Ak by ste sa spýtali školopovinných detí, ktoré sú ich najobľúbenejšie dni, určite sa dočkáte takmer rovnakých odpovedí – prázdniny a Vianoce. Nuž, letné prázdniny nám neodbytne klopú na dvere, ale vianočné sviatky sú už dávno za nami alebo ďaleko pred nami.
My sme však deťom z 5. a 6. ročníka priniesli kúsok tejto atmosféry na exkurzii v Okrase Čadca. Oboznámili sa tam s ručnou výrobou slovenských sklenených ozdôb a baniek, ktoré sú už 60 rokov ich neoddeliteľnou súčasťou a počas existencie výrobného družstva vyrobili podľa požiadaviek zákazníkov viac ako 12 000 rôznych vzorov. Každý jeden kus je originálnym výrobkom, pretože pri ich výrobe nepoužívajú stroje. Našli sme len jediný, v ktorom banky postriebrujú, ale kedysi aj túto prácu robili ručne. Zaujímavosťou pre nás bolo, že prototyp tohto stroja vymysleli a vyrobili dvaja šikovní páni, jeden z Čadce a jeden z Kys. Nového Mesta a že vo firme vyrábajú aj obaly z papierovej lepenky a kartónu podľa požiadaviek zákazníka.
Keďže piatok 22. apríla 2016 bol aj Dňom Zeme, potešilo nás, že v tomto podniku neustále dbajú aj na ochranu životného prostredia, o ktorej nám viac porozprávali v Kysuckej knižnici v Čadci, v ktorej deti živo diskutovali o živočíchoch a rastlinstve, ktoré sa nachádzajú na Kysuciach. V závere si vypočuli krásne trilkovanie vtáčikov, ktoré ich častokrát ráno zobúdzajú a pripomínajú, že škola ich už opäť čaká.
Veľké ďakujem posielame všetkým, ktorí sa postarali o obohatenie poznatkov našich suľkovských detí. V Okrase Čadca nás sprevádzala p. Mekyňová, v Kysuckej knižnici v Čadci nám p. Pagáčová sprostredkovala stretnutie s pracovníčkou CHKO Kysuce p. Polákovou. O organizáciu, úspešný priebeh a bezpečnosť sa postarali p. Klušáková a p. Kafčáková z CVČ v Kysuckom Novom Meste spolu s p. učiteľkami Horvátovou a Zátekovou.
Mgr. Mária Záteková
