Požehnávanie škôl sa stáva novou súčasťou činnosti dekanátu Kysucké Nové Mesto, ako aj celej Žilinskej diecézy. Preto by sme sa chceli touto cestou poďakovať pánovi dekanovi Petrovi Holbičkovi, ktorý dňa 16. 5. 2018 požehnal priestory našej školy, ktorá je súčasťou farnosti.
Novinky
Poďakovanie
27. 5. 2018
Poďakovanie
18. 5. 2018Srdečne blahoželáme Lei Vojtekovej zo 6. A, ktorá obsadila krásne 1. miesto v okresnej súťaži Mladý záhradkár a postúpila do celoslovenského kola v Piešťanoch. Poďakovanie patrí aj p. učiteľke Mgr. Daniele Podolákovej, ktorá ju pripravovala.
Súťaž mladých záchranárov CO
15. 5. 20187. mája sme sa zúčastnili Súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany, ktorá sa konala v športovom areáli obce Radoľa. Po prvýkrát to bolo samostatné okresné kolo. Táto súťaž je veľmi všestranná a pre úspech nestačia len teoretické, ale aj praktické vedomosti, napr. prvá pomoc, streľba zo vzduchovky, použitie plynovej masky či znalosť orientácie v teréne. Naše družstvo skončilo na peknom 4. mieste. Treba podotknúť, že všetci naši súťažiaci boli na tejto súťaži prvýkrát. Za poctivú prípravu a dobrý výsledok im patrí pochvala!
Zloženie družstva: Paulínka Okuliarová 5. B
Alicka Pažická 5. B
Janko Dadaj 5. A
Jurko Šteiniger 7. A
FOTO Ing. Gabriel Horos
DEŇ ZEME
28. 5. 201822. apríl si ľudia na celom svete už niekoľko desaťročí pripomínajú ako Deň Zeme. Ekologicky myslí aj naša škola, ktorá si v predstihu 20. 4. pripravila perfektné dopoludnie spojené so zábavou a prácou. Žiakov i učiteľov tento deň spojil a spoločnými pracovnými a zábavno-súťažnými aktivitami ožili všetky priestory školy. Najskôr žiaci v triedach pripravovali odevy z odpadového materiálu a následne sa v nich predviedli na módnej prehliadke v areáli školského dvora. Módna prehliadka bola famózna a členovia poroty mali naozaj ťažkú prácu. Nakoniec prišla na rad práca samotná. Tí z nižších ročníkov sa pustili do zbierania odpadkov v okolitých uliciach školy. Žiaci vyšších ročníkov zasa čistili areál školy. A naozaj! Pod vedením pani učiteliek sa naša škola premenila na krásnu, prekrásnu...
Deň Zeme má obrovský význam. Všetkých spojí spoločnou myšlienkou – ochrana prírody a životného prostredia. Zároveň je príležitosťou nájsť spôsoby, ako by sme mali žiť v súlade a v harmónii s nádhernou planétou Zem.
Mgr. Mária Birošíková
Autor fotografií: Ing. Gabriel Horos
Vajanského Martin
14. 5. 2018Táničke Halúskovej, Silvinke Klučkovej a Davidkovi Lachmanovi ďakujeme za vzornú reprezentáciu nášho okresu v krajskom kole Hviezdoslavov Kubín pod názvom Vajanského Martin.
Plavecký kurz
14. 5. 2018V termíne od 06. 04. 2018 do 13. 04. 2018 absolvovali žiaci tretích ročníkov základný plavecký výcvik.
Pod vedením trénerov a inštruktorov plaveckej školy NEREUS strávili 10 hodín v priestoroch krytej plavárne v Žiline.
V úvode žiaci absolvovali testy plaveckej zdatnosti a zoznámili sa s vodným prostredím. Formou hravých aktivít si vyskúšali rôzne spôsoby dýchania, ponárania, osvojili si prácu horných a dolných končatín, precvičili si rôzne polohy tela vo vode. Jednoduchými hrami, súťažami a štafetami sa rozvíjali vôľové vlastnosti žiakov.
Cieľom výcviku bolo eliminovať strach z vody, naučiť plávať čo najviac zúčastnených, prípadne zdokonaliť už čiastočné plavecké schopnosti žiakov, za ktoré si odnášali „Mokré vysvedčenie." FOTO
Mgr. Jaroslava Lišková
Turnaj v minihádzanej
8. 5. 2018Naši športovci z prvého stupňa sa 24. 4. 2018 zúčastnili druhého kola Kysuckej minihádzanárskej ligy v Čadci. Školu reprezentovali dve družstvá.
Dievčatá v zložení:
Amálka Pavlicová 3. B
Terezka Gocálová, Miška Holáčiková z 2. A
Natálka a Nikolka Játiové, Paulínka Kapustová z 1. A
Klaudika Kubištová z 1. B
Chlapci v zložení:
Miško Hudec, Paťko Kubica, Branko Sucháň z 2. A
Stanko Wirthig, Paťko Vavro z 1. A
Druhého kola sa zúčastnilo 13 družstiev z okresov Kysucké Nové Mesto a Čadca. Naši žiaci na turnaji získali cenné skúsenosti, pretože sa takéhoto turnaja zúčastnili prvýkrát. Chlapci boli veľmi šikovní a vyhrali tri zápasy zo štyroch. Dievčatá boli trošku smutné, ich sily na súperov nestačili. Napriek tomu ukázali svoje pohybové zručnosti, športového ducha a excelentnú spoluprácu, ktorú si tento šport vyžaduje. Počas celého turnaja vládla priateľská atmosféra, deti bojovali o každú loptu a každý chcel zvíťaziť.
Už teraz sa tešíme na druhý ročník. FOTO
Mgr. Lenka Škoríková
Vynálezy, ktoré zmenili svet
1. 5. 2018Dňa 24. 4. sa konalo školské kolo súťaže Vynálezy, ktoré zmenili svet. Celoškolskému kolu predchádzali triedne kolá žiakov 7. – 9. ročníka, do ktorých sa zapojilo celkovo 75 súťažiacich. Do celoškolského kola postúpilo 13 žiakov, z ktorých najúspešnejší boli:
1. miesto: Lucka Ozsvaldová 9. B Mobilný telefón, kalkulačka
2. miesto: Dávid Lachman 7. A Teplovzdušný balón
3. miesto: Alexandra Ďurišová 7. A Faradayova klietka
Víťazom blahoželáme a všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť! FOTO
Ing. Gabriel Horos
Deň narcisov
1. 5. 201813. apríl 2018 sa niesol v znamení žltého narcisu. Je to kvietok jari a nádeje.
Aj tento rok sa naša škola opätovne zapojila do celoslovenskej zbierky Ligy proti rakovine, ktorá sa konala už po dvadsiaty druhýkrát. Zakúpením umelého alebo živého narcisu sme vyjadrili solidaritu s ľuďmi postihnutými touto zákernou chorobou. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky sa nám podarilo vyzbierať sumu 62,70 eur. Peniaze použije Liga proti rakovine na pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku.
Ďakujeme!
Mgr. Erika Mrňáková
Týždeň hlasného čítania v 2. A
29. 4. 2018Počas týždňa od 16. 4. do 23. 4. sa druháci zapojili do objavovania sveta príbehov plných múdrosti, zábavy a poučenia prostredníctvom čítania kníh, ktoré si zvolili spolu s rodičmi. Myšlienkou tejto akcie je zblížiť svet dospelých so svetom detí cez rozprávky a príhody. Každé dieťa si vybralo ľubovoľnú knihu, z ktorej denne doma 30 min. čítali. Tento rok sa deti vybrali na farmársky trh a kamarátom na ich ceste bol košík, do ktorého vkladali sedem druhov zeleniny. Po splnení zadaných úloh, napr. nakresliť obľúbenú zeleninu, napísať recept na zdravé jedlo, spomenúť si na príbeh, v ktorého názve je zelenina alebo ovocie atď. a po vložení zeleniny do košíka si vymaľovali zeleninu aj na hracom pláne a vykúzlili tak jedno písmenko. Keď sa košík naplnil doplna a deti vylúštili hádanku, získali certifikát a tiež šancu vyhrať peknú cenu.
Držíme si palce a už teraz sa tešíme na Týždeň hlasného čítania na budúci rok, aby sme sa zasa s chuťou pustili do plnenia zaujímavých úloh.
Mgr. Lenka Ponechalová
Sadenie stromčekov Orešnicami
29. 4. 2018Počas "Mesiaca lesov" v piatok 20. 4. 2018 sa členovia dobrovoľníckej skupiny Orešnice (žiaci 4., 5. a 6. ročníka) pripojili k aktivitám Dňa Zeme vo forme sadenia stromčekov v obci Rudina v spolupráci s organizáciou Lesy Slovenskej republiky a pod dozorom lesného pedagóga Ing. Jána Vojteka. Naši žiaci s nadšením, energiou a s dobrou náladou vysadili 600 sadeníc borovice lesnej (Pinus nigra), ktoré sú počiatkom nášho „Lesa orešníc“. Zároveň sme mohli pozorovať lesný ekosystém a život v ňom. Videli sme rôzne živočíchy – salamandru škvrnitú, lykožrúta smrekového, jaštericu krátkohlavú, bystrušku fialovú či rastliny – záružlie močiarne, veternicu hájnu, prvosienku jarnú a i. Žiaci z nového lesa Orešníc odchádzali nadšení a tešia sa na ďalšiu akciu, ktorá bude o pár týždňov. FOTO
Mgr. Janka Cibulková, Mgr. Zuzka Sládeková
SHAKESPEARE´S DAY
22. 4. 2018V piatok 13. 4. 2018 sa niektorí naši žiaci rozhodli stráviť príjemné popoludnie v duchu cudzích jazykov. Už po tretíkrát sa v našej škole konala veľmi pekná akcia – Shakespeare´s day. Žiaci 3. – 8. ročníkov mali možnosť preukázať svoje jazykové schopnosti v prednese poézie a prózy v nemeckom, ruskom a najmä v anglickom jazyku. Už naši najmladší recitátori 3. a 4. roč. Š. Školníková, L. Chovaňáková, M. Gazdík, T. Hlavatá, E. Šutá a K. Ivánková sa popýšili svojím výkonom, aj keď sa anglickému jazyku venujú len 1. a 2. rok. Triedu 5. A reprezentovali D. Jedinák a J. Dadaj, triedu 7. B M. Bajánková a J. Tulinská, triedu 7. A A. Dadajová, ktorá podala obdivuhodný výkon a postupuje do okresného kola. Veľmi nás potešili básne prednesené v ruskom jazyku v podaní V. Jarabicovej, P. Súkeníka a L. Vavra z 8. A a M. Králika z 8. B.
Všetkým srdečne gratulujeme a veríme, že v budúcom školskom roku sa nájde odvážnych recitátorov ešte oveľa viac. Už teraz sa tešíme! FOTO
Mgr. Lenka Ponechalová
Kreslíme s Vrabčekom
16. 4. 2018Každý mesiac sa tešíme na nové číslo Vrabčeka. Aj v apríli nám priniesol mnoho pútavých príbehov, hlavolamov, hádaniek, obrázkov. Tentokrát nás najviac zaujal psík Drobček. Pomáhal kohútikovi zistiť, ktorá zvieracia reč je najkrajšia. Aj nám sa veľmi páčia zvieratká, preto sme Drobčekovi nakreslili tie, ktoré sa nám v 2. B páčia najviac. Práce sa vydarili, veď posúďte sami z fotografie. „Vrabček, posielame ti ich.“
No a pevne dúfame, že budú aj ocenené. Držte nám prsty, prosím.
Mgr. Mária Birošíková
Knižná Suľkobúdka
19. 3. 201816. marec 2018
Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečítal, prežije iba jeden.
Marec je od roku 1955 označovaný ako Mesiac knihy. To vieme takmer všetci. Ale prečo práve marec?
V marci sa narodil aj zomrel Slovák Matej Hrebenda, ktorý žil na prelome 18. a 19. storočia. Aj napriek tomu, že bol slepý, venoval sa zbieraniu kníh, ich zachraňovaniu a rozširovaniu medzi ľuďmi. Vďaka dobrým ľuďom putoval po celom Slovensku a dostal sa až do Čiech či Viedne. Ďalším dôvodom je, že 16. marca sa narodil slovenský zberateľ ľudových rozprávok Pavol Dobšinský, ktorého označujeme aj prívlastkom slovenský Andersen.
Nebola preto náhoda, že sme práve 16. marca 2018, v deň, v ktorom sme si pripomínali 190. výročie narodenia Pavla Dobšinského, v deň, ktorý je označovaný aj ako Deň slovenských rozprávok, slávnostne otvorili našu knižnú Suľkobúdku. Jej základným pravidlom sú tri slová: požičaj, vráť, vymeň. FOTO
Ďakujeme p. učiteľkám Jarmile Liškovej a Márii Zátekovej za realizáciu takejto peknej myšlienky a deťom, ktoré priniesli prvé knihy do Suľkobúdky:
1. A – Paulínka Kapustová
1. B – Adamko Karcol
2. B – Aďko Kurciník, Peťko Kurciník, Natálka Stojková, Emka Plevková
3. A – Marek Králik, Katka Chudobová, Jakubko Magura
3. B – Anetka Komolíková, Alžbetka Koňušiaková, Jakubko Lašút, Dávidko Mäkký
4. A – Nicolasko Adamčík
5. B – Lejka Petreková, Marcelko Kerhat
6. B – Deniska Štefánková
8. A – Veronika Jarabicová, Miško Kapusta
Suľkobúdke prajeme, aby plnila svoj účel, pretože kniha nám pomáha zabudnúť na trápenie, zlepšíme si pamäť, rozšírime si slovnú zásobu, naučíme sa lepšie písať, pretože:
Knihy sú pre človeka tým, čím sú pre vtáka krídla.
Mgr. Mária Záteková
Návšteva škôlkarov
19. 3. 2018Ešte posledné úpravy – zaviazať kravatu, dať na chrbát aktovku plnú sladkostí a Suľka so Suľkom môžu ísť čakať na škôlkarov. Áno, majú pre nich pripravený zaujímavý program – prehliadka školy, priama účasť na výchovno-vzdelávacom procese u prváčikov s pútavým a zaujímavým učením, cvičenie s veľkým a malým padákom v telocvični s druhákmi, stretnutie s tretiakmi a štvrtákmi a nakoniec na posilnenie a doplnenie energie teplý čajík a chutný puding v školskej jedálni.
Suľko a Suľka postupne v dňoch 12., 13. a 14. 3. 2018 privítali v našej škole predškolákov zo všetkých troch materských škôlok v našom meste. Podľa iskričiek radosti a šťastia v ich očkách usúdili, že sa im v našej škole veľmi páčilo. No a my všetci sa z toho veľmi tešíme. FOTO
Mgr. Mária Birošíková
Veľkonočné tvorivé dielne
19. 3. 2018Aká by to bola Veľká noc bez tvorivých dielní? Nuda! Preto si aj pred tohoročnými sviatkami jari pani učiteľky Lenka Koňušíková, Janka Cibulková a Zuzka Sládeková pozvali deti našej školy, rodičov a verejnosť na obľúbené kreatívne aktivity, ktoré realizovali 15. 3. 2018. Počas nich mohli popustiť uzdu nielen svojej fantázii a tvoriť originálne predveľkonočné výrobky, ale si aj oddýchnuť, porozprávať sa, zasmiať sa, uvoľniť a načerpať veľa pozitívnej energie. Pre všetkých účastníkov boli pripravené pomôcky na výrobu ovečky, kuriatka, jarných kvietkov, vejárika... Práce sa podarili. Pomáhali aj členovia žiackeho parlamentu s p. uč. Birošíkovou. Všetci mali obrovskú radosť, pretože spoločne s našimi pani učiteľkami, vychovávateľkami i rodičmi strávili príjemné a inšpiratívne popoludnie. FOTO
Dovidenia o rok!
