• Vyučovanie vonku

• 13.11.2023 12:48
        • Naša pani riaditeľka sa stará o skrášľovanie školského areálu a aj vďaka projektu SK-KLÍMA doň pribudol novučičký prístrešok. Veľmi sa z toho tešíme, pretože máme možnosť užiť si vzdelávanie na čerstvom vzduchu.
        • Učíme sa rozumieť prírode - Letná škola

• 30.09.2023 06:55
        • Ako sa Janko Hraško stratil v škole

Dáša Tóthová, Daniela Zajacová

23.8. 2023

Žiaci sa počas Letnej školy predškoláka zoznamovali s novým prostredím a s novým kolektívom.

Vnímanie svojho najbližšieho okolia, vytváranie si vzťahu ku novej škole a jej okoliu si žiaci osvojili prostredníctvom hry Naučme Janka Hraška triediť. Na pocitovom chodníku boli zámerne rozhádzane odpadky. Bábka Janka Hraška sa čudovala, prečo by to mali upratať. Žiaci postupne vysvetľovali, že odpadky sa separujú podľa materiálu do farebných košov. Janko Hraško sa ich pýtal, či to musíme upratať aj keď sme ten neporiadok nespravili my. Žiaci ho usmernili, že to musíme upratať, aby sme tu mali čisto, lebo je to naša škola, naše ihrisko, kde trávime čas. Žiaci boli rozdelení do skupín. Každá skupina vyzbierala jeden druh odpadu a umiestnila ho do koša podľa farebného rozlíšenia. Spoločne sme skontrolovali koše, či správne vytriedili sklo, papier, plasty a kov. Ak bol odpad zle zaradený, vytriedili sme ho do správneho koša. Odmenou pre nás bol dobrý pocit z práce a krásne prostredie pocitového chodníka.

Počas pobytu vonku sme využili vodu z retenčnej nádoby na osvieženie žiakov počas horúceho počasia. Žiaci si rozvíjali hrubú a jemnú motoriku, obratnosť, vytrvalosť, dodržiavanie pravidiel prostredníctvom štafetových vodných hier. Prejavovali radosť a nadšenie, hra s vodou bola pre nich zaujímavá. Na záver si žiaci volili rôzne športové a oddychové činnosti podľa vlastného výberu ako plážový volejbal, futbal, skákanie cez švihadlo, maľovanie kriedami, či hry s vodou. Pri hrách sa vzájomne spoznávali. Vodu, ktorú sme nespotrebovali na osvieženie, žiaci využili na polievanie zelene pred školou.

• Študijná návšteva v Nórsku - Norway EduClima Study Tour

• 05.06.2023 15:28
        • Jessica Vráblová a Terezka Hlavatá z 9. ročníka navštívili Nórsko, kde na Ski Hight School v Osle odprezentovali náš projekt SK-Klíma – Učíme sa rozumieť prírode. Prezentovali v angličtine a išlo im to výborne. Sprevádzala ich pani riaditeľka Mgr. Anita Tomaníčková a p. uč. Mgr. Silvia Sidorová. Cestovali nielen autom, lietadlom, vlakom či električkou, ale aj metrom a loďou. Okrem prezentácie spoznávali mesto, navštívili botanickú záhradu, klimatický dom, múzeum, videli fjordy, zelené strechy a na praktickej aktivite si vyskúšali aj proces vsakovania v mestských dažďových záhradách. Po celý čas ich sprevádzali nórski partneri, ktorí im ochotne všetko povysvetľovali. Návštevou Nórska sme zároveň ukončili projekt, vďaka ktorému sme si mohli skrášliť náš školský areál.
          A takto skvele sa mal náš tím počas bilaterálnej aktivity v Nórsku...😎
        • Prečo dochádza k vzniku kyslých dažďov? Je takáto voda naozaj kyslá?

• 03.05.2023 13:14
        • V rámci projektu SK-KLÍMA – Učíme sa rozumieť prírode zisťovali naši žiaci, aké je pH vody, teplota a vodivosť daných vzoriek vody. Na hodinách chémie sa oboznámili s meracími senzormi a zariadením Coachlab II+. Zo vzoriek vody najskôr predpokladali, ktorá bude najkyslejšia a čo je príčinou znečistenia vody v mieste odberu.
          Aká bola teda skutočnosť?
          Kde namerali pH najkyslejšie?
          Odpovede vám prezradia priložené fotografie.😊