• 2009/2010

•  DEŇ ZEME

ZŠ Dolinský potok  v Kysuckom Novom Meste si už každoročne pripomína jeden z významných dní a sviatkov našej planéty – DEŇ ZEME.

Akcia prebiehala počas štyroch dní: 20. – 23. apríla, pričom každý bol niečím výnimočný a zaujímavý. Rozhodli sme sa, že úctu k našej zemi opäť vyjadríme netradičnou formou – farbou.

Už v utorok sa naši žiaci a učitelia ocitli na „modrej planéte“. Všetci prišli oblečení v modrom a tým vyjadrili dôležitosť ochrany prírody, význam vody, vzduchu, rastlín, živočíchov, človeka a pod. V priebehu tohto dňa začalo aj projektové vyučovanie na I. a II. stupni. Žiaci si pripomínali dôležitosť našej planéty nielen na biológii a geografii, ale aj na hodinách matematiky, slovenského jazyka či výtvarnej výchovy.

Na I. stupni začali žiaci vytvárať letáčiky a plagáty s príznačnými odkazmi na ochranu našej planéty a tie potom v piatok vhadzovali do schránok v blízkom okolí školy.

V stredu sme sa všetci obliekli do žltej farby a škola sa zmenila na „žiarivé slnko“, aby sme poukázali aj na jeho význam a dôležitosť vo vesmíre.

Vo štvrtok sa zasa škola zmenila na „zelenú planétu“. Touto farbou sme sa rozhodli vyzdvihnúť dôležitosť kyslíka a čistého vzduchu pre náš život. Naďalej pokračovalo projektové vyučovanie, čo sa žiakom veľmi páčilo a vládla medzi nimi príjemná atmosféra.

Všetko to vyvrcholilo v piatok, v posledný deň akcie. Škola sa zmenila na pestrofarebnú lúku, pretože každá trieda sa obliekla do jednej spoločnej alebo do rôznych farieb, na ktorých sa spolu dohodli. Ale to ani zďaleka nebolo všetko!

Pre všetkých už bol pripravený bohatý program.

Žiaci I. stupňa sa počas 1. a 2. vyučovacej hodiny pozerali na DVD súvisiace s témou prírody a sprievodným slovom ich viedla p. učiteľka Mgr. Daniela Podoláková. Potom sa už spolu so svojimi triednymi p. učiteľkami rozpŕchli po okolí školy a roznášali plagátiky, ktoré sami vytvorili v boji na ochranu našej planéty.

Žiaci II. stupňa sa prvé dve hodiny učili a potom nasledovalo pomáhanie našej prírode v areáli školy. Každá trieda mala pridelenú určitú časť a tú sa snažila za pomoci pedagógov skrášliť. A išlo im to výborne! Uvedomili si, že práca človeka v boji na ochranu našej prírody je veľmi dôležitá a nenahraditeľná.

Veríme, že táto akcia nezostane v našich mysliach len ako pekná spomienka, ale že prinesie aj svoje ovocie a my si budeme našu planétu Zem vážiť a chrániť ešte oveľa viac ako predtým.

1. - 4. ročník

Morena, Morena kdes prebývala....

Zimu v zvykosloví predstavuje slamená figurína oblečená do ženských šiat nazývaná Morena, Marmuriena, Marjena, Kyselica alebo smrť. Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti. Na jar končí jej vláda. V minulosti mládež, niekde len dievčatá, nosili túto figurínu so spevom po dedine, aby ju nakoniec obradne hodili do vody alebo spálili. Tento obrad bol rozšírený nielen na území celého Slovenska, ale u Slovanov vôbec. Je azda jediným starobylým zvykom, o ktorom možno s najväčšou pravdepodobnosťou tvrdiť, že sa zachoval ešte z dôb predkresťanských. Je pravdepodobne ohlasom ľudskej obete zime a jarným vodám. Tento zvyk sa rozhodli pani  učiteľky a žiaci 1.- 4. ročníka našej školy oživiť a konečne sa tak rozlúčiť s PANI ZIMOU a privítať novú vládkyňu – PANI JAR. Za  hlasného spevu detí, štrngania a búchania ručne vyrobených ozembuchov sme v piatok 19.3.2010 niesli Morenu ulicami mesta. Zastali sme pri rieke Kysuca a pred zrakmi všetkých zúčastnených sme Morenu zapálili a hodili do vodydúfajúc, že s ňou odpláva všetko zlé. Prúd vody odnášal Morenu stále ďalej a ďalej, ale slnku sa akosi nechcelo ukázať svoje lúče. A preto sme ho začali vyvolávať riekankami a pesničkami, aby sa jar mohla ukázať v plnej paráde – mladá a krásna. Spokojní sme sa vracali do školy s pocitom, že zima už uvoľnila miesto voňavej a slnečnej jari.

DIVADIELKO - 2.B

V týždni od 14. - 18.12.2009 sa uskutočnili triedne rodičovské združenia. Naša škola rodinného typu pripravuje schôdzky pre rodičov netradičným spôsobom.
          Nezúčastňujú sa ich len rodičia, ale aj súrodenci, starí rodičia, ujovia, tety.

II.B zorganizovala triedne ZRPŠ v dome kultúry, kde sa deti predstavili svojim blízkym divadielkom - Únos starkých v plnej paráde.
          Malí čertíci zaslúžene zožali obrovský potlesk.