2016/2017
Návšteva družobnej školy v Gogoline
Dňa 2. 6. 2017 sa niektorí žiaci 4. – 7. ročníka zúčastnili návštevy našej družobnej školy v malebnom mestečku Gogolin.
Tam na nich po dlhej ceste čakali nielen žiaci, ktorí ich potom sprevádzali celým výletom, ale aj pani riaditeľka Renata Kochanowska a pani učiteľka Koryna Konopka.
Po sviežom občerstvení a prehliadke školy sa vydali navštíviť JURAPARK (park vedy a zábavy) v meste Krasiejów. V ňom sa zúčastnili prehliadky v 3D tuneli času o vývoji Zeme, prešli si expozíciu bylinožravých, mäsožravých a vodných pravekých zvierat, navštívili 5D animácie podmorských „príšer“, ako aj útok žraloka, pri ktorom nekričali len deti.
Zaujímavým poznaním bolo, že celá expozícia „vyrástla“ priamo na miestach, kde takmer 90 rokov prebiehali paleontologické vykopávky. Žiaci sa o tom mohli presvedčiť v UNIVERZITNOM MÚZEU, v ktorom boli pod sklenenou podlahou zakonzervované skutočné nálezy pravekých zvierat. Na konci prehliadky, po výdatnom obede a sladkej točenej zmrzline, sa deti rozbehli do obchodíkov, aby si z tohto výnimočného miesta odviezli aj nejaké suveníry.
Ani sme sa nenazdali a prišla chvíľa, keď sme sa museli rozlúčiť s našimi poľskými priateľmi. Cestou naspäť však smutno nebolo. Dôkazom toho sú aj postrehy, ktoré žiaci napísali v autobuse, aby sa s nami o ne podelili:
Alžbetka
„Najviac sa mi páčilo, keď sme sa prechádzali medzi dinosaurami, ale ešte sa mi páčilo aj kino.“
Leuška
„Páčilo sa mi všetko, najmä deti z Poľska.“
Sarah
„Všetko BOLO FAJN. Hlavne to, ako sme sa s našou poľskou kamarátkou OĽOU dorozumievali rukami a nohami. Hlavne Maťa J. Chceli sme si spraviť aj SELFIE, na ktoré sme zabudli.“
Natália
„Mojím veľmi pekným zážitkom bolo, že sme sa dorozumievali rôznymi jazykmi. Aj napriek tomu, že poľština je slovanský jazyk, porozumieť si bolo ťažké, no zároveň poučné a vtipné.“
Silvia
„Mám rád poľskú krajinu! Najviac sa mi páčilo, že som si mohol vyskúšať angličtinu s Poliakmi. Potom sa mi páčil Evolučný park, Oceanárium, Tunel času a celý Jurapark. Toto posolstvo poľskej krajiny zanecháva týpek menom Lukáš.“
„Zoznámenie s inými deťmi z Poľska. Keď sme sa nevedeli dohovoriť J.“
Ema
Takže naozaj bolo super a veselo! Už teraz sa tešíme na budúci rok, keď deti a učitelia z Gogolina zavítajú k nám. Hurá! Mgr. Zuzana Sládeková
Fašiangový karneval
Fašiangy sú každoročne časom zábavy. Nie je tomu inak ani v našej základnej škole.
Na tradičný fašiangový karneval sme sa už dlho tešili a pripravovali. V piatok 24. februára zaplnili našu vyzdobenú telocvičňu krásne masky a zábava sa mohla začať. A že to tam naozaj „žilo“, tak o tom sa môžete presvedčiť, keď si pozriete video a fotografie. FOTO VIDEO
Noc s Andersenom na Suľkove
Pri príležitosti narodenia Hansa Christiana Andersena (2. apríl 1805) si pripomíname jeho život a rozprávky, ktoré ho preslávili po celom svete. Podujatie, ktoré plní tento cieľ, nesie názov Noc s Andersenom a na Slovensku ide už o jeho 12. ročník. Od roku 2006 ho koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK). Prvýkrát ho však zorganizovali dve knihovníčky M. Čápová a H. Hanáčková v roku 2000 v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. V súčasnosti ide už o úspešné medzinárodné podujatie zamerané na podporu čítania detí, pričom Slovensko je po Českej republike v poradí druhou krajinou s najvyšším počtom zapojených knižníc. Počet zapojených detí každým rokom stúpa a láme rekordy. V tomto roku išlo dokonca o 10 400 slovenských detí.
