• Medzinárodné podujatie Noc s Andersenom sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara H. CH. Andersena a slúži na podporu čítania. Od roku 1967 je 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy. Po prvýkrát ho zorganizovali knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v Uherskom Hradišti v roku 2000, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas rokov sa z pôvodne komorného podujatia stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa zapájajú knižnice a školy nielen v Českej republike a na Slovensku, ale aj v Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku, Grécku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, Novom Zélande, Malte, Španielsku, Portugalsku, Švajčiarsku, Francúzsku a Taliansku. V našej škole ho organizujeme už od roku 2013 a teší sa veľkej obľube.

Podujatím sa snažíme konkurovať televízii či počítačom. Nielen nám, ale aj širokej verejnosti sa zdá, že deti málo čítajú. Je to začarovaný kruh, z ktorého sa dá ťažko vyjsť. Jednou z ciest je osobný príklad, cez ktorý chceme ukázať deťom, že čítanie je jedno veľké dobrodružstvo, že dobrá kniha nás rozveselí, rozplače, postraší, ale i poučí. Nové zážitky im pomôžu nadobudnúť pozitívny vzťah k čítaniu, ku knižniciam či kultúrnemu a zmysluplnému tráveniu voľného času.

„Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť, nemilovať múdrosť však znamená stávať sa hlupákom.“            J. A. Komenský