V dnešnej dobe je dôležité, aby naše deti ovládali minimálne jeden – dva cudzie jazyky. Ale zabúdame, že to, čo je pre nás samozrejmosťou, si častokrát nevážime. Materinský jazyk je dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou každodenného života nás všetkých, preto si ho musíme chrániť a vážiť. Týmto jazykom bezprostredne komunikujeme, čítame. Preto sa v našej škole prvé tri februárové týždne niesli v znamení materinského jazyka a uskutočnili sme niekoľko aktivít, ktorými sme zdôraznili jeho význam.
Uhádni, čo čítam... – úlohou žiakov bolo na hlasovacom lístku priradiť k fotografii učiteľa správnu fotku jeho kníh, ku ktorým sa rád vracia. Žiaci mali možnosť lepšie spoznať svojho učiteľa, jeho vkus, názory a hlavne zistiť, že aj učitelia s iným zameraním ako SJL radi siahnu po krásnej literatúre a čítajú. Do hlasovania sa zapojili aj samotní učitelia či ekonomickí zamestnanci školy.
Knižné inzeráty – Odporúčam, táto kniha je super! – zapojili sa žiaci aj učitelia školy, ktorí na školskú nástenku pripli lístoček a naň napísali názov a autora knihy, ktorú prečítali a odporúčali by ju na prečítanie aj iným spolužiakom – táto aktivita bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch.
Čitateľská desaťminútovka – žiaci aj učitelia na začiatku každej vyučovacej hodiny desať minút venovali čítaniu krásnej literatúry a na sebe mali pripevnené kartičky Teraz čítam (autor a titul práve čítanej knihy). Beletriu si priniesli z vlastnej knižnice, využiť mohli aj služby školskej knižnice či Knižnej Suľkobúdky, ktorú máme v škole. Stretnutia žiakov a učiteľov na chodbách počas prestávok boli rušnejšie, zaujímavejšie a veselšie ako zvyčajne, pretože sa zaujímali o to, čo aktuálne čítajú. Samozrejme, v závere týždňa žiaci spolu s vyučujúcimi SJL živo diskutovali o práve čítaných knihách.
Hviezdoslavov Kubín – školské kolo v umeleckom prednese v materinskom jazyku.
21. februára sme všetkým žiakom prostredníctvom školského rozhlasu pripomenuli význam a históriu Medzinárodného dňa materinského jazyka a nezabudli sme na vyhodnotenie ankety Uhádni, čo čítam...
Podľa vyjadrenia samotných žiakov boli aktivity veľmi zaujímavé, zistili viac o učiteľoch, hodiny začínali menej stresujúco a priali by si, aby pravidelné čítanie beletrie na vyučovacích hodinách pokračovalo i naďalej.
FOTO Mgr. Mária Záteková