2017/2018
Deň vody
Aká je kvalita vody, ktorú pijeme? Ako ju môžeme skontrolovať?
Počas Svetového dňa vody 22. 3. 2018 sme spolu so žiakmi kontrolovali kvalitu pitnej vody. Žiaci si priniesli vzorku vody zo svojich domovov a odobrali sme aj vzorku vody z neďalekého potoka. Podrobili sme ich testom na zisťovanie hodnoty pH, obsahu dusičnanov, fosforečnanov a aj tvrdosti vody. Na základe porovnania výsledkov sme zistili, že nielen v škole, ale aj doma máme kvalitnú pitnú vodu, ktorú by sme si mali viac ceniť. Naopak výsledky testov vody z potoka potvrdili, že táto voda už nie je vhodná na pitie. Obsahuje totiž väčšie množstvo dusičnanov a fosforečnanov.
„Voda je vzácne dedičstvo od našich predkov.“
Vážme si ju a chráňme! FOTO
Mgr. Janka Cibulková
Deň vody - vyhodnotenie aktivít
22. marec bol vyhlásený za Svetový deň vody. V našej škole si ho pripomíname rôznymi aktivitami: pijeme zdravé tekutiny, ktoré sú prísne kontrolované VODNOU POLÍCIOU, zdobíme si triedy, vyrábame dažďové kvapky, obliekame si modré oblečenie a mnohé iné. Plnenie úloh sleduje a hodnotí žiacky parlament.
A tu sú výsledky:
1. stupeň
1. miesto 1. A 42 bodov
2. miesto 2. B 40 bodov
3. miesto 4. B 38 bodov
2. stupeň
1. miesto 7. B 48 bodov
2. miesto 5. B 44 bodov
3. miesto 5. A 19 bodov
Výhercom gratulujeme!
Na druhej strane by sme však chceli žiakov z 9. B a 8. B vyzvať k väčšej aktivite a snaženiu. Tentokrát majú palec dole.
Mgr. Mária Birošíková
Boj proti prejavom extrémizmu – prednáška pre žiakov 8. ročníka
„Street Law“ (Dostaňme právo do ulíc) – je cieľom projektu, s ktorým nás oslovila Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Hlavnou myšlienkou projektu je prepojiť teóriu s praxou tak, aby sa zvyšovalo právne vedomie v spoločnosti. A tak sa k nám vybrali dve študentky práva, ktoré pod vedením interného supervízora Mgr. Viktórie Markovej zaujímavým spôsobom priblížili hlavnú tému projektu Boj proti prejavom extrémizmu. Našim ôsmakom boli ozrejmené historicko-právne a trestnoprávne aspekty uvedenej problematiky a ich vedomosti boli nielen na úvod, ale aj v závere prednášky overené nečakaným kvízom. Vďaka pozornému Michalovi Kapustovi sa chlapčenskému tímu podarilo získať o niečo viac bodov ako dievčatám, a tak sa mohli podeliť o sladkú odmenu.
Cvak – ešte jedna spoločná fotka do albumu a už sa môžeme tešiť na ďalšiu zaujímavú tému, ktorá nás bude čakať v apríli. FOTO
Ďakujeme za spoluprácu!
Mgr. Anita Tomaníčková, riaditeľka školy
Suľkovská Noc s Andersenom
Už po šiestykrát sa v našej škole uskutočnilo podujatie, ktoré otvára bránu do sveta rozprávok – Noc s Andersenom.
Okrem našej školy sa však takáto rozprávková noc realizovala aj v mnohých ďalších školách takmer po celom svete. Okrem Slovenska to bolo aj v Čechách, Poľsku, Srbsku, Chorvátsku, Slovinsku, Bulharsku, USA, Austrálii, Grécku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, na Novom Zélande, Malte, v Španielsku, Portugalsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Taliansku, Saudskej Arábii a dokonca aj v africkej Keni. Išlo o viac ako 1600 miest s počtom účastníkov 95 000.
Ale vráťme sa späť do našej školy!
U nás sa Noci s Andersenom pravidelne zúčastňujú vybraní žiaci 5. – 7. ročníka pod vedením p. učiteliek Mgr. Michaely Káčerikovej, Mgr. Márie Zátekovej a Mgr. Kataríny Halúskovej. Tento rok prebehlo podujatie v dňoch 23. – 24. marca 2018.
Okrem Hansa Christiana Andersena si pripomíname aj život a rozprávky Pavla Dobšinského.
Presne o 16.00 hod. popoludní vstúpila skupina detí do sveta, ktorý dáva našej fantázii krídla, v ktorom dobro víťazí nad zlom a ožívajú rozprávkové bytosti. Čakalo na ne veľa zaujímavých úloh, ktoré vďaka svojim vedomostiam o rozprávkach hravo zdolali. Nedali sa zaskočiť ani disciplínami, v ktorých si museli precvičiť nielen svoj bystrý um, ale aj rýchle ruky či koordináciu.
Ich ďalšou úlohou bolo spoločnými silami vo svojom družstve vytvoriť plagát, uhádnuť názov rozprávky a zároveň ju aj zdramatizovať. V tejto aktivite deti dokázali, že aj v našom modernom svete majú rozprávky stále svoje miesto. No a scénky v ich podaní boli skutočne veľmi milé, kreatívne a zábavné.
Pred spaním si ešte vypočuli rozprávku na dobrú noc a začali snívať svoje rozprávkové sny. Všetky deti boli veľmi šikovné, a preto bola na druhý deň ráno ich aktívna účasť na rozprávkovej noci odmenená malým darčekom a spomienkovým listom, ktorý im tento deň bude navždy pripomínať.
A hoci na konci zazvonil zvonec, my veríme, že rozprávky nekončia a naši žiaci ich budú s radosťou čítať aj naďalej. FOTO
Mgr. Katarína Halúsková
Záhradkári u nás
Naša spolupráca so Slovenským zväzom záhradkárov v KNM pokračuje.
Vo štvrtok 15. marca 2018 nás opäť navštívili členovia Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov v Kysuckom Novom Meste na čele s jeho predsedom pánom Ing. Ivanom Červencom. Prišli sa podeliť o svoje skúsenosti pri ošetrovaní ovocných stromčekov s našimi siedmakmi. Na hodinách sveta práce predviedli žiakom ukážky očkovania a štepenia ovocných stromčekov. Pán Červenec najskôr sám ukázal rôzne spôsoby očkovania ovocných drevín a následne si ich žiaci sami vyskúšali. Niektorí sa ukázali ako zruční budúci záhradkári a pestovatelia. Svoje zaštepené rastlinky si mohli odniesť domov do svojich záhrad, kde sa o ne budú starať.
Priamo v ovocnom sade sa už potom samotní záhradkári postarali o predjarné ošetrenie našich drevín a zároveň prispeli radami, ako sa máme v budúcom vegetačnom období o náš sad postarať.
Ďakujeme im za cenné rady a čas, ktorý nám venovali! FOTO
Mgr. Libuše Horvátová
Imatrikulácia prvákov a Čarovná noc
Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden Suľkovský hrad... Počkať, počkať! Nepredbiehajme! Najskôr predsa IMATRIKULÁCIA!
Aj v tomto ško
lskom roku mal žiacky parlament plné ruky práce, pretože prebral plnú zodpovednosť za prijatie prvákov za riadnych žiakov našej školy. Suľko a Suľka behali, zháňali, vymýšľali, organizovali, rozdeľovali prácu. Pomáhal im aj predseda parlamentu, podpredseda, zapisovateľ a všetci jeho členovia.
Podarilo sa! Všetko je hotové! Suľko a Suľka stoja pred zlatou bránou. Púšťajú prvákov s naširoko otvorenými očkami cez bránu, ale najskôr musia splniť niekoľko úloh. Cestička popod bránu sa im páči a dovedie ich až pred žiacky parlament, vedenie školy a pedela. Zasadnutie začína a začína sa aj preverovanie vedomostí z čítania, matematiky, prvouky a telesnej výchovy. Všetci kričia – BRAVOOO, SKVELÉÉÉ! Prváčikom sa darí, rodičia sú unesení a šťastní. Ich ratoliestky pristupujú k pedelovi a hlasným SĽUBUJEM sa stávajú právoplatnými členmi suľkovskej rodiny.
Po krátkom oddychu a olovrante pokračuje deň plný zážitkov ďalej. Začína sa ČAROVNÁ NOC. Kastelán víta skupinky detí a oni prechádzajú tajomnou cestičkou až k čarovnej víle. Rozsvietiť hviezdičku na oblohe musí každý prvák a svojou správnou odpoveďou ho čarovná víla odošle do komnát plných prekvapení, radosti a nadšenia. V Komnate múdrosti prváci načrú do tajov fyziky a pokusov. Zanieteným vedcom však šialená upratovačka kazí plány. No šikovní prváci ju nakoniec presvedčia, že lepšie je sa učiť a bádať. Pod vedením talentovaných umelcov si v Komnate šikovnosti vyrábajú náramky a vianočné stromčeky. Aj tu sa im darí a radosť rastie. Šašinky a šaškovia sa s nimi v Komnate zábavy do úmoru vytancujú a vybláznia. Suľko a Suľka ich potom prevedú žiariacou ohňovou cestičkou do Komnaty zdatnosti. Tu ich čaká množstvo prekážkových dráh, lezenia, podliezania a úloh na preverenie kondície. Ukazuje sa, že máme na Suľkove zdatných prvákov.
Záver je čerešničkou na torte. Komnata odvahy preverí, či sú naši prváci „strachopudi“. A veru nie sú! Maličká slzička sa síce objaví, no keď ich kastelán pri východe z ČAROVNEJ ŠKOLY pochváli za odvahu, dá im niekoľko kontrolných otázok, na ktoré vedia pohotovo odpovedať a nemusí tak nikoho uvrhnúť do hladomorne, vyčarí sa na tváričkách všetkých detí radostný, šťastný a spokojný úsmev.
A je tu dobrulinká večera a aj torta po večeri je mňam. A teraz šup-šup do nočných úborov, umyť zúbky a rýchlo zaliezť do spacieho vaku. Pri hlase pani riaditeľky, ktorá im s láskou číta rozprávočku na dobrú noc, pomaly sadá na viečka šťastných prvákov sníček. Ššššššššš... FOTO
Mgr. Mária Birošíková
Autor fotografií: Ing. Gabriel Horos
Karneval
Fašiangový školský karneval
O chvíľu sa pochováva basa, treba sa zabaviť kým dá sa!
V piatok – 10. februára – to bola zábava!
Kto nemal masku, ten nadával.
Bola ich kopa, jedna krajšia ako druhá...
Po telocvični kráča veselá, farebná stuha.
Porota to nemá ľahké,
musí sa však vyhnúť hádke.
Kto dostane body?
Domček, mimoň, torta, tank, Mona Líza,
medúza, hrozno, kostry a či veštci?
Víťazmi sú predsa všetci!
Aj na suľkovskú školu prišla pohroma,
už ty milá basa, už ideš do hroma.
Pochovali sme ťa, ako bolo treba,
odišla si do hudobného neba.
Šišky sme zjedli, aj zakrepčili
a potom dvojtýždňovým prázdninám
sme sa potešili.
Lyžiarsky výcvik
Známky uzavreté! Hor sa na lyžovačku!
Každoročne sa v zimných mesiacoch žiaci siedmych ročníkov zúčastňujú lyžiarskeho výcviku. V strediskách zimného športu majú buď možnosť naučiť sa lyžovať, alebo sa zdokonaliť v rôznych lyžiarskych štýloch.
V tomto školskom roku sa siedmaci ubytovali v peknom penzióne Gájuz v Oščadnici. Hneď vedľa sa nachádzal super kopec. Prvá skupina si na ňom zdokonalila lyžiarsky štýl. Druhá a tretia skupina sa trošku viac potrápila, ale nakoniec všetci zvládli základy zjazdového lyžovania. Mnohí dokonca perfektne. Už len lyžovať ďalej a najmä veľa.
Penzión Gájuz má fantastickú kuchyňu. Boli sme spokojní a dobre najedení sme mohli pripravovať večerné programy. Tie sa odohrávali v spoločenskej miestnosti a boli vydarené. Spomeniem aspoň niektoré – beseda s členom horskej služby, naša izba sa volá, izba baví izbu, módna prehliadka... Bonusom bol aj bazén, biliard a pingpongový stôl.
Čas v penzióne Gájuz rýchlo preletel a nám sa nechcelo ísť domov. A to aj vďaka našim inštruktorom: M. Birošíkovej, E. Mrňákovej a M. Vlčkovi. FOTO
Mgr. Mária Birošíková
Vianočné tvorivé dielne
Hľa, opäť prišla zima! Najchladnejšie ročné obdobie nám zaklopalo na dvere a mrazivá vločka nás pošteklila na tvári...
Každý rok očakávame, že Perinbaba rozpára svoju našuchorenú perinu a tentoraz si dá naozaj záležať, že bude poriadna sánkovačka, že vzduchom budú poletovať veľké snehové vločky, ktoré rozjasnia naše tváre, že postavíme snehuliaka a celá krajina sa ponorí do bieleho ticha. No nedočkali sme sa. Tak sme si vo štvrtok 7. 12. 2017 spríjemnili zimné popoludnie.
Deti so šikovnými rukami prišli na naše VIANOČNÉ tvorivé dielne a vyrobili trblietavé svietničky, usmievavých anjelov a prekrásne srdiečka. Malí aj väčší umelci popustili svoju fantáziu pri ozdobovaní vianočných ozdôb, ktoré si zavesia na vianočný stromček. Našou najväčšou odmenou bolo, že všetci odchádzali s úsmevom na tvári z originálne vyrobených vecičiek. FOTO
Mgr. Lenka Škoríková
Suľkovské čítanie s pánom Mrkvičkom
20. novembra 2017 sme zažili v škole zaujímavý deň. Naše pozvanie prijal pán Tibor Hujdič alias pán Mrkvička – znalec detskej literatúry. Ako sám povedal, číta iba knihy pre deti a mládež. Dospelácke ho nezaujímajú. Deti vie zaujať nielen dramatizovaným prejavom, ale i zaujímavým výberom úryvku.
Pán Mrkvička prečítal deťom úryvky z kníh, zadával im rôzne úlohy a veľakrát ich aj rozosmial. Práve piataci a šiestaci si vypočuli niekoľko úryvkov a následne sa mali v skupine dohodnúť, z ktorej knihy ukážka bola. Súčasťou bola aj diskusia na tému ako sa dá zistiť, ktorá kniha stojí za prečítanie. Siedmaci a ôsmaci rozmýšľali o klamstve a odpovedali na otázku, prečo ľudia klamú, či je rozdiel medzi nevinnou lžou a úmyselnou lžou. Vypočuli si úryvok z knihy od Patricka Nessa – Sedem minút po polnoci, hodnotili konanie postáv a debatovali o prekvapivej pointe čítaného príbehu. Deviataci hrali hru inšpirovanú knihou od Lois Lowryovej – Darca, ktorej cieľom bolo vyvolať úvahu o téme: Sloboda, bezpečnosť a manipulácia. Žiaci so záujmom počúvali, zapájali sa do dialógu a chceli vedieť koniec príbehu. Pán Mrkvička však nič neprezradil a navrhol, aby si knihu prečítali. Okrem toho predstavil žiakom aj veľa iných zaujímavých kníh.
