• 2022/2023

Mgr. Anna Adamičková

Konzultačné hodiny: štvrtok  1400 - 1500

Činnosť školského špeciálneho pedagóga

V našej základnej škole pôsobím ako školský špeciálny pedagóg. Snažím sa podať pomocnú ruku deťom, ktorým bola odborníkmi diagnostikovaná špecifická porucha učenia, porucha správania, ktoré majú telesné alebo zmyslové postihnutie, deťom s narušenou komunikačnou schopnosťou a deťom s autizmom.  Na základe odporúčania poradenského zariadenia sa deti s vyššie spomenutými znevýhodneniami môžu vzdelávať formou integrácie – začlenenia.

Čo znamená začlenenie – integrácia ?

Znamená včlenenie, zaradenie znevýhodneného (hendikepovaného) žiaka do bežnej základnej školy. Môže sa uskutočniť až po špeciálno-pedagogickom a psychologickom vyšetrení v daných poradenských zariadeniach, kde na základe výsledkov odborníci navrhnú začlenenie. Rozhodnutie o prijatí žiaka, ako začleneného do základnej školy, vydáva riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov a písomného vyjadrenia poradenského zariadenia. Následne sa s diagnózou a prognózou žiaka oboznámia všetci kompetentní vyučujúci. Úlohou triednych učiteľov a školského špeciálneho pedagóga je vypracovať pre deti Individuálny výchovno-vzdelávací program. Hodnotenie integrovaných žiakov je v súlade s Metodickými pokynmi, ktoré vydalo Ministerstvo školstva SR.

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga

Školský špeciálny pedagóg pracuje s deťmi so špecifickými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia, ...), s deťmi s poruchami správania, emočnými poruchami, senzorickými poruchami a pod.

Mojou úlohou je:

•  podieľať sa na edukácii - výchove a vzdelávaní zdravotne znevýhodnených žiakov na ZŠ,

• podieľať sa na vypracovaní individuálnych vzdelávacích programov a individuálnych plánov pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,

• uskutočňovať reedukácie (individuálne špeciálno-pedagogické cvičenia) za účelom rozvíjania oslabených špecifických funkcií detí,

• monitorovať psychický vývin zdravotne znevýhodnených žiakov a sociálne vzťahy v triede a podľa potreby v spolupráci s ostatnými členmi realizačného tímu (s učiteľmi,  s výchovným poradcom) uskutočňovať potrebné intervencie,

• poskytnúť kompletný špeciálno-pedagogický servis žiakom a ich rodinám,

• poskytnúť konzultácie, rady a informácie pedagógom, vychovávateľkám ŠKD a rodičom dieťaťa,

• spolupracovať s poradenskými inštitúciami: Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Centrom špeciálnopedagogického poradenstva, Súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva, s výchovným poradcom a inými.

Pre úspešnú prácu s týmito deťmi je veľmi dôležité, aby sa poruchy podchytili čo najskôr, najlepšie už v prvom, druhom ročníku ich školskej dochádzky. Z toho dôvodu Vám prinášame stručný prehľad, aké poruchy sa vyskytujú u školopovinných detí najčastejšie, ako sa prejavujú, ako môžete zistiť, že práve Vaše dieťa bude mať ťažkosti s učením a ako treba postupovať v administratívnych úkonoch podľa platnej legislatívy.

Špecifické vývinové poruchy učenia:

Dyslexia – neschopnosť naučiť sa čítať bežnými výukovými metódami. Pri tejto poruche sú postihnuté základné znaky čitateľského výkonu: rýchlosť, správnosť, technika čítania a porozumenie.

Dysgrafia – porucha osvojovania si písania, čiže špecifická porucha grafického prejavu. Písmo je nečitateľné, neupravené, kostrbaté, dysgrafik si dlho nepamätá tvary písmen, píše neúnosne pomaly vzhľadom k svojmu fyzickému veku a samotný prajav písania ho vyčerpáva natoľko, že nie je schopný sa sústrediť na obsahovú a gramatickú stránku prejavu.

Dysortografia – špecifická porucha pravopisu, ktorá sa často spája s dyslexiou. Dysortografik má problém osvojiť si pravopis napriek primeranej inteligencii a bežným výukovým metódam. Chýba mu cit pre jazyk, v dôsledku čoho má zníženú schopnosť napr. skloňovať a časovať jednotlivé slovné druhy.

Dyskalkúlia – porucha učenia s výraznejšie narušenou vnútornou štruktúrou vlôh pre matematiku.

Výhody začlenenia - integrácie:

1. Žiak má úľavy v predmetoch, ktoré odporúčalo CPPPaP (napr. namiesto diktátov píše doplňovačky, má viac času pri písomných prácach,....) – v týchto predmetoch môže postupovať aj podľa upravených učebných osnov.
          2. Pracuje individuálne so školským špeciálnym pedagógom.
          3. Pri celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníka Testovanie 9 má viac času na vypracovanie testov.

Zákonný zástupca začleneného žiaka môže požiadať o integráciu aj na SŠ.

Ak chcete získať viac informácií, prípadne máte k tejto problematike nejaké pripomienky, nápady, postrehy, rada sa s Vami stretnem osobne, telefonicky alebo môžeme komunikovať prostredníctvom školského e-mailu: a.adamickova@zsdolinskypotok.sk