• EKO KÚTIK

Zámer projektu
        Vytvoriť stenu predstavujúcu obraz prírody, pod ňou paletové posedenie, nástenku s aktuálnymi informáciami o ŽP. Žiaci by tak čerpali energiu zo zelene aj v zimných mesiacoch. Ciele projektu: Vybudovať miesto na vzdelávanie, vzájomnú komunikáciu, oddych a relax počas prestávok, budovanie a posilňovanie pozitívnych vzťahov medzi žiakmi z okolitých tried. Zapojiť žiakov do vybudovania projektu na predmetoch technika, matematika, výtvarná výchova a biológia. Zvýšiť povedomie žiakov o ochrane životného prostredia, o globálnych problémoch, o príčinách a dôsledkoch klimatických zmien pomocou prenosnej nástenky s aktuálnymi informáciami. Budovať vzťah k prírode (vysadenie a starostlivosť o rastliny v kvetináčoch). Zlepšiť správanie žiakov voči životnému prostrediu (separovaním odpadu, zbieraním kuchynského oleja, elektroodpadu a následným odovzdaním v škole). Informovať verejnosť (rodičov, priateľov školy, miestnych obyvateľov) o projekte cez príspevky na FB a web stránke školy.

28. 11. 2023 sa naše žiačky z 9. ročníka zúčastnili prezenčných workshopov v rámci súťaže Greenfluenceri a energia, ktorú organizuje nezisková organizácia Ekofond SPP. Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií v oblasti sociálnych sietí a kritického myslenia. Projekt čoskoro rozbehneme aj u nás v škole a už teraz sa naň veľmi tešíme.😊

V rámci súťaže Greenfluenceri a energia navštívil počas hodiny chémie koordinátor projektu aj so svojím tímom triedu 7. ročníka. Žiaci sa dozvedeli veľa informácií v oblasti znečisťovania životného prostredia, diskutovali o globálnych problémoch, klimatických zmenách a zamýšľali sa nad tým, ako môže prispieť každý jeden z nás k ochrane životného prostredia.

Na záver sme dospeli k tomu, že ak chceme dosiahnuť zmenu, tak musíme v prvom rade začať sami od seba!

Čo by sa malo nachádzať v EKOKÚTIKU? 🤔

Tak nad touto otázkou sa zamýšľali všetci žiaci našej školy. Počas hodín výtvarnej výchovy dali svoje predstavy na papier a dievčatá z tímu Greenfluenceri a energia ich následne zozbierali. Nákresy nás potom inšpirovali pri výbere niektorých prvkov. Ale to nie je všetko! Naši šikovní žiaci na hodinách techniky obrúsili palety, pomohli pánovi školníkovi napenetrovať stenu a poskladať paletové posedenie. Na matematike zasa zistili, koľko podsedákov bude na posedenie potrebných. A aby sme si náš ekokútik ešte viac skrášlili, tak si žiaci v každom ročníku vymaľovali svoj triedny kvetináč jarnými kvietkami.

A výsledok? 🧐

Na ten si musíme síce ešte chvíľku počkať, ale už teraz sa tešíme! 😊

Aj v tomto sme prví! 🤩🍀

Našu školu neustále modernizujeme. Tentokrát sme spojili sily a vytvorili sme útulný ekokútik. Poslúži nám nielen na oddych a relaxáciu počas prestávok, ale je aj vhodnou vzdelávacou zónou.

Tento priestor je miestom, kde sa žiaci môžu uvoľniť a načerpať energiu zo zelene, živých kvetov, pestrých farieb... Je aj symbolom našej školy ako jednej veľkej rodiny, preto sme do jeho vytvorenia zapojili nielen učiteľov a žiakov, ale aj ich rodičov. Samozrejme, bez finančnej pomoci rodičovskej rady a niektorých rodičov by sme to nezvládli. Ekokútik je tak dielom celej našej komunity a prispieva k pozitívnej atmosfére a pocitu spolupatričnosti. Zároveň by sme chceli vyjadriť poďakovanie všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľali. 😊

Súťažíme s EKOKÚTIKOM 🍀

Naša škola sa zapojila do 2. ročníka súťaže Greenfluenceri a energia, ktorú realizuje nezisková organizácia Ekofond SPP. Koordinátor aj so svojím tímom najprv absolvovali vzdelávacie workshopy, potom naplánovali a úspešne zrealizovali projekt. Ekokútik sa tak stal nielen miestom na vzdelávanie, vzájomnú komunikáciu či relax počas prestávok, ale je aj miestom budovania a posilňovania pozitívnych vzťahov medzi žiakmi.
        Tešíme sa z nášho spoločne vybudovaného majstrovského diela, ktoré si môžete pozrieť v  krátkom zostrihu. 😊