Základná škola, Dolinský potok 1114/28, Kysucké Nové Mesto

Hlavná stránka
2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 Letný tábor Výlety a exkurzie Zoznam noviniek

Zažili sme...

Suľkovská Noc s Andersenom

Už po šiestykrát sa v našej škole uskutočnilo podujatie, ktoré otvára bránu do sveta rozprávok – Noc s Andersenom.

Okrem našej školy sa však takáto rozprávková noc realizovala aj v mnohých ďalších školách takmer po celom svete. Okrem Slovenska to bolo aj v Čechách, Poľsku, Srbsku, Chorvátsku, Slovinsku, Bulharsku, USA, Austrálii, Grécku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, na Novom Zélande, Malte, v Španielsku, Portugalsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Taliansku, Saudskej Arábii a dokonca aj v africkej Keni. Išlo o viac ako 1600 miest s počtom účastníkov 95 000.

Ale vráťme sa späť do našej školy!

U nás sa Noci s Andersenom pravidelne zúčastňujú vybraní žiaci 5. – 7. ročníka pod vedením p. učiteliek Mgr. Michaely Káčerikovej, Mgr. Márie Zátekovej a Mgr. Kataríny Halúskovej. Tento rok prebehlo podujatie v dňoch 23. – 24. marca 2018.

Okrem Hansa Christiana Andersena si pripomíname aj život a rozprávky Pavla Dobšinského.

Presne o 16.00 hod. popoludní vstúpila skupina detí do sveta, ktorý dáva našej fantázii krídla, v ktorom dobro víťazí nad zlom a ožívajú rozprávkové bytosti. Čakalo na ne veľa zaujímavých úloh, ktoré vďaka svojim vedomostiam o rozprávkach hravo zdolali. Nedali sa zaskočiť ani disciplínami, v ktorých si museli precvičiť nielen svoj bystrý um, ale aj rýchle ruky či koordináciu.

Ich ďalšou úlohou bolo spoločnými silami vo svojom družstve vytvoriť plagát, uhádnuť názov rozprávky a zároveň ju aj zdramatizovať. V tejto aktivite deti dokázali, že aj v našom modernom svete majú rozprávky stále svoje miesto. No a scénky v ich podaní boli skutočne veľmi milé, kreatívne a zábavné.

Pred spaním si ešte vypočuli rozprávku na dobrú noc a začali snívať svoje rozprávkové sny. Všetky deti boli veľmi šikovné, a preto bola na druhý deň ráno ich aktívna účasť na rozprávkovej noci odmenená malým darčekom a spomienkovým listom, ktorý im tento deň bude navždy pripomínať.

A hoci na konci zazvonil zvonec, my veríme, že rozprávky nekončia a naši žiaci ich budú s radosťou čítať aj naďalej.

Mgr. Katarína Halúsková

Imatrikulácia prvákov a Čarovná noc

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden Suľkovský hrad... Počkať, počkať! Nepredbiehajme! Najskôr predsa IMATRIKULÁCIA!

Aj v tomto školskom roku mal žiacky parlament plné ruky práce, pretože prebral plnú zodpovednosť za prijatie prvákov za riadnych žiakov našej školy. Suľko a Suľka behali, zháňali, vymýšľali, organizovali, rozdeľovali prácu. Pomáhal im aj predseda parlamentu, podpredseda, zapisovateľ a všetci jeho členovia.

Podarilo sa! Všetko je hotové! Suľko a Suľka stoja pred zlatou bránou. Púšťajú prvákov s naširoko otvorenými očkami cez bránu, ale najskôr musia splniť niekoľko úloh. Cestička popod bránu sa im páči a dovedie ich až pred žiacky parlament, vedenie školy a pedela. Zasadnutie začína a začína sa aj preverovanie vedomostí z čítania, matematiky, prvouky a telesnej výchovy. Všetci kričia – BRAVOOO, SKVELÉÉÉ! Prváčikom sa darí, rodičia sú unesení a šťastní. Ich ratoliestky pristupujú k pedelovi a hlasným SĽUBUJEM sa stávajú právoplatnými členmi suľkovskej rodiny.

Po krátkom oddychu a olovrante pokračuje deň plný zážitkov ďalej. Začína sa  ČAROVNÁ NOC. Kastelán víta skupinky detí a oni prechádzajú tajomnou cestičkou až k čarovnej víle. Rozsvietiť hviezdičku na oblohe musí každý prvák a svojou správnou odpoveďou ho čarovná víla odošle do komnát plných prekvapení, radosti a nadšenia. V Komnate múdrosti prváci načrú do tajov fyziky a pokusov. Zanieteným vedcom však šialená upratovačka kazí plány. No šikovní prváci ju nakoniec presvedčia, že lepšie je sa učiť a bádať. Pod vedením talentovaných umelcov si v Komnate šikovnosti vyrábajú náramky a vianočné stromčeky. Aj tu sa im darí a radosť rastie. Šašinky a šaškovia sa s nimi v Komnate zábavy do úmoru vytancujú a vybláznia. Suľko a Suľka ich potom prevedú žiariacou ohňovou cestičkou do Komnaty zdatnosti. Tu ich čaká množstvo prekážkových dráh, lezenia, podliezania a úloh na preverenie kondície. Ukazuje sa, že máme na Suľkove zdatných prvákov.

Záver je čerešničkou na torte. Komnata odvahy preverí, či sú naši prváci „strachopudi“. A veru nie sú! Maličká slzička sa síce objaví, no keď ich kastelán pri východe z ČAROVNEJ ŠKOLY pochváli za odvahu, dá im niekoľko kontrolných otázok, na ktoré vedia pohotovo odpovedať a nemusí tak nikoho uvrhnúť do hladomorne, vyčarí sa na tváričkách všetkých detí radostný, šťastný a spokojný úsmev.

A je tu dobrulinká večera a aj torta po večeri je mňam. A teraz šup-šup do nočných úborov, umyť zúbky a rýchlo zaliezť do spacieho vaku. Pri hlase pani riaditeľky, ktorá im s láskou číta rozprávočku na dobrú noc, pomaly sadá na viečka šťastných prvákov sníček. Ššššššššš...      FOTO

Mgr. Mária Birošíková

Autor fotografií: Ing. Gabriel Horos