• 2015/2016

        • Letná škola predškoláka

          prihláška_na_letnú školu predškoláka.docx

          informácie o letnej škole predškoláka.pdf

          Prvá pomoc

          20. 6. 2016 sa v našej škole uskutočnil výchovný koncert, ktorý organizovalo Občianske združenie Škola Života. Pre 1. stupeň koncert s názvom Prvá pomoc a pre 2. stupeň Ako zachrániť. Účinkovali Jaro Gažo (spevák skupiny Arzén), Radko Pažej (moderátor, člen skupiny Aya – bicie) a zdravotníčka z linky prvej pomoci.  Deti sa dozvedeli a naučili základy prvej pomoci od zavolania na telefonickú linku 155, nahlásenia správnych a dôležitých údajov, cez priebeh telefonátu, až po záchranu ľudského života a príchod zdravotníckeho personálu. Predstavenie bolo realizované prostredníctvom hovoreného slova a hudobných skladieb hraných naživo, doplnené obrazovou videoprojekciou. Žiakom aj pedagógom sa koncert veľmi páčil a určite využijeme aj v budúcnosti takúto formu výchovných koncertov. Bol to jeden z najzaujímavejších a najpoučnejších koncertov, ktoré sme spolu s deťmi zažili.

          Mgr. Michaela Káčeriková

          FOTO         Autor fotografíí: Mgr. Mária Záteková

          Výlet na Oravu

          Dňa 7. 6. 2016 sa žiaci šiesteho ročníka spolu s triednymi pani učiteľkami vybrali objavovať  literárne poklady Oravy. Najskôr sa zastavili v dedinke Jasenová, v ktorej sa v malom domčeku narodil Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr. Bol to nielen významný realistický spisovateľ, ale aj lekár. Oboznámili sa s jeho životom a po krátkej prestávke pokračovali do Dolného Kubína. Tam navštívili Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktoré je sprístupnené od roku 1954. Je to najstaršie literárne múzeum na Slovensku. Expozícia v ňom im poodhalila Hviezdoslavov život, literárnu tvorbu a dozvedeli sa aj množstvo zaujímavostí z jeho súkromia. Nakoniec sa zastavili v Oravskej Lesnej a previezli sa lesnou železničkou. Tá ich vyviezla ku goralskej drevenici, ktorú si prezreli a vystúpili aj na vyhliadkovú vežu, z ktorej bol nádherný výhľad na okolitú oravskú prírodu. Výlet sa žiakom páčil a sme radi, že aj vďaka nemu si rozšírili vedomosti zo slovenskej literatúry.     

                                                                                                                     Mgr. Katarína Halúsková

          FOTO       Autor fotografií: Mgr. Katarína Halúsková

          Noc a Andersenom

          Niekoľko slov na úvod:

          Podujatie prvýkrát zorganizovali dve knihovníčky M. Čápová a H. Hanáčková v roku 2000 v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. V súčasnosti ide už o medzinárodné podujatie a na Slovensku sa konal jeho 11. ročník. Na „spacích miestach“ strávilo túto noc takmer 10 000 detí. Slovensko je po ČR v poradí druhou krajinou s najvyšším počtom zapojených knižníc do tohto úspešného podujatia na podporu čítania detí. Veď vďaka čítaniu kníh majú deti oveľa bohatšiu slovnú zásobu, dosahujú lepšie výsledky v škole a čo je najdôležitejšie, tak v knihách nachádzajú aj vhodné vzory správania pre reálne životné situácie. Čítanie má stále svoj význam a je stále moderné!

          A aké to bolo u nás?

          V dňoch 1. - 2. apríla (z piatka na sobotu) sme si v našej základnej škole už po štvrtýkrát pripomenuli život a dielo významného dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Táto pekná akcia sa u nás teší veľkej obľube a zapájajú sa do nej žiaci 5. - 7. ročníka. Organizácia bola opäť v rukách pani učiteliek slovenského jazyka a literatúry: p. učiteľky Káčerikovej, Zátekovej, Dupákovej a Halúskovej. Pán učiteľ Horos mal na starosti fotografovanie.

          Akcia bola rozdelená do dvoch častí. A keďže sa nám v predchádzajúcom roku páčila spolupráca s Mestskou knižnicou v KNM, tak sme sa rozhodli, že tomu nebude inak ani tento rok. Pracovníčky knižnice pre nás opäť pripravili zaujímavé aktivity, ktoré sa žiakom veľmi páčili. Touto cestou im chceme v mene všetkých vyjadriť naše poďakovanie.

          Rozprávkovo naladení sme sa z knižnice presunuli späť do školy. A pretože bol už čas večere, tak sme sa posilnili, žiaci si vybalili veci a netrpezlivo očakávali, čo sa bude diať ďalej. No inak ako rozprávkami sme ani nemohli pokračovať. Na žiakov čakala prvá úloha. Museli prejsť okolo rozprávkového stromu. Pri ňom čakali dvorné dámy, ktoré im zadali úlohy. Po ich zvládnutí prešli cez magické dvere a vstúpili do rozprávky. Tam už čakala tretia dvorná dáma. Ona im okrem iného prezradila aj to, že rozprávková noc neprebieha len u nás, ale vlastne takmer po celom svete. Po týchto slovách sa žiaci pustili do druhej úlohy, ktorou bola tvorba plagátu. Dokázali nám, že Andersenove rozprávky majú v malíčku a počas prezentácie plagátov sme si vypočuli úryvky z rozprávok: Popolvár, Popoluška, Trojruža, Soľ nad zlato a i.

          Čas ubiehal tak rýchlo, že sme sa ani nenazdali a zaklopal nám na dvere spánok. Žiaci sa prezliekli do pyžám a vliezli do spacákov. Keď už takmer zaspávali, objavila sa medzi nami vzácna návšteva. A kto ňou bol? Navštívil nás sám H. CH. Andersen! Porozprával nám o svojom živote a zaprial všetkým krásne rozprávkové sny. Na druhý deň ráno sa žiakom síce vstávať veľmi nechcelo, ale aj rozprávky majú svoj koniec. No nemusíme sa báť, veď o rok sa na tejto rozprávkovej akcii stretneme opäť.    

            Mgr. Katarína Halúsková

          FOTO

          VIDEO

                                                                                                       

          Ako to bolo predtým........pozri foto - 2014/20152013/20142012/2013 

          Fašiangový karneval

          Obdobiu od Troch kráľov do Popolcovej stredy sa hovorí FAŠIANGY. Je to čas radosti, smiechu, veselosti, plesov a najmä karnevalov. Jeden z takých karnevalov sa 9. februára uskutočnil aj v našej ZŠ. Organizáciu si zobral na starosti Žiacky parlament a zvládol to veľmi dobre.

          Samotná príprava masiek však začala už niekoľko dní predtým. Podieľali sa na nej nielen žiaci, ale aj ich rodičia a pani učiteľky. Krásne vyzdobená telocvičňa, ktorú pripravili žiaci v spolupráci s pedagógmi, hrala farbami a o to viac znásobovala pocit radosti a zábavy. Okrem individuálnych masiek nás opäť prekvapili aj tie kolektívne. A ak by niekto čo i len trošku zapochyboval o fantázii našich detí, tak sa presvedčil, že jej majú dostatok. Okrem víl, zvieratiek, rozprávkových postavičiek, princezien či filmových hrdinov sme sa mohli stretnúť aj s bytosťami trošku strašidelnejšími. Počas prezentácie sledovala masky aj naša porota. Jej členovia následne rozhodli o víťazoch a ocenili žiakov sladkými odmenami a peknými cenami. Na víťaza kolektívnej masky čakala dokonca aj sladučká torta. A tak ako všetko musí raz skončiť, tak sa skončil aj náš karneval. Neodchádzali sme však smutní, pretože sme zažili kopec zábavy a smiechu. A že to bol vydarený karneval, tak o tom svedčia aj naše fotografie.

          Na záver patrí ešte poďakovanie všetkým, ktorí sa akcie zúčastnili a akokoľvek dopomohli k jej plynulému priebehu.

                                                                                                                                                 Mgr. Katarína Halúsková

                                                     FOTO     Autor fotografií: Ing. G. Horos

           

          Pasovanie prvákov na hrade Suľkov

                      Na známosť sa všetkým dáva, že náš SUĽKOVSKÝ HRAD prvákov zvoláva!!!

          Tak tieto slová sa šírili chodbami našej školy už niekoľko dní, a preto pani učiteľky nelenili a začali pripravovať svojich prváčikov na slávnosť, ktorá už niekoľko rokov nesie názov Pasovanie prvákov.

          Tým významným dňom sa stal 4. december 2015 a viac ako 40 prváčikov sa zoradilo pred bránami hradu. A ako všetky významné hrady, tak aj ten náš strážia mocní zbrojnoši. A tí veru cez brány hocikoho nepustia. Čakala ich preto prvá neľahká úloha. Presvedčiť zbrojnošov, aby práve im dali príležitosť predstúpiť pred kráľa.