A preto sa aj my v našej základnej škole veľmi tešíme, že sme súčasťou tohto podujatia. Tento rok sme ho zorganizovali už po piatykrát a zúčastňujú sa ho žiaci 5. – 7. ročníka. Organizáciu mali na starosti pani učiteľky slovenského jazyka (Mgr. Káčeriková, Mgr. Záteková a Mgr. Halúsková) a z jednotlivých tried bolo vybraných 24 žiakov. Fotografovanie a tvorbu videa zabezpečil Ing. Horos.
Všetci spolu sme sa stretli 31. marca (piatok) popoludní a ukončenie bolo 1. apríla (sobota) v ranných hodinách. Noc strávená v škole priniesla nielen zábavu, hru a radosť z čítania, ale aj obohatenie vedomostí o informácie zo života dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Okrem neho sme si však pripomenuli aj život zberateľa slovenských ľudových rozprávok Pavla Dobšinského. Pre žiakov bolo pripravených množstvo aktivít zameraných na posilnenie pozitívneho prístupu k čítaniu, na tvorivosť, fantáziu i predstavivosť. Ich úlohou bolo vytvoriť plagát, uhádnuť názov rozprávky a pripraviť si aj dialogizované čítanie vybranej rozprávky. Po prezentovaní plagátov si pozreli 2 animované rozprávky a čakali na nich ďalšie úlohy. Ich zdolanie bolo občas aj trošku náročnejšie, ale naši šikovní žiaci všetky prekážky prekonali a tešili sa z úspechu. Odmenou za takto zvládnuté aktivity (tesne pred spaním) im bolo čítanie rozprávok v podaní našich pani učiteliek. Potom už na nich čakal len rozprávkovo sladký a ničím nerušený spánok. Na druhý deň ráno sme si zbalili veci, poupratovali triedy a ešte raz sme sa všetci spolu stretli v jednej z tried. Spolu sme si porozprávali, čo sa nám páčilo najviac a prečo sa takto strávené chvíle určite vyplatili. Žiakov čakalo za ich usilovnosť ešte malé prekvapenie v podobe odmien a posledné zazvonenie na zvončeku, ktoré ukončilo tieto rozprávkové chvíle.
A čo dodať na záver? Snáď iba toľko, že už teraz sa tešíme na budúci rok, pretože pozitívne reakcie našich žiakov nás ubezpečili, že organizovať toto podujatie má skutočne veľký význam.
Mgr. Katarína Halúsková
Relaxačný deň v 1. B
Relaxácia je v živote človeka veľmi dôležitá. A dôležitá je aj pre najmenších žiakov našej školy – prváčikov. Preto sa deti z 1. B rozhodli, že celé doobedie budú relaxovať. Za zvukov príjemnej relaxačnej hudby sa porozprávali o dôležitosti takýchto činností. Potom sa bolo treba poriadne postaviť na nohy, a tak všetci do jedného absolvovali parádnu masáž nôh. Každý každému v kruhu urobil masáž krku a ramien a podávali si aj masážne loptičky. Po prezlečení do úborov ich v telocvični čakala Lucka a spolu s ňou cvičili jogu. Pozdravili sa slniečku a naučili sa cvičiť žabku, bociana, leva, zajačika a mnohé iné zvieratká. V kuchynke boli pre nich pripravené rôzne zdravé keksíky a koláčiky od maminiek a chutný bylinkový čajík s domácim medíkom a citrónom. Po krátkom oddychu sa vrátili do telocvične, kde ich čakali dve tety – rehabilitačné sestričky. Spolu s nimi si deti zacvičili cviky pre zdravý chrbátik, krásnu chôdzu a ukázali im, ako majú sedieť pri čítaní a písaní, aby sa im nekrivila chrbtica.
Bol to deň plný zážitkov a prváci sa môžu tešiť na ďalšie.
Mgr. Mária Birošíková
Imatrikulácia prvákov a Čarovná noc
Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden Suľkovský hrad. V tom hrade bol kráľ, princezné a celý kráľovský dvor. Všetko sa usilovne pripravovalo na Pasovanie prvákov...
Vlastne! To je už minulá rozprávka. Poďme teda do súčasnosti. Áno! V tomto školskom roku mal žiacky parlament plné ruky práce, pretože prebral plnú zodpovednosť za prijatie prvákov za riadnych žiakov našej školy. Suľko a Suľka behali, zháňali, vymýšľali, organizovali, rozdeľovali prácu. Pomáhal im aj predseda parlamentu a jeho členovia.
Podarilo sa! Všetko je hotové a Suľko a Suľka stoja pred zlatou bránou. Púšťajú prvákov s naširoko otvorenými očkami cez bránu, ale najskôr musia splniť niekoľko úloh. Cestička popod bránu sa im páči a privedie ich až pred žiacky parlament, vedenie školy a PEDELA. Zasadnutie začína a začína sa aj preverovanie vedomostí z čítania, matematiky, prvouky a telesnej výchovy. Všetci kričia BRAVOOO a prváčikom sa darí, rodičia sú šťastní. Ich ratoliestky pristupujú k pedelovi a hlasným SĽUBUJEM sa stávajú právoplatnými členmi suľkovskej rodiny.
Deň plný zážitkov po krátkom oddychu a olovrante pokračuje ďalej. Začína sa Čarovná noc. Kastelán víta skupinky detí, prechádzajú tajomnou cestičkou až k Večernici so svojimi pomocníčkami – najjasnejšími hviezdičkami. Rozsvietiť hviezdičku na oblohe musí každý prvák a svojou správnou odpoveďou ho Večernica odošle do komnát plných prekvapení, radosti a nadšenia. V Komnate múdrosti prváci načrú do tajov fyziky a pokusov. Lenivému sobíkovi v Komnate šikovnosti pomáhajú vyrobiť vianočné gule. Šaškovia sa s nimi v Komnate zábavy do úmoru vytancujú a zasúťažia si. Suľko a Suľka ich potom prevedú žiariacou ohňovou cestičkou do Komnaty zdatnosti. Tu ich čaká „opičia dráha“ – profesionálne zlaňovanie. Záver je čerešničkou na torte. Komnata odvahy preverí, či nie sú naši prváci strachopudi. A veru nie sú! Maličká slzička sa síce objaví, ale keď ich kastelán pri východe z ČAROVNEJ školy pochváli za odvahu, vyčarí sa na tváričkách všetkých detí radostný úsmev.
A je tu dobrulinká večera a dokonca aj torta po večeri je mňam. A teraz šup-šup do nočných úborov, umyť zúbky a rýchlo zaliezť do spacieho vaku. Popri hlase pani riaditeľky, ktorá im s láskou číta rozprávočku na dobrú noc, pomaličky sadá na viečka šťastných prvákov sníček...
VIDEO: Imatrikulácia, Čarovná noc
Mgr. Mária Birošíková
Ako šiestaci dobyli Bratislavu
25. október 2016, čas overiť si v praxi šiestacké vedomosti z dejepisu, biológie, geografie, techniky či etiky v praxi. A nielen to. Rozšíriť si ich o nové poznatky.
Plní očakávaní sme nasadli do vlaku smer Bratislava hlavná stanica a električkou sme sa dostali do našej prvej zastávky - Prírodovedného múzea. Sídli v hlavnej budove Slovenského národného múzea a je jedným z najvýznamnejších prírodovedných európskych múzeí. Samozrejme, nezabudli sme si pripomenúť meno Andreja Kmeťa, slovenského národopisca, priekopníka archeológie na našom území a jedného zo zakladateľov Muzeálnej slovenskej spoločnosti. V krásnych priestoroch múzea sme prešli všetkými obdobiami vývoja života na zemi. A veru bolo sa na čo pozerať! Od niektorých exponátov či informácií sme sa nevedeli odtrhnúť.
Od druhej zastávky nás delila prechádzka cez staré mesto. Čo sme videli a spoznali? Nábrežie Dunaja, Nový most (bývalý most SNP) aj s jeho povestnou reštauráciou UFO, starú budovu Slovenského národného divadla, na Hlavnom námestí Čumila, Schӧner Náciho, Napoleona, Michalskú bránu, kráľovskú korunovačnú cestu, televíznu vežu na Kamzíku, budovu Slovenského rozhlasu v tvare obrátenej pyramídy, budovu Slovenskej akadémie vied, Bratislavský hrad. Zastavili sme sa aj pred Grasalkovičovým palácom a zistili sme, že pán prezident bol na Slovensku a veľmi dobre ho stráži prezidentská stráž. Chceli sme sa osviežiť aj vo fontáne Zem – planéta mieru pred prezidentským palácom, ale už sa asi naľakali prvých mrazíkov a fontána nebola pustená.
Príjemne unavení sme prišli do priestorov koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia Slovenského technického múzea Múzea dopravy, kde sme nevedeli, kam skôr pozrieť. Oboznámili sme sa so železničnou, cestnou i lodnou dopravou.
Na železničnej stanici v Kysuckom Novom Meste sme sa všetci šťastne vrhli do náručia svojich najbližších a v nasledujúcich dňoch sme si svoje poznatky utriedili a zistili sme, že sme si toho zapamätali oveľa viac, ako sme si mysleli.
Mgr. Mária Záteková
Týždeň s lektorom z USA
Počas týždňa od 7. – 11. novembra sa v našej ZŠ vo veľkom „spíkovalo“. Zavítal k nám lektor z USA – Ray Sikorski a celý týždeň vyučoval anglický jazyk. Žiaci boli rozdelení do 2 skupín: mladší (4. a 6. roč.) a starší (6., 8. a 9. roč.). Každej skupine sa Ray venoval 3 hodiny denne po celý týždeň. Žiaci ocenili hlavne to, že nešlo len o také „obyčajné“ hodiny, ale Ray s nimi neustále komunikoval, podporoval ich a motivoval ku komunikácii. Deti boli nútené s ním konverzovať, klásť mu otázky a vysvetľovať rôzne veci a situácie. Hodiny boli plné dynamiky, zábavy, humoru, hier a aktivít. Žiaci sa hýbali, robili scénky, riešili konkrétne životné situácie, napr. v obchode, na letisku, predstavovanie a zoznamovanie sa, moja budúca práca, vysnívaný dom, moje hobby, u lekára a pod. Myslím si, že týždeň s lektorom bol pre žiakov veľkým jazykovým prínosom, zdokonalením rečových zručností, ale aj získaním väčšieho sebavedomia pri komunikácii s cudzincami. Dúfame, že žiaci po tejto skúsenosti nadobudli nielen pozitívny vzťah k cudzím jazykom, ale aj potrebu neustáleho zdokonaľovania sa. Veríme, že v budúcom školskom roku sa tejto zaujímavej akcie zúčastnia aj žiaci z iných ročníkov. Už teraz sa tešíme!!!
Mgr. Lenka Ponechalová
Projektový deň Helloveen 1.B
Predstavte si, že v deň pred jesennými prázdninami (27. 10.) sa hneď ráno začali v 1.B schádzať rôzne ježibabky, pavúčie kráľovné, duchovia, strašidielka...
So svojou čarodejnou paličkou ich vítala veľká ježibaba Katka Račáková z 8.A a spolu s ňou tam bola i Čierna pani, ktorou nebol nik iný ako p. uč. Birošíková.
Spoločne sa totiž chystali na čarodejnú párty. Vlastne aj na plavbu s flotilou Krištofa Kolumba na jednej z jeho lodí - Santa Maria. Cieľom plavby nebolo len objavenie Ameriky, ale aj spoznanie nového písmenka M. Odmenou za uskutočnenie namáhavej cesty za poznaním boli ZEMIAKY... Očistila nám ich p. učiteľka a upiekli naše pani kuchárky. A že nám skutočne chutilo, tak dôkazom toho bol kopcovitý plech, ktorý zostal prázdny.
Čarodejný deň pokračoval na matematike, kde sme počítali strašidielka a nechávali zmiznúť duchov a ježibaby. Tie nám však potom chýbali, tak sme si strašidielka - JAŠIDIELKA vyrobili z lízaniek.
Na záver dňa si tie najusilovnejšie strašidielka odniesli „strašidelné desiatniky".
„DOSTRAŠENIA" o rok!!!
Mgr. Mária Birošíková
Zeleninkovo a Ovocníčkovo 1.B
19. 10. 2016 sa prváčikovia z 1.B triedy so svojou p. učiteľkou dohodli na prvom projektovom dni.
V škole už bol v plnom prúde Týždeň zdravej výživy, a preto ho chceli umocniť hlbšími vedomosťami o ovocí a zelenine. Najskôr si prečítali rozprávku o Žrútikovi, dozvedeli sa o množstve vitamínov v ovocí a zelenine, osobitnú pozornosť venovali červenej repe a pomohli Žrútikovi jesť menej sladkostí (prváci sa ich vzdali na celý týždeň a zvládli to na výbornú). Navyše mu poradili, že sa musí viac hýbať a športovať. V ten deň hľadali v názvoch ovocia a zeleniny aj písmená, ktoré sa už naučili a na matematike porovnávali ich počty. Najzaujímavejšie aktivity ich však čakali v kuchynke. Podľa hmatu hádali, aké ovocie či zeleninu držia v ruke, ochutnávali zdravý drink z tekvice Hokaido, ktorý pripravila p. uč. Podoláková so svojimi pomocníčkami - kucháročkami a jedli jabĺčkovú presnidávku, ktorú im uvarila ich p. učiteľka. Bol to zaujímavý deň plný nových vedomostí a chutí.
Ďakujeme rodičom detí, ktorí nám poslali ovocie a zeleninu na výstavku, poznávanie a ochutnanie a tiež rodičom, ktorí priniesli prekrásne vyrezané tekvice.
Mgr. Mária Birošíková
Na návšteve v Kysuckej knižnici v Čadci
26. októbra sme so žiakmi 5. ročníka nasadli do vlaku a vybrali sme sa navštíviť ďalšiu knižnicu. Tentokrát to bola Kysucká knižnica v Čadci. Cestu z vlakovej stanice smerom ku knižnici nám p. učiteľka Mgr. Mária Záteková spríjemňovala informáciami o historických budovách v Čadci. Žiaci si tak obohatili aj svoje dejepisné vedomosti z regiónu Kysúc. Po pár metroch sme dorazili do knižnice. Tam už na nás čakali pani knihovníčky - Marta Kučerová a Lívia Mikovčáková. Touto cestou im chceme veľmi pekne poďakovať za výbornú prednášku a príjemne strávené chvíle v ich knižnici.
Pani knihovníčky nás najskôr voviedli do malej zasadačky, kde sme si odložili veci a posilnili sa. Po krátkej prestávke sme vstúpili do centrálnej časti knižnice. Zatiaľ čo 5.A začala INFORMAČNOU výchovou a postupne prechádzala priestormi knižnice, tak žiaci z 5.B vstúpili do ROZPRÁVKOVEJ miestnosti. V nej si čítali a prezerali knižky, ktoré ich zaujali. Po asi hodine sa navzájom vymenili. Popri výklade im pani knihovníčky s radosťou odpovedali na všetky zvedavé otázky a žiaci si, samozrejme, dôsledne zapisovali, aby si zapamätali čo najviac. Dozvedeli sa množstvo zaujímavých a dôležitých informácií o knižnici, o knižničnom fonde na úseku pre deti a mládež, o službách knižnice, o vyhľadávaní informácií a dokumentov cez on-line katalóg, o regionálnych spisovateľoch a mnoho iného.
Na záver sme si ešte pozreli peknú prezentáciu o zvieratách žijúcich na našej planéte, opäť sa trošku posilnili a poďakovali sa pani knihovníčkam s prísľubom, že sa do ich knižnice určite znova prídeme pozrieť.
Mgr. Katarína Halúsková
Týždeň zdravia - Zdravie z našich záhrad
Zdravie väčšina z nás umiestňuje v hodnotovom rebríčku na popredné miesta. Naším správaním a prístupom k životu však nie vždy dokazujeme, že si túto priečku aj zaslúži.
Práve z tohto dôvodu sme v našej škole v dňoch 17. - 21. októbra zorganizovali celoškolskú aktivitu pod názvom „Zdravie z našich záhrad“. Na žiakov čakalo množstvo rozličných aktivít, vôní, chutí a vedomostí.
Týždeň zdravia sme odštartovali reláciou v školskom rozhlase. Následne si mohli žiaci počas celého týždňa čítať pripravenú nástenku o zelenine, ovocí a vitamínoch v nich ukrytých. Materiály boli pre žiakov poučné a viedli k čítaniu s porozumením. Uvedené vedomosti si mohli overiť aj v teste, v ktorom žiaci 5. až 9. ročníka pomohli Suľke a Suľkovi odpovedať na otázky o zdravom životnom štýle a vitamínoch. Žiaci 1. až 4. ročníka sa dozvedeli v rozprávke o Žrútikovi, ktoré sú zdravé a nezdravé potraviny a jeho kamarátka Elenka ho naučila, čo všetko musí jesť a urobiť, aby bol zdravý. Okrem čítania s porozumením rozdelili žiaci potraviny zo Žrútikovej chladničky na zdravé a nezdravé a vypracovali test o vitamínoch. O zelenine a ovocí sme nielen čítali, ale žiaci si ich mohli pozrieť aj na výstave. Spoznali, čo všetko pestujeme v našich záhradách a triedili do skupín.
Streda bola venovaná sprievodnej akcii „Tekvica fest". Chuťové poháriky sme otestovali ochutnávkou „Hokaido drinku". Výstavu ovocia a zeleniny sme dozdobili vyrezanými svetlonosmi a svoj výtvarný talent mohli žiaci uplatniť aj pri kreslení tekvičiek, ovocia a rôznych druhov zeleniny.
Všetci vieme, že zdravie si upevňujeme aj pohybom a športovaním, a preto sme sa vo štvrtok zamerali práve na tieto aktivity. Počas prestávok sme pod vedením Mgr. Márie Birošíkovej a žiačok Eleny Pieronovej, Kristíny Stolárikovej a Denisy Čičalovej spoločne cvičili pri hudbe. Dobrá nálada a úsmev na tvári nás od tej chvíle neopustili.
Nové vedomosti z problematiky zdravej výživy načerpali žiaci aj na hodinách, počas ktorých mali pre nich vyučujúci pripravené rôzne aktivity. Náš zdravý týždeň vyvrcholil v piatok. Pre všetkých bola pripravená zdravá desiata - chutná jablková štrúdľa a hokaido torta, za ktoré chceme poďakovať šikovným rukám Mgr. Daniely Podolákovej, Ing. Ingrid Fábikovej, Peregríny a Leily Uhríkových, Zuzany Medzihorskej, Kristíny Jánošíkovej, Lucie Ozsvaldovej, Filipa Liska a Martina Šteinigera.
Zdravie je veľmi dôležité. Jeho význam si naplno uvedomujeme, a preto sme zvolili rôzne aktivity, ktoré nám dopomohli k jeho zlepšeniu.
Mgr. Lenka Škoríková
Popoludnie plné zábavy
Mesiac úcty k starším je už neodmysliteľne spojený s októbrom a príchodom jesene. Ani v našej škole naň nezabúdame a už šiesty rok si ho pripomíname prostredníctvom akcie: Starí rodičia a vnuci. Ide o zábavno-súťažné popoludnie, počas ktorého sa u nás dejú nevídané veci. Tento rok sa uskutočnilo 14. októbra. Areál školy sa postupne zapĺňal rodičmi a starými rodičmi, ktorí k nám prišli stráviť popoludnie so svojimi vnúčencami. Po úvodných básničkách a privítaní p. riaditeľkou Mgr. Tomaníčkovou sa to všetko začalo. Na súťažiacich čakalo sedem zábavných disciplín. Pri ich plnení prejavili svoje zručnosti, rýchlosť, presnosť i sústredenosť. Zo všetkých tvárí sršala radosť a odhodlanie, aby dosiahli čo najlepší výsledok. Ruka v ruke, povzbudzujúc sa navzájom, chceli urobiť radosť nielen sebe, ale aj svojim vnúčatám. Odmenou im bolo spoločné posedenie pri výbornom kotlíkovom guláši a kávičke. Pre deti boli pripravené aj sladké odmeny.
Za výborné srnčie a jelenie mäso by sme chceli vyjadriť poďakovanie našim sponzorom p. Šutému a p. Malíkovi a za pomoc pri varení dvoch kotlov gulášu ďakujeme p. Vojtekovi, Prškovi, Malíkovi a p. Prškovej.
A že sa podujatie podarilo, tak to potvrdzujú aj slová pri rozlúčke: „O rok sme tu opäť!"
Európsky deň jazykov na Suľkove
26. september je oficiálnym dňom, kedy si pripomíname Európsky deň jazykov. Naša škola však žila v duchu jazykov v piatok 30. septembra. Cez prestávky mali žiaci možnosť „nahliadnuť" do krajín, ktorých jazyky sa učia v našej škole: anglický, nemecký a ruský jazyk. Na chodbách boli pripravené stanovišťa s informáciami o jednotlivých krajinách: Anglicko – Škótsko – Írsko, Nemecko – Švajčiarsko a tiež Rusko. Žiaci plnili rôzne jednoduchšie i náročnejšie úlohy, skladali puzzle, precvičovali si azbuku, kreslili obrázky, trénovali pozdravy, tvorili vety, učili sa frázy, mohli si vyplniť kvíz či tajničku, nechať si pomaľovať tvár obrázkami európskych vlajok. Okrem toho bolo pre nich pripravených aj veľa rôznych materiálov, pohľadníc, letákov a časopisov. Mohli si prečítať knihy, prelistovať slovníky, pohrať sa s mapou a pod.
Okrem týchto aktivít prebiehala v školskom rozhlase aj relácia o jazykoch. Pred každou vyučovacou hodinou zaznel krátky príhovor postupne v slovenčine, ruštine, nemčine a angličtine.
Žiakom sa takýto deň veľmi páčil. Boli aktívni, zapájali sa a za to boli aj odmenení. Veríme, že takto strávený deň bol aj vhodnou motiváciou k učeniu sa cudzích jazykov. Žiakom sme ukázali, že pre život je nevyhnutné ovládať aspoň jeden cudzí jazyk. Veď nie nadarmo sa hovorí: "Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom." FOTO
Mgr. Lenka Ponechalová (uč. ANJ)