Mgr. Mária Birošíková
Druháci navštívili hospodársky dvor
18. 3. 2018Koník, ovečka, kravička, sliepočka, kozička, zajačik...
Naši druháci už vedia, že toto sú domáce zvieratká, z ktorých má človek veľký úžitok. Dávajú nám nielen mäso, mlieko, vajíčka, vlnu, kožu, ale robia nám aj radosť a využívame ich silu. Tety z CVČ vedia, že toto všetko sa druháci učia a aby tomu aj dokonale porozumeli, zorganizovali pre nich exkurziu na hospodársky dvor do Kysuckého Lieskovca. Tam videli kravičky, teliatka, jalovičky či kuriatka. Na farme v Ochodnici si zasa mohli pohladkať ovečky a dokonca pomojkať maličké jahniatka. Bolo to veľmi milé a druhákom sa domov vôbec nechcelo ísť.
Na záver prišli k minerálnemu prameňu, pri ktorom sa občerstvili a vajcovkou naplnili fľaše, aby doniesli troška „príjemnej vône“ aj domov. FOTO
Bolo to super a naše poďakovanie patrí tetám z CVČ.
Mgr. Mária Birošíková
Návšteva misionára z Tanzánie
13. 3. 2018Jambo! Hakuna matata.
Čo znamenajú tieto slová?
Ahoj! Žiadny problém.
Slová sú pôvodom z Tanzánie (Afrika) a sú v jazyku swahilčina.
A ako to vieme?
Dňa 27. 2. a 1. 3. 2018 sme mali vzácnu návštevu práve z Tanzánie. Prišiel medzi nás John Ove a porozprával nám o svojej misijnej činnosti, ktorá prebieha v ich farnosti. Žiaci sa dozvedeli nové informácie, precvičili si angličtinu, preverili vedomosti z geografie a dokonca si zatancovali aj typický tanček, ktorý predvádzajú deti v Tanzánii počas omše. Návšteva sa páčila nielen žiakom a učiteľom, ale pozitívne ju hodnotila aj pani riaditeľka. Zaujímalo ju i to, ako v Tanzánii funguje systém školstva, ktorý je veľmi podobný nášmu.
Za návštevu veľmi pekne ďakujeme a prajeme Johnovi mnoho úspechov a Božích milostí v jeho poslaní. FOTO
Mgr. Jaroslava Magurová
Poznávacia vychádzka účastníkov biologickej olympiády
13. 3. 2018V sobotu 10. 2. 2018 sa naši budúci „bioolympionici“ vybrali na poznávaciu vychádzku do lesa v Dubí, ktorá im obohatila ich vedomostný obzor. Mali možnosť vidieť a odfotiť si stopy diviaka a jeho hrabanku, srnčie stopy, hniezda vtákov, zvyšky stravy od veverice, samičie jahňady liesky, ploník, borovicorasty, ich semená a mnoho iných prírodnín, ktoré využijú pri zostavovaní dokumentačných materiálov pre biologickú olympiádu. Naučili sa, ako pripravovať sadru na zdokumentovanie sadrových odtlačkov, ako správne mapovať stopy, na čo sa zamerať, aké druhy rastlín a živočíchov v danom ročnom období môžeme vidieť v lesnom biotope a pod.
Vychádzka sa všetkým náramne páčila a už sa tešíme na deň, keď opäť podnikneme „bioolympijskú“ poznávačku do okolia našich Kysúc. FOTO
Mgr. Janka Cibulková a Mgr. Zuzana Sládeková