                      Otvoriť či neotvoriť? Pustiť či nepustiť? Lámali si svoje hlavy zbrojnoši. Kráľ im predsa prikázal hrad strážiť a nevpustiť doň len tak hocikoho. Po dlhom zvažovaní sa rozhodli, že prvákov do hradu pustia. Avšak mali jednu podmienku. Cestou ku kráľovi musia zdolať náročné úlohy. Ak sa im to vraj nepodarí, tak sa k nemu nedostanú a budú z hradu vyhnaní. Prváčikovia sa však vôbec nezľakli a smelo vstúpili. Veď oni sú statoční, múdri a šikovní žiaci. Úlohami a chodbami hradu ich sprevádzali dvorné dámy. Po zdolaní aj tej poslednej prekážky sa im konečne otvorila cesta ku kráľovi. Vstúpili do vyzdobenej sály a netrpezlivo očakávali príchod kráľa. Po pár minútach sa otvorili dvere. Do sály vstúpil mocný a múdry kráľ (PaedDr. Pavol Zátek), ktorý zasadol na svoj trón. S radosťou prváčikov prijal a pristúpil k obradu pasovania. Po ňom vyhlásil, že bude veľmi rád a želá si, aby počas nasledujúcich deviatich rokov do jeho hradu chodili pravidelne a robili mu spoločnosť. Prváci a prváčky sa kráľovi poďakovali a predviedli svoju šikovnosť aj v pekných scénkach. Kráľ sa potom s nimi rozlúčil a odobral sa v sprievode zbrojnošov, dvorných dám a šašov do svojich komnát. A keďže aj prváci boli už trošku unavení a najmä hladní, tak ich odviedli do komnaty hojnosti, kde sa posilnili. Čakala na nich totiž ešte noc plná kúziel a prekvapení...

                      Veríme, že prváčikom sa u nás bude dariť a želáme im veľa úspechov, trpezlivosti a odhodlania pri zdolávaní školských povinností. FOTO

                                   Mgr. Katarína Halúsková,

           

          40. výročie založenia ZŠ Dolinský potok

           

          Dňa 23. októbra 2015 sme v ZŠ Suľkov oslavovali. Naša škola slávila narodeniny. A hoci sa vám to možno ani nezdá, tak od prvého otvorenia školských dverí a vstupu prvých žiakov ubehlo už neuveriteľných 40 rokov. Veru tak! Písal sa rok 1975 a prvou riaditeľkou školy sa vtedy stala Mgr. Ľudmila Bakošová. Po nej v roku 1990 nastúpil do funkcie riaditeľa Mgr. Milan Tomčík. V súčasnosti ju riadi PaedDr. Pavol Zátek. Škola od svojho začiatku prešla mnohými zmenami a to nielen zvnútra, ale aj zvonku. Jej bránou prešlo množstvo žiakov, pedagogických i nepedagogických pracovníkov. Z mnohých žiakov sú teraz úspešní a vzdelaní ľudia, čomu sme veľmi radi.

          Toto krásne jubileum sme si pripomenuli slávnostnou akadémiou. Program moderovali naše bývalé žiačky a svojej úlohy sa zhostili výborne. Okrem tanečných vystúpení sme si mohli vypočuť aj tie hudobné, ktoré si pre nás pripravili naši súčasní i bývalí žiaci. Následne sme si všetci zaspomínali pri pohľade na prezentáciu plnú fotografií od začiatkov pôsobenia školy až po súčasnosť.   

          Sme veľmi radi, že si medzi nás prišli zaspomínať aj bývalí učitelia či nepedagogickí zamestnanci školy. Veď oni stáli pri jej začiatkoch a prežili tu chvíle veselé a možno niekedy i vážne. Celý večer sa niesol v príjemnej atmosfére a vo víre spomienok, ktoré sa zasa niesli chodbami školy.  

          Na záver chceme vyjadriť poďakovanie vedeniu školy, pedagógom, rodičom, žiakom ako i sponzorom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na príprave a samotnom uskutočnení osláv 40. výročia. Ďakujeme!    

                                                                                                                      Mgr. Katarína Halúsková,

                                                                                                                                ZŠ Dolinský potok  

          Suľkovskí piataci v Čadci

           

          Vo štvrtok 12. 11. 2015 prežili piataci zo ZŠ Dolinský potok vyučovanie trochu inak. Na chvíľu sa s pomocou ochotnej pracovníčky stali bádateľmi v Štátnom archíve v Čadci. Obdivovali  vzácne listiny a matričné zápisy z 19. a začiatku 20. storočia, napli svoje svaly        pri jednej z najťažších kníh v archíve, skontrolovali archivované vysvedčenia svojich predkov či prelistovali niektoré staré noviny vychádzajúce na Kysuciach. Navštívili miesta, ktoré sú pre verejnosť obyčajne neprístupné a dozvedeli sa mnoho nových zaujímavých vecí o archivácii listín, kníh a novín.

          Tým sa však ich deň neskončil. V Kysuckej knižnici v Čadci sa o nich postarali milé tety knihovníčky a dozvedeli sa o knižnom fonde tejto veľmi peknej knižnice a aktivitách, ktoré tam pripravujú pre deti. Oboznámili sa s tvorbou kysuckých spisovateľov, mohli obdivovať originálne diela umelcov, ktorí pochádzajú z Kysúc – Miroslava Cipára a Ondreja Zimku. V závere sa ocitli v kine a pozreli si peknú rozprávku.

          Ako vždy, suľkovské deti nesklamali a za svoju aktivitu a vzornú reprezentáciu sa dočkali pochvaly nielen od pani učiteliek, ale aj zamestnancov zariadení, ktoré navštívili.

          Všetkým ďakujeme za príjemne a poučne strávený deň mimo školských lavíc.