• Aktivity a ciele projektu

• Zmena klímy patrí k naliehavým environmentálnym problémom a je výzvou k náprave životného prostredia a postoja k nemu. Jej problematika naberá ďalšie rozmery v súvislosti s ľudským zdravím a bezpečnosťou, produkciou potravín a ekonomickou krízou. Projektom by sme chceli zabezpečiť:

• vyučovanie v čase horúčav v príjemnom prostredí školského dvora, ktorý nie je priamo osvetlený slnkom,
          • adekvátnu starostlivosť o ovocnú záhradu a priľahlú zeleň v období sucha,
          • využitie ekopedagogickej plochy (pocitového chodníka) na praktickú ukážku živých a neživých prírodnín,
          • zlepšenie informovanosti žiakov a širokej verejnosti o dôsledkoch zmeny klímy.

Ciele projektu plánujeme dosiahnuť realizáciou environmentálnych opatrení s priamym pozitívnym vplyvom na zmenu klímy a udržiavanie vody v areáli školy:

1. Úprava areálu školy, ktorý budú využívať žiaci a zamestnanci školy vo vyučovacom procese a počas mimoškolských aktivít.
          2. Realizácia aktivít zameraná na osvetu o zmene klímy a riešení súvisiacich problémov.
          3. Implementácia aktivizujúcich metód do vyučovania žiakov, implementácia outdoorového vyučovania do výchovno-vzdelávacieho procesu vo všetkých ročníkoch školy.
          4. Zvyšovanie povedomia žiakov o zmierňovaní a prispôsobovaní sa klimatickým zmenám (globálne otepľovanie a pod.)
          5. Vplývanie na zlepšenie správania sa žiakov voči životnému prostrediu, podnietiť ich záujem o šetrnejšie správanie sa voči klíme.
          6. Podpora aktívneho prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby.
          7. Aktivity zamerané na motiváciu žiakov hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská.
          8. Posilňovanie pocitu zodpovednosti vo vzťahu k ochrane životného prostredia, zdravému životnému štýlu a k vnímaniu estetických hodnôt prostredia.
          9. Príprava žiakov na dôsledky zmeny klímy v každodennom živote.
          10. V rámci osvety zapojiť verejnosť (rodičov, priateľov školy, miestnych obyvateľov) do projektu.

Na zmiernenie a prispôsobenie sa zmene klímy sa v rámci projektu v súlade s plánom vzdelávania plánujú tieto opatrenia:

Mäkké opatrenia:

1. Tvorba a aktualizácia výchovno-vzdelávacích materiálov pre zabezpečenie výučby žiakov v oblasti zmierňovania a prispôsobovania sa zmene klímy.

Tvrdé opatrenia:

1. Zvyšovanie podielu zelene – Tvorba záhonov, parčíkov so zeleňou s nižšími nárokmi na závlahu, s neinváznymi druhmi rastlín.
          2. Budovanie ekopedagogických plôch s využitím prírodných prvkov a technických prvkov – Budovanie náučných, pocitových chodníkov.
          3. Úspora pitnej vody – Parciálne nahradenie pitnej vody dažďovou vodou v spojení s vodozádržnými opatreniami (využitie zadržanej vody na závlahu).

Cieľovou skupinou sú všetci žiaci školy a verejnosť:  žiaci materskej školy, žiaci špeciálnej základnej školy, rodičia, zamestnanci školy, obyvatelia Kysuckého Nového mesta a obyvatelia okolitých obcí. Projekt umožní cieľovej skupine získať nové vedomosti a zručnosti, postoje a návyky k ochrane a zvyšovaniu povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy. Vybudovaním nádrže na zachytávanie dažďovej vody nahradíme polievanie Ovocnej školskej záhrady a okolitej zelene pitnou vodou. Na tomto príklade žiaci pochopia význam šetrenia pitnej vody a efektívneho využívania dažďovej vody. Pocitový chodník ako ekopedagogická plocha bude pomáhať  prostredníctvom zážitkového učenia získavať praktické vedomosti o živej a neživej prírode a objaviť zážitok z neho. Nevyužitý priestor na školskom dvore chceme premeniť na park so zeleňou s nižšími nárokmi na závlahu s neinvazívnymi druhmi rastlín, ktorý by slúžil na vyučovanie v prírode a oddychovú zónu pre verejnosť.

V rámci projektu plánujeme spolupracovať s nasledujúcimi organizáciami: Zväz záhradkárov Kysucké Nové Mesto, Lesy Slovenskej republiky, Údržba mesta Kysucké Nové Mesto, Výskumný ústav vodného hospodárstva (ďalej VÚVH), materské školy, špeciálne základná škola, Rodičovská rada, Severoslovenské vodárne a kanalizácie, a.s. (ďalej SEVAK).

Spolupráca

• so Zväzom záhradkárov bude spočívať v konzultáciách plánovaných činností v Ovocnej školskej záhrade ohľadom zavlažovania, tiež pri starostlivosti a údržbe zelene v parku,
          • s Lesmi SR - tešíme sa na odborné a praktické ukážky v rámci vysádzania mladých stromčekov po negatívnych dopadoch zmeny klímy,
          • s údržbou mesta Kysucké Nové Mesto škole pomôže pri úprave a starostlivosti o vybudované technické prvky v areáli školy,
          • s odborníkmi z Výskumného ústavu vodného hospodárstva v téme zakomponovania najnovších vedeckých poznatkov prostredníctvom stretnutia napr. na Deň vody,
          • s materskými školami z regiónu môže zvýšiť povedomie o zmene klímy už u detí predškolského veku formou exkurzií,
          • s Rodičovskou radou bude v snahe udržať vybudované výstupy projektu (nádrž, park, chodník) a uplatnenie získaných vedomostí a zručností o využívaní dažďovej vody v domácom prostredí,
          • s odborníkmi od dodávateľa pitnej vody -  Severoslovenské vodárne a kanalizácie, a.s., bude spočívať v zabezpečení odborných prednášok na tému voda (tvorba pitnej vody a jej transport do domácností),
          • so špeciálnou základnou školou bude prispievať k zvýšeniu povedomia o zmene klímy aj u detí so zdravotným a telesným postihnutím.