Deti strávili v spoločnosti pána Mrkvičku príjemné i poučné dopoludnie. Dôkazom toho boli úsmevy, dobrá nálada a potlesk všetkých zúčastnených. Ďakujeme mu za zmysluplné a inšpirujúce dopoludnie a motiváciu k čítaniu. FOTO
Mgr. Michaela Káčeriková
Svätá Barbora a Mikuláš
Zvyky a tradície by sme si mali neustále pripomínať. Členovia žiackeho parlamentu sa preto rozhodli, že si trošku pripomenú práve tie predvianočné. Na Barboru (4. 12.) rozdali po triedach čerešňové halúzky. Žiaci budú až do Vianoc sledovať, či sa im rozvinú.
No a po úmornej ceste a dokonca aj zlyhanej navigácii GPS prišiel 6. 12. na Suľkov Mikuláš. Dorazil v sprievode anjelov a v tesnom závese čertov, ktorí mu „čmajzli“ darčeky. Navyše sa pokúšali preorientovať suľkovské deti na zlé. No dobré deti tejto školy sa ich nezľakli, poriadne sa s nimi vyvadili a dôrazne žiadali čertov, aby ukradnuté vrece s darčekmi vrátili Mikulášovi. Čerti sa obrovskej a nahnevanej 300-člennej masy zľakli a radšej veľké a ťažké vrece s darčekmi dotlačili pred Mikuláša. A tak sa mohla začať vytúžená mikulášska „mňamkovačka“.
Skôr ako sa Mikuláš s nami rozlúčil, tak anjeli vysvetlili žiakom, ako majú písať svoje priania na VIANOČNÝ STROM ŽELANÍ. Každoročne sa niektorým z nich želania vyplnia.
Ktoré to budú tento rok? FOTO
Mgr. Mária Birošíková
Autor fotografií: Ing. Gabriel Horos
Koncert na chodbe
Všetci vieme, čo koncert je. Áno, je to verejné vystúpenie s hudbou, spevom, tancom. Môže sa konať v súkromných priestoroch, v koncertnej sieni, v divadle, v kostole, na štadióne alebo aj pod holým nebom. Každoročne sa takýto koncert uskutočňuje aj v našej škole a pripravujú ho členovia žiackeho parlamentu. Oslovia spolužiakov, ktorí majú nejaké hudobné, tanečné či dramatické schopnosti a požiadajú ich, či by boli ochotní vystúpiť s nejakým pekným číslom.
Počas roka sú to vždy dva koncerty a ten prvý sme mali 30. 11. 2017. Vystúpili na ňom najmä deti z prvého stupňa. Bolo to pekné, milé a zábavné. Moderátorkám Katke a Natálke a zároveň všetkým účinkujúcim srdečne ďakujeme.
Už teraz sa všetci tešíme na druhý Koncert na chodbe, ktorý sa uskutoční na jar. FOTO
Mgr. Mária Birošíková
autor fotografií: Ing. Gabriel Horos
Mesiac úcty k starším
Staroba je prirodzenou súčasťou nášho života a práve október je Mesiacom úcty k starším preto, aby sme si uctili našich deduškov a babičky a dali im tak najavo svoju náklonnosť a lásku. Úcta k starším by mala byť spontánna, nenásilná a predovšetkým sústavná. Starší ľudia si ju zaslúžia.
Pod vedením žiackeho parlamentu navštevujú každoročne naši žiaci Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb v KNM. A tak si i tento rok pripravili bohatý kultúrny program a starkých navštívili 26. 10. 2017.
Hlavnými moderátormi sa stali Amálka a Milan, ktorí postupne predstavili účinkujúcich: Emku F. s prekrásnou básňou, Paulínku s Emmkou K. s ich dynamickým tančekom, Zinka zaspievala krásnu pieseň, Natálka H. a Sárinka zahrali na klavíri, Natálka S. vylúdila čarokrásne tóny z flauty, Terezka zahrala na husliach a spolu so spolužiačkou Klárkou krásne zaspievali. Neodolateľnou sa stala aj Saška so svojou ľudovou piesňou, ktorú spolu s ňou spievali aj naši seniori. Išlo im to veru fantasticky! Celý program ukončil náš školský fanfárista Majko, ktorý na trúbke zahral pieseň Dolina. A to bol naozaj zlatý klinec programu, pretože tu už spievala celá sála.
Bolo to krásne, milé a veľmi dojímavé. Svedčili o tom aj slzičky na tvárach niektorých deduškov a babičiek. Úsmevy a spokojnosť ovládla nielen seniorov, ale aj nás – organizátorov celého podujatia. Darček si odniesol každý. Deti dostali malý balíček a starkí prekrásny pozdrav, ktorý si pre nich s láskou pripravili a vyrobili členovia žiackeho parlamentu. Tým hlavným darčekom však ostane nezabudnuteľný zážitok. FOTO
Mgr. Mária Birošíková
Týždeň zdravej výživy
Kde sa len pozrieme, všade vidíme a čítame o zdravom životnom štýle. Ani naša základná škola nebude predsa výnimkou. Každoročne pripravuje žiacky parlament v spolupráci s koordinátorkou environmentálnej výchovy Týždeň zdravej výživy.
Žiaci v našej škole sú veľmi šikovní a s radosťou sa pustia do všetkých aktivít, ktoré sú pre nich pripravené. V dňoch 16. 10. až 20. 10. 2017 ich bolo veru dosť. Každý deň sme počas veľkej prestávky cvičili pri hudbe. Pani učiteľka Cibulková nás naučila tancovať dva rytmické tančeky. V stredu sme ochutnali skvelý a zdravý mrkvový šalátik z dielne našej kuchyne. Pracovali sme aj na výzdobe našich tried a zapojili sme sa do súťaže o najkrajšie vyzdobenú tekvicu. Zdravá polícia celučičký týždeň kontrolovala zdravé desiate. Predstavte si, že sladkostí sme sa vzdali a celý týždeň sme úspešne odolávali. V sobotu 21. 10. 2017 sa niektorí žiaci našej školy zúčastnili turistickej vychádzky na vrch Tábor. Hmlisté a sychravé jesenné počasie ich vôbec neodradilo.
Týždeň zdravej výživy sa vydaril. Zabavili sme sa, poučili, odolali pokušeniu, rozcvičili sa. Veríme, že v zdravom štýle budeme pokračovať i naďalej. FOTO
Mgr. Mária Birošíková
Športové popoludnie pre 1. stupeň
Chcete si zašportovať a poriadne rozhýbať údy a kosti? Tak príďte k nám na Suľkov! Naši parlamenťáci vám pripravia športové disciplíny na mieru. Neveríte? Žiaci z prvého stupňa by vám o tom povedali svoje. 27. septembra 2017 sa zúčastnili športového popoludnia, počas ktorého si mohli zmerať sily v rôznych športových aktivitách – hod na cieľ, beh s vankúšom na hlave, štafetové behy s trampolínou, pyramídové stavby, rýchlostné závody, skoky vo vreci a mnohé iné. Každý si prišiel na svoje.
Všetci to zvládli na jednotku a mohla prísť odmena – opekanie špekáčikov. Aj keď niektorí z nich išli opekať po prvýkrát, nezľakli sa ražňa a spotení vydržali pri ohni až do opečenia chutného mäska. Poďakovanie bolo ozaj kamarátske a úprimné – potľapkanie po ramene, chytenie za ruku a úprimný pohľad spojený so slovíčkom „Ďakujem“.
Prvý ozajstný pracovný deň žiackeho parlamentu sa vydaril. Nech sú aj ostatné akcie, ktoré si parlamenťáci pod vedením svojich pedagógov – pani učiteliek Majky Birošíkovej, Mišky Haluskovej a pána učiteľa Pavla Záteka – v školskom roku 2017/2018 pripravili, také úspešné, prinášajú radosť, tvorivé nápady a nových kamarátov. FOTO
Mgr. Mária Birošíková
Európsky deň jazykov na Suľkove
26. septembra si pripomíname Európsky deň jazykov. Naša škola však žila v duchu jazykov v stredu 27. septembra. Počas celého dňa mali žiaci možnosť „nahliadnuť“ do krajín, ktorých jazyky sa učia v našej škole: anglický, nemecký a ruský jazyk. Na chodbe bol pripravený panel a stôl s materiálmi, pohľadnicami, letákmi, časopismi, knihami a hračkami z jednotlivých krajín: Anglicko – Škótsko – Írsko, Nemecko – Švajčiarsko a Rusko. Na vyučovacích hodinách sa žiaci venovali rôznym aktivitám, súťažiam a hrám, pripomenuli si dôležitosť i náročnosť učenia sa cudzích jazykov. Pred každou vyučovacou hodinou zaznel v školskom rozhlase krátky príhovor v inom jazyku: v slovenčine, ruštine, nemčine, angličtine a dokonca i v španielčine.
Celé dopoludnie sa žiakom veľmi páčilo. Boli aktívni, komunikovali, zapájali sa do činností a veríme, že tento deň bol pre nich i vhodnou motiváciou k učeniu sa cudzích jazykov.
Touto akciou sme chceli poukázať na to, aké nevyhnutné je pre náš život ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka. Veď nie nadarmo sa hovorí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“ FOTO
Mgr. Lenka Ponechalová
LETNÁ ŠKOLA PREDŠKOLÁKA
V dňoch 21. až 25. augusta 2017 sa naša škola otvorila pre najmladších školákov. Žiaci prvých ročníkov sa zúčastnili Letnej školy predškoláka.
Naším cieľom bolo pripraviť školákov na rozvíjanie vlastností a zručností potrebných pre plynulý prechod z MŠ do prvého ročníka ZŠ. V materskej škole prechádzali deti cez rozprávky k práci – k hre. Preto sme i my na túto aktivitu nadviazali a Letnou školou predškoláka nás sprevádzali rozprávky. Prostredníctvom hier a rozprávok sme viedli deti k porozumeniu, pochopeniu od jedného k druhému, k rozvíjaniu pozitívnych stránok osobnosti dieťaťa, k pomoci, vzájomnej spolupráci, úcte, priateľstvu a láske. Cieľom našich aktivít bolo overiť si znalosti detí zábavnou formou.
V rozprávkach O Snehulienke a siedmych trpaslíkoch, Rozprávka o repe, Ako išlo vajce na vandrovku, O troch prasiatkach a ďalších sme si overili:
– matematickú gramotnosť, pri ktorej deti porovnávali, triedili, usporadúvali, počítali, hľadali geometrické tvary, čím si precvičovali pamäť a logické myslenie,
– grafomotorické zručnosti – pokračovali v zdobení šiat pomocou čiar, vlnoviek, kruhov a oválov, kreslili postavu, kvety,
– praktické činnosti – strihanie a skladanie papiera, rozoznávanie druhov ovocia podľa chute,
– rozumové schopnosti – reprodukciu prečítanej rozprávky, pri ktorej si precvičovali pamäť, postupnosť deja, mená postáv, rozoznávali konanie kladných a záporných postáv, dramatizáciu vybraných častí rozprávky a samotné pochopenie deja rozprávky,
– telesnú zdatnosť – prekonávanie prekážok, člnkový beh, hľadanie pokladu či pohybové hry.
Deti zažili hravé aktivity plné tvorivosti, voľnosti a radosti s pocitom sebarealizácie. FOTO
Mgr. Lenka Škoríková, Mgr. Slávka Malíková