Základná škola, Dolinský potok 1114/28, Kysucké Nové Mesto

Hlavná stránka
 • Medzitriedne kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko

  20. 12. 2017 sa uskutočnilo medzitriedne kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko 2. A a 2. B triedy. Všetci sme sa veľmi tešili na spoločné stretnutie a vypočuli si najlepších z najlepších. Páčilo sa nám, pretože naše ušká boli pohladené pekným recitovaním zaujímavých ukážok. Do školského kola postupujú:

  1. miesto: Andrej Kurciník    2. B

  2. miesto: Kristína Bánová a Kristína Ozogáňová    2. A

  3. miesto: Natália Stojková    2. B        

  Všetkým srdečne blahoželáme!

                                                                                                            Mgr. Mária Birošíková

 • Spomienky na predvianočný čas v 2. B

  Druháci z „béčka“ milujú netradičné vyučovanie a v decembri ho zažili hneď niekoľkokrát. Všetko to začalo na Barboru, keď členovia žiackeho parlamentu rozdali do tried čerešňové vetvičky. Mali rozkvitnúť do Vianoc, a tak sa i stalo. Prvý púčik sa rozvinul v piatok 22. decembra. Mikulášsky deň bol tiež super. Anjelikmi, čertami, mikulášskymi čiapkami, darčekmi, súťažami a peknými aktivitami sa to len tak hemžilo. 13. december bol poriadne adrenalínový. Do triedy nám vtrhli Lucie. Nie však preto, aby nás vystrašili, ale aby nám vymietli všetko zlo a zaželali veľa zdravia a šťastia. Vianočné tvorivé dielne boli pre nás tiež zaujímavé. Mohli sme si vyrobiť krásneho anjelika či inú vianočnú ozdobu. Najviac sme sa tešili na Vianočnú besiedku v triednom ladení, počas ktorej sme si rozdali darčeky a zatancovali na poriadnej diskotéke. Potom sme sa presunuli do telocvične a s celou školou sme ukončili posledný školský deň roku 2017. Tuláčik, náš milý plyšák, ktorého sme dostali od p. riaditeľky, nás počká a 8. januára 2018 nás netrpezlivo privíta.     FOTO

                                                                                                            Mgr. Mária Birošíková

 • Pozrite si naše najnovšie videá:

  Koncert na chodbe: TU

  Mikuláš: TU

  Imatrikulácia prvákov: TU

  Čarovná noc: TU

  Posedenie pri stromčeku: TU

 • Deti deťom

  Počas predvianočného času sa naši žiaci zapojili do akcie Deti deťom a podelili sa so svojimi mikulášskymi balíčkami, ktoré poslali pre iné deti až do ďalekej Ukrajiny. O túto formu pomoci prišiel našu farnosť požiadať ukrajinský gréckokatolícky kňaz už po druhýkrát. Deti správne pochopili, že pocitu dávať (podeliť sa a nič za to nedostať) sa nič nevyrovná. A tak z našej školy putovalo na faru niekoľko kilogramov sladkostí a žiaci zažili radosť z pomoci pre druhých.

  Ďakujeme všetkým, ktorí podporili túto myšlienku!

                                                                                                            Mgr. Jaroslava Magurová

 • Beseda s osobnosťou mesta Ľubomírom Jánoškom

  „Niečo od života dostávame a niečo životu dávame.“

  Týmito slovami začal svoje rozprávanie pán Ľubomír Jánoška, ktorý navštívil žiakov šiestych ročníkov, aby sa s nimi podelil o životné skúsenosti, ktoré rozdelil do etáp podľa ročných období.

            Čas mladosti a študijné roky predstavovali jar jeho života. Zaspomínal si na školské časy, prezradil obľúbené a neobľúbené predmety, spôsob trávenia voľného času bez vplyvu dnešných výdobytkov modernej doby a pomaly sa presunul do obdobia leta, v ktorom ukončil vysokoškolské štúdium a vydal sa na cestu zbierania skúseností. V tomto období si vytvoril aj rodinné zázemie a na svet postupne prišli jeho tri deti. Náročné pracovné povinnosti mu nebránili splniť si svoj sen a na MS v motokrose v roku 1987 obsadil 2. miesto. Po páde bývalého režimu začal svoju podnikateľskú kariéru a založil firmu Pentamoto. Jeho činnosť sa postupne začala zameriavať aj na spoločenské dianie. Založil Združenie podnikateľov Kysúc a postupne sa dostával do jesene života, počas ktorej sa venuje veľkým aj malým aktivitám, napr.: petičná akcia diaľnice D3, rekonštrukcia pamiatok prímestskej časti Dubie, iniciácia vytvorenia erbu Dubie, spolupodieľal sa na tvorbe knihy Dubie pri príležitosti 650. výročia osláv prvej písomnej zmienky o tejto mestskej časti a pod. Svoju prednášku ukončil predstavou zimy života, v ktorej sa pravdepodobne sústredí na písanie knihy a zosumarizovanie svojich životných skúseností.

  V mene žiakov 6. ročníka, pedagógov a vedenia školy ďakujeme za túto prednášku.

                                                                                                            Mgr. Jaroslava Magurová

 • Vianočný turnaj v SUDOKU

  Dňa 19.12.2017 sa na našej škole konal Vianočný turnaj v SUDOKU.

  Zúčastnilo sa ho 31 žiakov  5.– 9. ročníka.

  Výsledky:

  5. ročník:

  1. Patrícia Kubaščíková  5.A

  2. Ema Koreňová  5.B

  6. ročník:

  1. Lea Vojteková  6.A

  2. Nina Papučíková  6.B

  3. Lukáš Mrázik  6.B

  7.ročník:

  1. Zdenko Jorík  7.A

  2. Milan Jorík  7.A

  8.ročník:

  1. Veronika Jarabicová  8.A

  9.ročník:

  1. Katarína Račáková  9.A

  2.  Daniela Hagenová  9.A

 • Vianočné trhy

  Aj tento rok sa rodičia a žiaci našej školy zapojili do vianočných trhov. Túto dlhoročnú tradíciu organizuje Rodičovská rada pri ZŠ Dolinský potok a dňa 12. 12. 2017 zrealizovala predaj výrobkov, ktoré ste si mohli zakúpiť na pôde našej školy. Ponúkali sme vianočné oplátky, trubičky, cukrovinky, pečivo, domáce čaje, handmade (ručné) výrobky, vianočné ozdoby, patchwork tašky, svietniky a mnoho iných zaujímavých produktov. Naši žiaci so svojimi rodičmi sú veľmi šikovní a odzrkadľoval to aj veľký záujem a vyzbieraná suma, ktorá sa využije pre sociálne slabších žiakov našej školy.

  Za všetky výrobky a finančnú podporu ďakujeme!     FOTO

 • Vianočné tvorivé dielne

            Hľa, opäť prišla zima! Najchladnejšie ročné obdobie nám zaklopalo na dvere a mrazivá vločka nás pošteklila na tvári...

            Každý rok očakávame, že Perinbaba rozpára svoju našuchorenú perinu a tentoraz si dá naozaj záležať, že bude poriadna sánkovačka, že vzduchom budú poletovať veľké snehové vločky, ktoré rozjasnia naše tváre, že postavíme snehuliaka a celá krajina sa ponorí do bieleho ticha. No nedočkali sme sa. Tak sme si vo štvrtok 7. 12. 2017 spríjemnili zimné popoludnie.  

            Deti so šikovnými rukami prišli na naše VIANOČNÉ tvorivé dielne a vyrobili trblietavé svietničky, usmievavých anjelov a prekrásne srdiečka. Malí aj väčší umelci popustili svoju fantáziu pri ozdobovaní vianočných ozdôb, ktoré si zavesia na vianočný stromček. Našou najväčšou odmenou bolo, že všetci odchádzali s úsmevom na tvári z originálne vyrobených vecičiek.    FOTO

                                                                                                            Mgr. Lenka Škoríková

 • Imatrikulácia prvákov a Čarovná noc

              Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden Suľkovský hrad... Počkať, počkať! Nepredbiehajme! Najskôr predsa IMATRIKULÁCIA!

              Aj v tomto školskom roku mal žiacky parlament plné ruky práce, pretože prebral plnú zodpovednosť za prijatie prvákov za riadnych žiakov našej školy. Suľko a Suľka behali, zháňali, vymýšľali, organizovali, rozdeľovali prácu. Čítajte viac...

 • Pytagoriáda - vyhodnotenie    

  Dňa 13. 12. 2017 sa uskutočnilo školské kolo matematickej súťaže Pytagoriáda pre 3. – 5. ročník.

  Súťažilo  spolu 91 žiakov.

  Úspešní  riešitelia, ktorí postupujú do okresného kola:

  3. ročník:   

  Sláva Koteková, Matej Janec, Jakub Magura      

  4. ročník:

  Sarah Mrňáková, Martin Tomáš, Terézia Hlavatá, Marián Sládek, Alex Jašurek, Kristián Sásik, Samuel Vlček

  5. ročník:

  Ján Dadaj, Zoja Priečková, Denis Jedinák, Paulína Okuliarová

   

  Dňa 14. 12. 2017 sa uskutočnilo školské kolo pre 6. – 7. ročník

  Úspešní riešitelia, ktorí postupujú do okresného kola:

  6. ročník: 

  Jozef Šilhár, Nina Papučíková, Vivián Hrušková, Jakub Samuel  Hoos, Lea Vojteková, 

  7. ročník:

  Maroš Mozol, Amália Dadajová, 3. Silvia Klučková, Juliana Tulinská,

  8. ročník:

  Peter Súkeník, Ivana Gazdíková, Michal Kapusta, Benjamín Beláček, Patrik Jakubík.

 • Suľkováci vo vianočnej Budapešti

                                    

          Aj tento rok, už ako tradične, sa žiaci 5. - 9. ročníkov spolu s p. učiteľkami rozhodli 13. 12. 2017 vycestovať  do jednej z najkrajších európskych metropol - vianočnej Budapešti. Celou cestou zo Žiliny až do cieľa nás sprevádzala pani sprievodkyňa, ktorá nám poskytla podrobné informácie o zaujímavostiach oblastí, ktorými sme prechádzali. Hovorila o histórii, geografii miest a dedín Turca, Pohronia, nezabudla spomenúť  hrad Strečno, Pustý hrad vo Zvolene, Šášov, porozprávala o starobylej  mincovni v Kremnici, o bani v Banskej  Štiavnici či kostole v Šahách a pripomenula nám i známy geografický stred Európy.

  Po príchode do Budapešti, ktorá bola v minulosti rozdelená na dve mestá – Budín a Pešť, nám v krátkosti porozprávala o histórii a základných geografických faktoch Maďarska. Z autobusu nám podala krátky výklad o najvýznamnejších miestach a historických budovách, mostoch a kostoloch tohto prekrásneho mesta. Ako prvé sme navštívili Tropicarium - veľký tropický park s množstvom rôznorodých rýb, plazov, hmyzu, ale aj malých cicavcov či vtákov zo všetkých kútov sveta. Najväčší zážitok sme mali z úžasného akvária s nádhernými žralokmi, rajami a pestrofarebnými rybami. Po 2-hodinovej návšteve Tropicaria i obrovského obchodného centra sme navštívili Rybársku baštu s malebným výhľadom na celú Budapešť. Mostom kráľovnej Sisi sme sa presunuli do Pešti a pozreli si starobylý kostol Sv. Stephana. No a potom už na nás čakali vianočné trhy s množstvom tradičných výrobkov, suvenírov a všakovakých dobrôt. Trocha unavení, ale spokojní a plní zážitkov sme sa vydali na cestu domov.

          Veríme, že táto geograficko-jazyková exkurzia bola pre všetkých veľkým obohatením z oblasti geografie, ale i motiváciou, že učiť sa cudzie jazyky naozaj nie je zbytočné. Nie vždy budú s nami pani učiteľky, aby nám poradili ako si vypýtať maďarskú klobásku či perník... Už teraz sa tešíme na budúci rok.   FOTO

                                                                        p. učiteľky L. Ponechalová, E. Mrňáková,  M.Petrovová

 • Divadelné predstavenie v anglickom jazyku

              27. novembra sa žiaci 5. – 9. ročníka zúčastnili slovensko-anglického divadelného predstavenia v DK v KNM.

  Žiaci 5. a 6. roč. sa zabavili na humorne spracovanej rozprávke Smelý Zajko v AfrikeA Bold Rabbit. Starší žiaci mali zasa zážitok z hry Hrdinovia – Heroes, v ktorej hlavnou myšlienkou bolo vyzdvihnutie detských hrdinských činov, napr. záchrana topiaceho sa, pomoc starším a bezvládnym ľuďom a pod. Herci zábavnou formou poukázali na to, že skutočným hrdinom nie je ten, kto sa vystatuje prázdnymi slovami a žiadnymi skutkami, ale naopak ten, kto sa pričiní o hrdinské, aj keď niekedy na prvý pohľad nenápadné činy. Obe predstavenia boli plné humoru, fantázie a spestrené pesničkami a vtipmi. Herci používali jednoduché zrozumiteľné frázy, rozprávali čistou spisovnou angličtinou a slovnú zásobu  prispôsobili veku diváka. Žiaci nemali problém porozumieť anglickému textu, zachytiť pointu príbehu a z predstavenia odchádzali plní zážitkov i nových skúseností z anglického jazyka.

              Už teraz sa tešíme na ďalšie predstavenia v budúcom školskom roku.         FOTO

                                                                                                            Mgr. Lenka Ponechalová

 • Biologická olympiáda

  Žiaci z 5. A triedy (Zojka Priečková, Adam Kvašňovský a Denis Jedinák) sa zúčastnili prvého kola BO kategórie F – Rastliny a zvieratá našich lesov. Prvé kolo nieslo názov Farebný les a naši žiaci obsadili krásne druhé miesto.

   Blahoželáme!

  Mgr. Jana Cibulková

 • Svätá Barbora a Mikuláš

              Zvyky a tradície by sme si mali neustále pripomínať. Členovia žiackeho parlamentu sa preto rozhodli, že si trošku pripomenú práve tie predvianočné. Na Barboru (4. 12.) rozdali po triedach čerešňové halúzky. Žiaci budú až do Vianoc sledovať, či sa im rozvinú. 

  No a po úmornej ceste a dokonca aj zlyhanej navigácii GPS prišiel 6. 12. na Suľkov Mikuláš. Dorazil v sprievode anjelov a v tesnom závese čertov, ktorí mu „čmajzli“ darčeky. Navyše sa pokúšali preorientovať suľkovské deti na zlé. No dobré deti tejto školy sa ich nezľakli, poriadne sa s nimi vyvadili a dôrazne žiadali čertov, aby ukradnuté vrece s darčekmi vrátili Mikulášovi. Čerti sa obrovskej a nahnevanej 300-člennej masy zľakli a radšej veľké a ťažké vrece s darčekmi dotlačili pred Mikuláša. A tak sa mohla začať vytúžená mikulášska „mňamkovačka“.

              Skôr ako sa Mikuláš s nami rozlúčil, tak anjeli vysvetlili žiakom, ako majú písať svoje priania na VIANOČNÝ STROM ŽELANÍ. Každoročne sa niektorým z nich želania vyplnia.

  Ktoré to budú tento rok?                   FOTO

                                                                                                            Mgr. Mária Birošíková

  Autor fotografií: Ing. Gabriel Horos

 • Olympiáda z anglického jazyka

  Školského kola sa zúčastnilo 12 žiakov z tried:

  5. A   Denis Jedinák, Ján Dadaj

  7. A   Matúš Škorvánek, Peter Galvánek, Amália Dadajová  ( 3. miesto)

  7. B   Silvia Klučková, Júlia Tulinská

  8. A   Ivana Gazdíková, Lívia Hybrantová

  9. A   Katarína Račáková      

  9. B   Filip Hušťava        (1. miesto), 

           Daniela Buryová   (2. miesto)

  Do okresného kola postupuje: A. Dadajová (1.kategória),  F. Hušťava (2. kategória)

 • Koncert na chodbe

   

   

              Všetci vieme, čo koncert je. Áno, je to verejné vystúpenie s hudbou, spevom, tancom. Môže sa konať v súkromných priestoroch, v koncertnej sieni, v divadle, v kostole, na štadióne alebo aj pod holým nebom. Každoročne sa takýto koncert uskutočňuje aj v našej škole a pripravujú ho členovia žiackeho parlamentu. Oslovia spolužiakov, ktorí majú nejaké hudobné, tanečné či dramatické schopnosti a požiadajú ich, či by boli ochotní vystúpiť s nejakým pekným číslom.

              Počas roka sú to vždy dva koncerty a ten prvý sme mali 30. 11. 2017. Vystúpili na ňom najmä deti z prvého stupňa. Bolo to pekné, milé a zábavné. Moderátorkám Katke a Natálke a zároveň všetkým účinkujúcim srdečne ďakujeme.

              Už teraz sa všetci tešíme na druhý Koncert na chodbe, ktorý sa uskutoční na jar.   FOTO

                                                                                                            Mgr. Mária Birošíková

  autor fotografií: Ing. Gabriel Horos

 • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

  školské kolo

  1. miesto         Katarína Račáková     9. A – postup do okresného kola

  2. miesto         Ivana Gazdíková        8. A

  úspešní riešitelia:         

  Daniela Hagenová      9. A

  Kristína Bajánková     9. A

  Paula Vnuková           8. A

  Peter Súkeník            8. A

  Rebeka Školníková     8. B

   

  okresné kolo

  1. miesto           Katarína Račáková   9. A - postup do krajského kola

 • GVOBOJ

  Dňa 24. 11. 2017 sa v priestoroch Gymnázia Veľká okružná v Žiline uskutočnila matematická súťaž pre žiakov 7. – 9. roč. ZŠ GVOBOJ
  Našu školu reprezentovalo družstvo v zložení: Filip Harcek         9. B
                                                                             Ivana Gazdíková    8. A
                                                                             Michal Kapusta      8. A
                                                                             Patrik Jakubík        8. B
  Našim žiakom sa celkom darilo a v konkurencii 36 družstiev Žilinského kraja obsadili veľmi pekné 7. miesto.
              Všetkým srdečne blahoželáme!

  Mgr. Lenka Koňušíková
   

 • Suľkovské čítanie s pánom Mrkvičkom

  20. novembra 2017 sme zažili v škole zaujímavý deň. Naše pozvanie prijal pán Tibor Hujdič alias pán Mrkvička – znalec detskej literatúry. Ako sám povedal, číta iba knihy pre deti a mládež. Dospelácke ho nezaujímajú. Deti vie zaujať nielen dramatizovaným prejavom, ale i zaujímavým výberom úryvku.

  Pán Mrkvička prečítal deťom úryvky z kníh, zadával im rôzne úlohy a veľakrát ich aj rozosmial. Práve piataci a šiestaci si vypočuli niekoľko úryvkov a následne sa mali v skupine dohodnúť, z ktorej knihy ukážka bola. Súčasťou bola aj diskusia na tému ako sa dá zistiť, ktorá kniha stojí za prečítanie. Siedmaci a ôsmaci rozmýšľali o klamstve a odpovedali na otázku, prečo ľudia klamú, či je rozdiel medzi nevinnou lžou a úmyselnou lžou. Vypočuli si úryvok z knihy od Patricka Nessa – Sedem minút po polnoci, hodnotili konanie postáv a debatovali o prekvapivej pointe čítaného príbehu. Deviataci hrali hru inšpirovanú knihou od Lois Lowryovej – Darca, ktorej cieľom bolo vyvolať úvahu o téme: Sloboda, bezpečnosť a manipulácia. Žiaci so záujmom počúvali, zapájali sa do dialógu a chceli vedieť koniec príbehu. Pán Mrkvička však nič neprezradil a navrhol, aby si knihu prečítali. Okrem toho predstavil žiakom aj veľa iných zaujímavých kníh.

              Deti strávili v spoločnosti pána Mrkvičku príjemné i poučné dopoludnie. Dôkazom toho boli úsmevy, dobrá nálada a potlesk všetkých zúčastnených. Ďakujeme mu za zmysluplné a inšpirujúce dopoludnie a motiváciu k čítaniu.    FOTO

                                                                                                            Mgr. Michaela Káčeriková

 • Zručnosti pre úspech

              15. novembra sa vybraní deviataci zúčastnili zábavno-vedomostnej súťaže Zručnosti pre úspech, ktorú usporiadala DA Žilina. Pre súťažiacich boli pripravené rôzne stanovištia, na ktorých plnili zadané úlohy.

   

  1. Bezpečnosť nadovšetko – prednáška a test o materiáloch využívaných v automobilovom priemysle.

  2. Simulátor riadenia – simulovaný spôsob jazdy na trenažéri – osobnom motorovom vozidle.

  3. Hydrogénové autíčko – súťaž v ovládaní hydrogénového vozidla.

  4. Skrutkové spoje, rezanie – na tomto pracovisku sa popasovali s ručnou pílkou, s montážou a demontážou skrutkových spojov.

  5. Prevodovka – montáž, demontáž obalu prevodovky.

  6. „Michelin“ – demontáž, slalom a montáž pneumatiky.

  7. Veselý karosár – práca s plechom.

  8. Lakovňa a výroba medaily – výroba medailí z umelohmotného materiálu, ktoré si prostredníctvom airbrush pištolí dotvorili.

  9. Veselá elektronika – zapojenie „bzučiaka so svetelnou signalizáciou“.

  10. Zábavná elektrotechnika – zapájanie reálneho elektrického obvodu pomocou elektronickej stavebnice.

  11. Simulátor elektrických obvodov – virtuálny simulátor zapojenia elektrického obvodu.

  12. Autoškola – informácie o možnosti využitia autoškoly v bežnej praxi.

   

  „Skúsili sme si rozobrať prevodovku, lakovanie, ale najviac sme sa pobavili pri jazde v aute. Za volantom sme sedeli prvý raz a bolo to z našej jazdy aj vidno. Ako každodenní účastníci cestnej premávky sme preukázali, že poznáme jej pravidlá, a keď bude potrebné, tak poskytneme aj prvú pomoc. Prví sme neskončili, ale zážitok z celého dňa bol super. Možno sa niektorí z nás rozhodnú práve pre tento učebný odbor.“ Zhodnotila za družstvo tento deň Daniela Buryová z 9. B.               FOTO

   

                                                                                                            Mgr. Libuše Horvátová

strana: