim nohám, ale vyplatilo sa. Na mieste nás očarila krásna okolitá príroda a neskutočný výhľad. Prešli sme sa uličkami Vlkolínca a popozerali sme si maličké malebné domčeky. Pred odchodom sme si zakúpili aj nejaké suveníry na pamiatku a pobrali sa ďalej.

  Salaš Krajinka bol našou poslednou zastávkou. Pochutnali sme si na tradičných haluškách, poobzerali si zvieratká, ktoré tam chovajú a plní zážitkov sme sa pobrali na cestu domov.   FOTO

                                                                                                Mgr. Katarína Halúsková

 • Škola v prírode

  Naše deti sa práve teraz nachádzajú v škole v prírode v Podskalí. Je im tam fajn. Trošku iste potrápia rodičov, keďže sa im nedá dovolať. Ale veď išli do školy v prírode! A tentokrát doslovne!

  Pani učiteľky a pán učiteľ sa im venujú takmer 24 hodín denne. Je im spolu veselo.

  Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí spolu s fotografiami nájdete TU. 

 • Literárna Orava

  Literárna Orava

  22. mája 2018 sa žiaci 6. ročníkov zúčastnili literárnej exkurzie na Oravu. Okrem rodného domu Martina Kukučína v Jasenovej navštívili aj Dolný Kubín. A práve v Dolnom Kubíne strávil posledné roky svojho života ďalší významný literát Pavol Országh Hviezdoslav. Naše kroky preto viedli do múzea, ktoré je po ňom pomenované. Žiaci si obohatili svoje vedomosti o množstvo zaujímavostí zo života oboch spisovateľov.

  Cestou domov sme sa ešte zastavili v Starej Bystrici, aby sme si mohli poobzerať krásny orloj, ktorý sa nachádza priamo v centre.

  Na záver sladká bodka v podobe zmrzliny a cesta domov ubehla tak rýchlo, že sme sa ani nenazdali a stáli sme pred našou školou.    FOTO

                                                                                               

                                                                                                Mgr. Katarína Halúsková

 • Svet techniky Ostrava – fyzikálna exkurzia

  Svet techniky Ostrava – fyzikálna exkurzia

  Dňa 16. 5. 2018 sa žiaci 8. a 7. ročníka zúčastnili exkurzie, vďaka ktorej sa ponorili do sveta interaktívnych hračiek z fyziky, biológie, techniky a zaujímavostí z oblasti vedy. A nemuseli ísť ani veľmi ďaleko. Svet techniky sa totiž nachádza v Ostrave-Vítkoviciach. Pred vstupom do budovy si vyskúšali 3D odtlačky a posedeli si na lavičke zhotovenej z klávesníc, počítačových myšiek a ďalších súčastí počítačov. Vo vnútri potom prešli rôznymi expozíciami. Navštívili napríklad Svet civilizácie či Svet vedy a objavov. Expozície boli voľne prístupné a to sa im veľmi páčilo, pretože si mohli všetko sami vyskúšať. Súčasťou Sveta techniky je aj 3D kino, ktoré sme nemohli vynechať.

  Na záver ešte nejaké drobnosti na pamiatku a cesta domov, ktorá už bola obohatená o nové skúsenosti a zážitky.       FOTO

                                                                                                    Mgr. Katarína Halúsková

 • ANKETA - školská jedáleň

  ANKETA - školská jedáleň

  V dňoch od 2. 5. 2018 do 11. 5. 2018 sa v našej školskej jedálni uskutočnila anketa. Stravníci mali na anketový lístok napísať, čo im chutí najviac a čo im naopak chutí najmenej. Všetci zúčastnení boli zaradení do žrebovania o zaujímavé ceny.

  Žrebovanie sa konalo 15. 5. 2018 v priestoroch školskej jedálne.

  Výhercami sa stali:

  Adam Ďurina zo 4. B

  Lukáš Janík z 9. A

  Výhercom blahoželáme!

 • Poďakovanie

  Požehnávanie škôl sa stáva novou súčasťou činnosti dekanátu Kysucké Nové Mesto, ako aj celej Žilinskej diecézy. Preto by sme sa chceli touto cestou poďakovať pánovi dekanovi Petrovi Holbičkovi, ktorý dňa 16. 5. 2018 požehnal priestory našej školy, ktorá je súčasťou farnosti.

 • Poďakovanie

  Srdečne blahoželáme Lei Vojtekovej zo 6. A, ktorá obsadila krásne 1. miesto v okresnej súťaži Mladý záhradkár a postúpila do celoslovenského kola v Piešťanoch. Poďakovanie patrí aj p. učiteľke Mgr. Daniele Podolákovej, ktorá ju pripravovala.

 • Súťaž mladých záchranárov CO

  Súťaž mladých záchranárov CO

  7. mája sme sa zúčastnili Súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany, ktorá sa konala v športovom areáli obce Radoľa. Po prvýkrát to bolo samostatné okresné kolo. Táto súťaž je veľmi všestranná a pre úspech nestačia len teoretické, ale aj praktické vedomosti, napr. prvá pomoc, streľba zo vzduchovky, použitie plynovej masky či znalosť orientácie v teréne. Naše družstvo skončilo na peknom 4. mieste. Treba podotknúť, že všetci naši súťažiaci boli na tejto súťaži prvýkrát. Za poctivú prípravu a dobrý výsledok im patrí pochvala!

   

  Zloženie družstva:      Paulínka Okuliarová   5. B

                                   Alicka Pažická           5. B

                                   Janko Dadaj             5. A

                                   Jurko Šteiniger         7. A

  FOTO                                                                                                          Ing. Gabriel Horos

 • DEŇ ZEME

  22. apríl si ľudia na celom svete už niekoľko desaťročí pripomínajú ako Deň Zeme. Ekologicky myslí aj naša škola, ktorá si v predstihu 20. 4. pripravila perfektné dopoludnie spojené so zábavou a prácou. Žiakov i učiteľov tento deň spojil a spoločnými pracovnými a zábavno-súťažnými aktivitami ožili všetky priestory školy. Najskôr žiaci v triedach pripravovali odevy z odpadového materiálu a následne sa v nich predviedli na módnej prehliadke v areáli školského dvora. Módna prehliadka bola famózna a členovia poroty mali naozaj ťažkú prácu. Nakoniec prišla na rad práca samotná. Tí z nižších ročníkov sa pustili do zbierania odpadkov v okolitých uliciach školy. Žiaci vyšších ročníkov zasa čistili areál školy. A naozaj! Pod vedením pani učiteliek sa naša škola premenila na krásnu, prekrásnu...

  Deň Zeme má obrovský význam. Všetkých spojí spoločnou myšlienkou – ochrana prírody a životného prostredia. Zároveň je príležitosťou nájsť spôsoby, ako by sme mali žiť v súlade a v harmónii s nádhernou planétou Zem.

  FOTO

                                                                                                            Mgr. Mária Birošíková

  Autor fotografií: Ing. Gabriel Horos

 • Vajanského Martin

  Táničke Halúskovej, Silvinke Klučkovej a Davidkovi Lachmanovi ďakujeme za vzornú reprezentáciu nášho okresu v krajskom kole Hviezdoslavov Kubín pod názvom Vajanského Martin.

 • Plavecký kurz

  Plavecký kurz

              V termíne od 06. 04. 2018 do 13. 04. 2018 absolvovali žiaci tretích ročníkov základný plavecký výcvik.

  Pod vedením trénerov a inštruktorov plaveckej školy NEREUS strávili 10 hodín v priestoroch krytej plavárne v Žiline.

              V úvode žiaci absolvovali testy plaveckej zdatnosti a zoznámili sa s vodným prostredím. Formou hravých aktivít si vyskúšali rôzne spôsoby dýchania, ponárania, osvojili si prácu horných a dolných končatín, precvičili si rôzne polohy tela vo vode. Jednoduchými hrami, súťažami a štafetami sa rozvíjali vôľové vlastnosti žiakov.

              Cieľom výcviku bolo eliminovať strach z vody, naučiť plávať čo najviac zúčastnených, prípadne zdokonaliť už čiastočné plavecké schopnosti žiakov, za ktoré si odnášali „Mokré vysvedčenie."      FOTO

                                                                                                            Mgr. Jaroslava Lišková

 • Školský časopis

  Školský časopis

  Prečítaj si nové číslo nášho školského časopisu In-Suľkováčik č. 4 2017/2018.

 • OCHRANÁRIK 112

  Už druhý školský rok sa naši žiaci zapojili do výtvarnej súťaže Ochranárik 112. Každý z nich stvárnil napínavé výjavy zo záchranných akcií polície, horskej, hasičskej i zdravotnej záchrannej služby. V rámci nášho okresu súťažilo tento rok 155 prác. Základnú školu Dolinský potok úspešne reprezentovali aj dievčatá z 8. A, ktoré získali vo svojej kategórii (2. stupeň ZŠ) nasledovné umiestnenia:

  2. miesto         Ivana Gazdíková

  3. miesto         Lucia Papučíková

  Dievčatám gratulujeme a želáme veľa ďalších tvorivých nápadov.

                                                                                                               Mgr. Monika Petrovová

 • Turnaj v minihádzanej

  Turnaj v minihádzanej

  Naši športovci z prvého stupňa sa 24. 4. 2018 zúčastnili druhého kola Kysuckej minihádzanárskej ligy v Čadci. Školu reprezentovali dve družstvá.

   

   

  Dievčatá v zložení:       

  Amálka Pavlicová 3. B

  Terezka Gocálová, Miška Holáčiková z 2. A

  Natálka a Nikolka Játiové, Paulínka Kapustová z 1. A

  Klaudika Kubištová z 1. B

  Chlapci v zložení:         

  Miško Hudec, Paťko Kubica, Branko Sucháň z 2. A

  Stanko Wirthig, Paťko Vavro z 1. A

  Druhého kola sa zúčastnilo 13 družstiev z okresov Kysucké Nové Mesto a Čadca. Naši žiaci na turnaji získali cenné skúsenosti, pretože sa takéhoto turnaja zúčastnili prvýkrát. Chlapci boli veľmi šikovní a vyhrali tri zápasy zo štyroch. Dievčatá boli trošku smutné, ich sily na súperov nestačili. Napriek tomu ukázali svoje pohybové zručnosti, športového ducha a excelentnú spoluprácu, ktorú si tento šport vyžaduje. Počas celého turnaja vládla priateľská atmosféra, deti bojovali o každú loptu a každý chcel zvíťaziť.

  Už teraz sa tešíme na druhý ročník.    FOTO

                                                                                                            Mgr. Lenka Škoríková

strana: