Základná škola, Dolinský potok 1114/28, Kysucké Nové Mesto

Hlavná stránka
 • Projekt: Workoutové ihrisko

  Projekt: Workoutové ihrisko

   

  Program: Šport v regióne 2018

  Prevádzkový poriadok: TU

   

   

 • Tretiaci v knižnici

  Tretiaci v knižnici

   

  V stredu 10. 10. 2018 sa pod vedením triednych učiteľov Majky Birošíkovej a Palka Záteka vybrali naši tretiaci do Mestskej knižnice v KNM. Tety knihovníčky si pre nich pripravili zaujímavé pásmo – Kultúrne dedičstvo. Dozvedeli sa, na čo môžu byť Slováci právom hrdí, prečítali si zaujímavé príbehy o Jurajovi Jánošíkovi, zasúťažili si v kvíze Mini ruleta a prezreli si detské oddelenie s knihami. Tetám sa malí čitatelia poďakovali a spoločne sa bezpečne vrátili do školy. Tešíme sa na ďalšie pásmo. Dočítania!               FOTO                                                                                                                  Mgr. Mária Birošíková

 • Exkurzia Lednické Rovne okt. 18

  Exkurzia Lednické Rovne okt. 18

  Sklíčka, sklíčka dotykov...

  10. 10. 2018 sme so žiakmi 8. a 9. ročníka navštívili Lednické Rovne, ktoré sú už od konca 19. storočia vďaka sklárskej tradícii známe v celom svete. V priamom prenose sme mali možnosť vidieť výrobu produktov zo skla (poháre, vázy a i.) a niektorí z nás sa dokonca stali aj súčasťou výrobného procesu! Žiaci skúsili tradičný spôsob výroby – fúkanie do skla a aj maľovanie skla. Potom sme sa presunuli do Slovenského sklárskeho múzea, ktoré sa nachádza v blízkosti kaštieľa a exkurziu sme zavŕšili prechádzkou po okolitom parku. Mnohí žiaci si  odniesli domov výrobky zo skla, aby potešili svojich rodičov J.

                                                                                                 Mgr. Jana Cibulková, PhD., Mgr. Silvia Šprláková

   

  Do galérie Exkurzia Lednické Rovne okt. 18 boli pridané fotografie.

 • Európsky deň jazykov na Suľkove

  Európsky deň jazykov na Suľkove

  Už tradične sa aj tento rok (26. 9.) v našej ZŠ slávil Európsky deň jazykov. Každá trieda si vyžrebovala jednu európsku krajinu a snažila sa čo najzodpovednejšie pripraviť a pozháňať materiály o vybranom štáte. Počas vyučovania potom 10-členná porota hodnotila originalitu, nápaditosť a aktivitu každej triedy. Kreativite sa medze nekládli a mnohí žiaci sa naozaj predviedli vo viacerých oblastiach. Nielenže nám podali nové zaujímavé informácie o krajine, krásne vyzdobili triedy, ponúkli nás typickými maškrtami, zaspievali tradičné piesne, zatancovali, obliekli si kroje, ale naučili nás aj zopár slov v cudzom jazyku a to nás aj najviac potešilo. Zároveň ďakujeme všetkým rodičom, ktorí poskytli chutné občerstvenie a iné dobroty. Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov navrhovali žiaci na hodinách cudzieho jazyka a výtvarnej výchovy aj logo na tričko. Obidve aktivity boli vyhodnotené a najlepšie triedy odmenené. V priebehu prestávok zároveň staršie dievčatá maľovali na tváre žiakov vlajky rôznych európskych krajín. Žiaci 8. A triedy počas poslednej hodiny navštívili aj Mestskú knižnicu v KNM a pozreli si veľmi pútavú prezentáciu o rôznych jazykoch sveta, o najrozšírenejšom, mŕtvom či umelo vytvorenom jazyku a vyskúšali si tiež podpis v gréčtine.

  Celé dopoludnie sa nieslo v duchu Európy a jazykov. Žiaci boli aktívni, kreatívni (teda s výnimkou niektorých tried), bavilo ich to a veríme, že to bola i dobrá motivácia k učeniu sa cudzích jazykov. Akciou sme chceli zdôrazniť, aké nevyhnutné je pre náš život ovládanie aspoň 1 CJ, lebo nie nadarmo sa hovorí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“    FOTO

                                                                                                                        vyučujúce CJ

 • 14. 10. 2018

  Aktualizovali sme modul Školský klub detí

 • ŠKD výstava zvierat sept. 18

  Do galérie ŠKD výstava zvierat sept. 18 boli pridané fotografie.

 • ŠKD Neslušský rybník sept. 2018

  Do galérie ŠKD Neslušský rybník sept. 2018 boli pridané fotografie.

 • Školské jabĺčka na výstave v Rudine

  Školské jabĺčka na výstave v Rudine
  29. 9. 2018

  Vedeli ste, že v Rudine sa konala Okresná výstava ovocia a zeleniny, ktorú organizoval Slovenský zväz záhradkárov? Naša škola o tom vedela a keďže máme krásne jabĺčka, tak sme sa o ich krásu chceli podeliť. Či boli pekné a akým jabĺčkam konkurovali, sme si chceli osobne pozrieť v sobotu (29. 9.) v Dome kultúry v Rudine. Žiakom sa výstava veľmi páčila. Mali možnosť prezrieť si nielen rôzne druhy jabĺk, hrušiek, hrozna, malín či zeleniny, ale aj málo známe tradičné ovocie MIŠPUĽU, exotickú MACHOVKU peruánsku či PAWPAW, z ktorého sme si nechali semiačka. Či nám z nich niečo vyrastie, tak to zistíme až o pár mesiacov. Už teraz sa tešíme na ďalšiu výstavu ovocia a zeleniny, ktorá bude o rok.  FOTO

  Mgr. Zuzana Sládeková

 • Sľubujem!

  Sľubujem!
  18. 9. 2018

  Toto slovo zaznelo 18. 9. 2018 na chodbe ZŠ Dolinský potok z úst novozvolených členov žiackeho parlamentu. Žiaci pred očami žiackeho a učiteľského publika slávnostne sľúbili, že sa budú aktívne zapájať do mnohých školských akcií a spolupodieľať sa na riešení výchovných problémov žiakov. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na to, že sa zaviazali byť vzorom pre ostatných spolužiakov.

  Vo vodopáde žiarivých konfiet, s úžasom a prekvapením na tvárach pred nás priniesli tortu pri príležitosti 20. výročia existencie žiackeho parlamentu v našej škole. Pani riaditeľka Mgr. Anita Tomaníčková nás povzbudila a obdarovala perom, ktorým budeme zapisovať kreatívne nápady, tvoriť a plánovať aktivity počas celého školského roka. Po vyučovaní sme sa spolu s našou novou koordinátorkou Mgr. Jankou Cibulkovou, PhD. opäť stretli a degustovali sme chutnú tortu.

                                                                                                            Mgr. Jana Cibulková, PhD.

  Pozrite aj: Žiacky parlament

 • „Jablkobranie“ na Suľkove

  „Jablkobranie“ na Suľkove

  Tak a je to tu! Prvý zber jabĺk v Školskej ovocnej záhrade je za nami. Pod vedením učiteľov priniesla záhrada po troch rokoch ťažkej práce a aktívnej činnosti žiakov svoju dlho očakávanú úrodu.

  Dňa 12. 9. 2018 sa pod odborným vedením Ing. Ivana Červenca a ďalších členov Slovenského zväzu záhradkárov v KNM konal v priestoroch záhrady prvý zber ovocia. Pri zrode projektu a počas prvého zberu bola prítomná aj bývalá p. učiteľka Mgr. Daniela Podoláková, ktorá zároveň pripravuje našu žiačku Lejku na medzinárodné kolo súťaže Mladý záhradkár. Na naše „jablkobranie“ bol prizvaný aj primátor Kysuckého Nového Mesta pán Ing. Ján Hartel. Ten svojou návštevou podporil aktivity nádejnej generácie záhradkárov. Žiaci sa za spomínané tri roky oboznámili so štepením, vrúbľovaním, očkovaním a prakticky si skúsili štepenie, mulčovanie, tvarovanie stromčekov a pod. Nakoniec im páni záhradkári ukázali, ako správne odtrhnúť jabĺčko, aby sa nepoškodilo. Odmenou bolo vychutnanie si zdravej, sladkej a šťavnatej odmeny so slovami: „Lepšie jablko som ešte nejedla...“ (žiačka 7. ročníka)

  Ale týmto „jablkobraním“ sa projekt nekončí. Práve naopak! Žiakov a učiteľov čakajú nové úlohy a činnosti, ktoré patria k záhradkárstvu. A o rok sa opäť stretnú pri zbere ovocia.    FOTO

                                                          Mgr. Janka Cibulková, PhD., Mgr. Zuzana Sládeková

 • 2018/2019

 • Slovenské dejiny naživo

  Slovenské dejiny naživo

   

  Vo štvrtok 14. 6. 2018 sme privítali šermiarsko-divadelnú kumpániu Via Historica, ktorá nás obveselila hodinou dejepisu naživo. Previedli nás významnými obdobiami slovenských dejín od príchodu Slovanov na naše územie po Ľudovíta Štúra. Predstavenie bolo nielen poučné, ale aj humorné, poprepletané šermiarskymi súbojmi a na záver sme si otestovali svoje ušné bubienky pri streľbe z historických palných zbraní.    FOTO

                                                                                                              Mgr. Mária Záteková

   

 • Máme radi Vrabčeka

  Už druhý školský rok pracujeme v 2. B s časopisom Vrabček. Máme ho veľmi radi. Časopis Vrabček ponúka všetko, čo má detský časopis mať – básničky, riekanky, rozprávky, hádanky, maľovanky, maľované čítanie, komiksy, zaujímavosti, vtipy, rôzne druhy krížoviek, sudoku, hlavolamy, vystrihovačky a veľa súťaží.

  A my sa do tých súťaží aj radi zapájame. Nie vždy sa darí, ale tentokrát sa to podarilo! Naša Saška Ščambová sa stala výherkyňou v súťaži DROBČEK a celá trieda bola vyfotografovaná v časopise. Foto posielame.

  Sme na seba pyšní...

                                                                                                            Mgr. Mária Birošíková

 • Tarzánia v Ružomberku a Vlkolínec

  Tarzánia v Ružomberku a Vlkolínec

  6. júna 2018 sa žiaci 5. A, 5. B8. A spolu so svojimi triednymi pani učiteľkami vybrali na koncoročný školský výlet.

  Prvou zastávkou bola Tarzánia v Ružomberku. Nachádza sa tam lanový park, v ktorom si žiaci overili svoje fyzické sily a zažili aj patričnú dávku adrenalínu, keď sa po zavesených drevených prekážkach a lanách presúvali z miesta na miesto v niekoľko metrovej výške. Piataci si to vyskúšali na detskej trase, ktorú zdolali aj niekoľkokrát po sebe. A to sa im veľmi páčilo!

  Po takomto adrenalínovom zážitku sme sa vybrali do Vlkolínca, ktorý sa nachádza v blízkosti Ružomberka. Táto obec je zapísaná dokonca aj v UNESCO. Po pár metroch mierneho stúpania do kopčeka sme síce dali zabrať aj našim nohám, ale vyplatilo sa. Na mieste nás očarila krásna okolitá príroda a neskutočný výhľad. Prešli sme sa uličkami Vlkolínca a popozerali sme si maličké malebné domčeky. Pred odchodom sme si zakúpili aj nejaké suveníry na pamiatku a pobrali sa ďalej.

  Salaš Krajinka bol našou poslednou zastávkou. Pochutnali sme si na tradičných haluškách, poobzerali si zvieratká, ktoré tam chovajú a plní zážitkov sme sa pobrali na cestu domov.   FOTO

                                                                                                Mgr. Katarína Halúsková

 • Škola v prírode

  Naše deti sa práve teraz nachádzajú v škole v prírode v Podskalí. Je im tam fajn. Trošku iste potrápia rodičov, keďže sa im nedá dovolať. Ale veď išli do školy v prírode! A tentokrát doslovne!

  Pani učiteľky a pán učiteľ sa im venujú takmer 24 hodín denne. Je im spolu veselo.

  Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí spolu s fotografiami nájdete TU. 

 • Literárna Orava

  Literárna Orava

  22. mája 2018 sa žiaci 6. ročníkov zúčastnili literárnej exkurzie na Oravu. Okrem rodného domu Martina Kukučína v Jasenovej navštívili aj Dolný Kubín. A práve v Dolnom Kubíne strávil posledné roky svojho života ďalší významný literát Pavol Országh Hviezdoslav. Naše kroky preto viedli do múzea, ktoré je po ňom pomenované. Žiaci si obohatili svoje vedomosti o množstvo zaujímavostí zo života oboch spisovateľov.

  Cestou domov sme sa ešte zastavili v Starej Bystrici, aby sme si mohli poobzerať krásny orloj, ktorý sa nachádza priamo v centre.

  Na záver sladká bodka v podobe zmrzliny a cesta domov ubehla tak rýchlo, že sme sa ani nenazdali a stáli sme pred našou školou.    FOTO

                                                                                               

                                                                                                Mgr. Katarína Halúsková

 • Svet techniky Ostrava – fyzikálna exkurzia

  Svet techniky Ostrava – fyzikálna exkurzia

  Dňa 16. 5. 2018 sa žiaci 8. a 7. ročníka zúčastnili exkurzie, vďaka ktorej sa ponorili do sveta interaktívnych hračiek z fyziky, biológie, techniky a zaujímavostí z oblasti vedy. A nemuseli ísť ani veľmi ďaleko. Svet techniky sa totiž nachádza v Ostrave-Vítkoviciach. Pred vstupom do budovy si vyskúšali 3D odtlačky a posedeli si na lavičke zhotovenej z klávesníc, počítačových myšiek a ďalších súčastí počítačov. Vo vnútri potom prešli rôznymi expozíciami. Navštívili napríklad Svet civilizácie či Svet vedy a objavov. Expozície boli voľne prístupné a to sa im veľmi páčilo, pretože si mohli všetko sami vyskúšať. Súčasťou Sveta techniky je aj 3D kino, ktoré sme nemohli vynechať.

  Na záver ešte nejaké drobnosti na pamiatku a cesta domov, ktorá už bola obohatená o nové skúsenosti a zážitky.       FOTO

                                                                                                    Mgr. Katarína Halúsková

 • ANKETA - školská jedáleň

  ANKETA - školská jedáleň

  V dňoch od 2. 5. 2018 do 11. 5. 2018 sa v našej školskej jedálni uskutočnila anketa. Stravníci mali na anketový lístok napísať, čo im chutí najviac a čo im naopak chutí najmenej. Všetci zúčastnení boli zaradení do žrebovania o zaujímavé ceny.

  Žrebovanie sa konalo 15. 5. 2018 v priestoroch školskej jedálne.

  Výhercami sa stali:

  Adam Ďurina zo 4. B

  Lukáš Janík z 9. A

  Výhercom blahoželáme!

 • Poďakovanie

  Požehnávanie škôl sa stáva novou súčasťou činnosti dekanátu Kysucké Nové Mesto, ako aj celej Žilinskej diecézy. Preto by sme sa chceli touto cestou poďakovať pánovi dekanovi Petrovi Holbičkovi, ktorý dňa 16. 5. 2018 požehnal priestory našej školy, ktorá je súčasťou farnosti.

strana: