• Preventívny program školy

        • Profil školy

          Základná škola Dolinský sa nachádza v severozápadnej časti mestského intravilánu. Je situovaná v peknom prírodnom prostredí v blízkosti smrekového lesa. Vyučovanie sa začalo v hlavnom učebnom pavilóne 23. septembra 1975.   V súčasnosti školu navštevuje 330 žiakov. Z tohto počtu na 1.stupni ZŠ je zriadených 8 tried a na 2. stupni 10 tried. Škola zabezpečuje výchovnú činnosť detí v mimovyučovacom čase prostredníctvom troch oddelení školského klubu. V škole pracuje žiacky parlament, jeho členovia sú volení zástupcovia tried 5. až 9. ročníka. Oni rozhodujú o kritériách hodnotenia čistoty a estetizácie učební, aktivizujú spolužiakov podieľať sa na plnení obsahu projektu "Škola podporujúca zdravie". Na základe tohto projektu, ktorý sme predložili MŠ SR roku 1999, a výsledkov prvej fázy jeho realizácie sa naša škola stala členom Národnej siete škôl podporujúcich zdravie v Slovenskej republike.

          Filozofia školy

           

          Celková filozofia školy vychádza z podpory zdravie neohrozujúceho životný štýl - škola v praxi vytvára nevyhnutné podmienky pre uplatňovanie prevencie. Základom je garantovanie bezpečného prostredia a efektívneho na žiaka orientovaného procesu výchovy a vzdelávania.

           

          Škola, koordinátor prevencie, výchovný poradca, triedni učitelia aj ostatní pedagógovia budú pri prevencii úzko spolupracovať s poradenskými inštitúciami a inými mimoškolskými subjektmi, najmä s CPPPaP Kysucké Nové Mesto,  a s ďalšími inštitúciami ako aj s rodičmi.

           

          Profesionálna zdatnosť pedagogického zamestnanca, ktorý je odborne pripravený pozitívne vplývať na kognitívny a osobnostný rozvoj žiaka.

           

          Spoločná zodpovednosť rodiny, orgánov sociálno-právnej ochrany detí, poradenských zariadení a v neposlednom rade inštitúcií školskej politiky, ktoré zabezpečujú adekvátnu odbornú (a osobnosť rozvíjajúcu) prípravu pedagogického zamestnanca a optimálne podmienky pre realizáciu prevencie v praxi. Rodičia sú pravidelne zapájaní do školských činností.

           

          Ciele a úlohy prevencie

           

          Prevencia sociálno-patologických javov je súčasťou celého výchovno-vzdelávacieho procesu Základnej školy Dolinský potok  počas celého školského roka.

           

           Hlavným cieľom prevencie rizikového správania (ďalej len prevencie) v školskom  prostredí je dosiahnuť, aby mal mladý človek na úrovni primeranej svojmu veku vedomé úsilie uprednostňovať nerizikové správanie a zdravie neohrozujúci spôsob života.

           

          Podstatou prevencie v školskom prostredí je tak pôsobiť na deti a žiakov, aby získali (veku primerane) základné predpoklady pre:

          • pozitívny postoj k zdraviu neohrozujúcemu životnému štýlu,
          • negatívny vzťah k rizikovému užívaniu návykových látok, prejavom agresívneho správania a šikanovania,
          • zvýšenie porozumenia o (zdravotných a sociálnych) dôsledkoch rizikového správania - na základe (odborných) objektívnych informácií,
          • tendenciu uprednostňovať zodpovedné (informované) rozhodnutia s minimalizáciou škodlivého tlaku rovesníkov,
          • uplatňovanie optimálnych komunikačných zručností,
          • uprednostňovanie konštruktívneho riešenia problémov,
          • identifikáciu zdrojov odborného poradenstva a podpory.

           

          Cieľové kognitívne kompetencie žiakov:

           

          ISCED 1 – primárne vzdelávanie (prvý stupeň)

           

          - majú základné vedomosti a zručnosti v oblasti starostlivosti o zdravie a duševnú

            pohodu

          - uvedomujú si hodnotu zdravia a jeho potrebu k optimálnemu rozvoju schopnosti človeka – dokážu uviesť argumenty

          - vedia, aký je zdravie podporujúci denný režim a snažia sa ho uplatňovať

          - dokážu pomenovať všeobecné riziká v súvislosti s fajčením tabaku, pitím alkoholu, užívaním iných návykových látok a činností, ktoré sa spájajú s rizikom vzniku závislosti (napr. počítačové hry)

          - poznajú základné zdravotné riziká nadmerného užívania, resp. rizikového užívania návykových látok a argumenty v prospech zdravia

          - majú právne povedomie v oblasti spoločensky nežiaducich javov (šikanovanie je

          právne neprípustné, zákony o fajčení a alkohole...)

          - poznajú možnosti (služby) poradenskej pomoci, vedia na koho sa majú obrátiť v prípade ohrozenia alebo poškodzovania jeho práv

          - vedia pomenovať a hodnotiť základné medziľudské vzťahy

          - dokážu rozoznať prejavy ľudskej neznášanlivosti a jej negatívne dôsledky, snažia sa tomu prispôsobiť svoje správanie

           

          ISCED 2 – nižšie sekundárne vzdelávanie (druhý stupeň)

           

          - žiaci poznajú nielen zdravotné, ale hlavne sociálne riziká a obmedzenia súvisiace so zneužívaním návykových látok a rizikovým správaním, dokážu uviesť relevantné argumenty pri formulovaní svojich postojov

          - poznajú zákony týkajúce sa návykových látok (zákaz fajčenia, predaja cigariet a alkoholu mladistvým, zákony týkajúce sa nelegálnych drog...) a dôsledky porušenia zákona

          - uvedomujú si význam harmonických medziľudských vzťahov pre život a poznajú viaceré možnosti ich kultivovania, poznajú spôsoby optimálnej komunikácie (v rôznych životných situáciách), oceňujú jej význam a snažia sa ju uplatňovať

          - poznajú a dokážu uplatniť vhodné spôsoby riešenia nezhôd a konfliktov, uvedomujú si výhody ich nenásilného riešenia

          - dokážu aplikovať zásady dobrej spolupráce a právo na odlišný názor v skupine, pričom vedia, že majú svoju zodpovednosť za úlohy a konanie v skupine, majú tendenciu odolávať škodlivému tlaku skupiny

          - sú informovaní o významných dokumentoch v oblasti ľudských práv a orgánoch zaoberajúcimi sa ich ochranou, dokážu argumentmi odôvodniť akceptovanie a tolerovanie inakosti

          - poznajú a uvedomujú si psychologické dôsledky šikanovania, právnu zodpovednosť za také konanie a tiež fakt, že ich postoj je jednou z podmienok vzniku a rozvoja šikanovania

          - dokážu si vyhľadať odbornú pomoc a komunikovať so špecializovanými službami v

             prípade potreby (linky dôvery, krízové centrá)

           

          Naša škola priebežne realizuje v oblasti prevencie drogových závislostí úlohy rezortu školstva v súlade s Koncepciou prevencie drogových závislostí a Národným programom boja proti drogám. Uskutočňujú sa besedy zamerané na výchovu detí a mládeže v oblasti prevencie trestnej činnosti. Podieľame sa na plnení úloh vyplývajúcich z Národného programu podpory zdravia, najmä v súvislosti s realizáciou projektu Svetovej zdravotníckej organizácie Škola podporujúca zdravie.

           

          V rámci Školy podporujúcej zdravie pracujeme na aktivitách k Svetovému dňu výživy, Týždňu zdravia, Svetovému dňu duševného zdravia, Svetovému dňu boja proti AIDS, Európskemu týždňu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, Európskemu týždňu boja proti drogám a pod. Poukazujeme  na potrebu preferovať holistický prístup, posilňovať výchovu k zdraviu a zdravému životnému štýlu, etickým normám, humánnemu cíteniu a pod.

           

          Počas triednických hodín a hodín etickej výchovy budeme plniť program Cesta emocionálnej zrelosti. Tento program “Cesta k emocionálnej zrelosti“ má 10 obsahových tém, ktoré sú realizované v rámci zásad skupinovej dynamiky. Program je zostavený tak, aby prispieval nielen k postupnému sebauvedomovaniu si detí, ale aj k tomu, aby deti postupne prežívali najpodstatnejšie stránky emocionálnej zrelosti.

           

          Do plánov práce pre jednotlivé predmety zapracujeme úlohy súvisiace s výchovou v duchu humanizmu a so vzdelávaním v oblasti ľudských práv, práv dieťaťa, predchádzania všetkých foriem diskriminácie, xenofóbie, intolerancie a rasizmu. Budeme pracovať v súlade s Národným plánom výchovy k ľudským právam, s Národným akčným plánom pre deti, s Národným programom prevencie HIV/AIDS.

           

           

          Úlohy školy v oblasti prevencie vychádzajú najmä z týchto dokumentov:

           

          1. Slovenská republika sa v roku 2004 stala členským štátom EÚ a odvtedy  aj pri vymedzovaní protidrogovej stratégie vychádza z dokumentov EÚ – Protidrogová stratégia EÚ 2005 - 2012 a z jej akčného plánu. V zmysle stratégie EÚ boja proti drogám bol už rozpracovaný Národný program boja proti drogám 2004 - 2008. Jeho pokračovaním je súčasná Národná protidrogová stratégia 2009 - 2012, ktorá vymedzuje úlohy v oblasti boja proti drogám  v dvoch oblastiach:

          1. znižovanie dopytu po drogách – aby deti a mládež nemali záujem o drogy. Kladie sa dôraz na zdravý životný štýl, vytváranie podmienok pre aktívne trávenie voľného času. Zvýšená pozornosť  je venovaná rizikovým skupinám. Využívať projekty prevenčnej práce.
          2. oblasť redukcie ponuky drog – sú to aktivity zamerané proti výrobe, predaju, dovozu, tranzitu a uskladňovaniu drog.

          Záujmová činnosť bude výraznou preventívnou alternatívou prevencie proti drogám.

           

          2. V zmysle úloh dokumentu Stratégia prevencie kriminality v SR na roky 2007 - 2010 budeme realizovať aktivity  na elimináciu rizikového správania, delikvencie a kriminality, záškoláctva, bezpečného používania internetu ako aj podporu právneho vedomia.

           

          3. V prevencii šikanovania bude škola postupovať podľa dokumentu Metodické usmernenie č. 7/2006 – R  k prevencii a riešeniu šikanovania v školách a školských zariadeniach. Šikanovanie patrí medzi závažné sociálno-patologické javy a v súčasnosti popri klasických formách šikanovania v školskom prostredí sa rozvíja aj tzv. kyberšikanovanie. Škola pri prevencii šikanovania vychádza z princípu, že škola netoleruje šikanovanie v žiadnych podobách.

           

          4.  V zmysle úloh Národného programu duševného zdravia na roky 2011 – 2013 sa zameriame na aktivity o rizikách dospievania a podpore duševného zdravia.

           

          5. V súlade s Dohovorom o právach dieťaťa budeme monitorovať správanie sa detí a ich zmeny a zabezpečovať ich aktívnu ochranu.

           

          6. V súlade s rezolúciou Európskej rady č. 5418/2002 o prevencii pred toxikomániou budeme v rámci školských aktivít posilňovať zdravý životný štýl, zdravie a prevenciu pred chorobami.

           

          Analýza prostredia školy

           

          Odporúčaným východiskom komplexnej preventívnej stratégie školy je analýza podmienok prostredia našej školy, za pomoci ktorej sa získajú podklady k jej príprave a tiež k výberu (aktuálnych, cielených preventívnych) aktivít. Dôležité je, aby do procesu analýzy bola zapojená celá škola a aby bola jej dôležitosť exaktne definovaná a podporovaná vedením školy.

           

          Zodpovednosť

           

          Vedenie školy – má zásadnú úlohu pri tvorbe, podpore a realizácii stratégie školy v prevencii. Dôležitým prvkom zodpovednosti vedenia školy je aj riadenie a komunikácia, založené na spolupráci, dôvere, spravodlivosti a rovnakom prístupe k zamestnancom, na konštruktívnom riešení problémov a konfliktov, s vylúčením možnosti intríg a v neposlednom rade na chápajúcom, no dôslednom prístupe k všetkým žiakom svojej školy v pozícii uznávanej autority. Tento prístup významne posilní dobrú sociálnu klímu školy, ktorá je absolútnym základom prevencie.

           

          Pedagogický zamestnanec školy – má kľúčové postavenie pri realizácii prevencie a uplatňovaní pozitívnej sociálnej klímy v škole a triede. Jeho vklad spočíva predovšetkým v ústretovom vzťahu k žiakom, v zdokonaľovaní a následnom uplatňovaní pedagogického majstrovstva pri ich vzdelávaní a v optimálnej komunikácii s rodičmi. Praktická realizácia spočíva v tom, že tvorivo využíva (príťažlivé) interaktívne, na kooperáciu orientované metódy pri vzdelávaní, zaujíma sa o názory žiakov, snaží sa pokojne neodsudzujúco reagovať na rozdielne postoje žiakov, diskutuje s nimi o odlišných stanoviskách, dáva im aj možnosť voľby, získava si dôveru žiakov spravodlivým prístupom, vedie ich k prevzatiu zodpovednosti za ich konanie, nedopustí správanie ponižujúce ľudskú dôstojnosť, ústretovo spolupracuje s rodičmi v prospech rozvoja žiaka.

           

          Žiak školy – je motivovaný k učeniu tak, aby chápal, že vzdelávanie je nápomocné k úspešnému a spokojnému životu a v škole je preto, aby zistil, aké má možnosti a nie preto, aby zistil, čo nedokáže (čo nevie). Uvedomuje si svoje (ľudské) práva i práva iných a prijíma zodpovednosť za svoje konanie a vzdelávanie. Chápe význam existencie jasne a zrozumiteľne formulovaných pravidiel správania sa v škole, akceptuje a uplatňuje ich, prípadne sa zúčastňuje aj na ich tvorbe.

           

          Rodič žiaka školy – prijíma svoj diel zodpovednosti za výchovu a vzdelávanie dieťaťa, pričom vychádza z očakávania, že jeho cieľ a cieľ školy je rovnaký – poskytnúť optimálne možnosti pre rozvoj dieťaťa. Vie, že pre dosiahnutie tohto cieľa je dôležitá vzájomná spolupráca a dôvera.

           

          Napriek všetkým opatreniam sa zvyšuje počet detí, ktoré majú skúsenosti s užívaním drog – legálnych (cigarety, alkohol) i nelegálnych  a znižuje sa ich veková hranica. K ďalším závislostiam patria patologické hráčstvo – gambling, nadmerné hranie počítačových hier, surfovanie na internete. Tu síce nehrozí priame ohrozenie zdravia, ale žiaci postupne zanedbávajú školskú dochádzku, strácajú sociálne zručnosti, chýba im reálny pohľad na život a medziľudské kontakty.

          Predpokladom prevencie preto musí byť spolupráca rodičov a školy!

           

          Rodičia očakávajú od školy, že:

          • bude bezpečným miestom, kde nebudú dostupné drogy, alkohol a cigarety,
          • škola bude používať postupy, ktoré majú zmysel a sú účinné,
          • rodičom poskytne informácie o prevencii a poradí, kde hľadať pomoc,
          • bude dbať na kvalitné a zmysluplné vzdelávanie, zdravý spôsob života, vhodné trávenie voľného času,
          • škola bude s rodičmi v stálom kontakte.

          Naša škola sa zaväzuje poskytnúť rodičom splniť tieto očakávania.

           

          Škola od rodičov očakáva, že:

          • vytvoria svojim deťom také podmienky, aby chodili do školy pripravení, oddýchnutí,
          • budú mať prehľad, ako a s kým trávia ich deti voľný čas,
          • rodičia podporia prácu pedagógov, podporia ich autoritu a prípadné nedorozumenia budú riešiť priamo v škole.

           

          Témy prevencie

           

          V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu sa realizuje prevencia v rámci povinného kurikula, najmä v predmetoch biológia, etická výchova, slovenský jazyk a literatúra, občianska náuka, náboženská výchova, chémia,  ale aj cudzí jazyk a pod. Realizujú sa viaceré akcie a aktivity v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám, Svetového dňa nefajčenia, Týždňa zdravia a pod. Preventívne programy sú spravidla realizované v rámci celoročného pôsobenia, počas hodín predmetu etická výchova, resp. počas triednických hodín a rôznych besied, súťaží a aktivít v rámci vyučovania i v mimovyučovacom čase.

          Konkrétne témy sa nachádzajú v plánoch koordinátorov .

           

          Školské pravidlá

           

          Okrem výchovno-vzdelávacieho procesu orientovaného na žiaka dôležitou súčasťou prevencie sú pravidlá zakotvené v organizačnom poriadku školy, kde sa má venovať pozornosť aj jednotlivým sociálno-patologickým javom.

           

          Pri tvorbe (obsahu) pravidiel školy je možné vychádzať z nasledujúceho návrhu:

           

          1. Rámcový zoznam neprípustných návykových látok (tabak, alkohol, nelegálne drogy), neprípustných spôsobov správania (kde sú zrozumiteľne definované rôzne formy šikanovania, agresivity a neznášanlivosti inakosti (vrátane vysoko aktuálnej „virtuálnej“ formy).
          2. Práva, povinnosti a zodpovednosť všetkých zainteresovaných v škole (pedagógov, žiakov, rodičov) v tejto súvislosti.
          3. Kontaktné informácie na zodpovedné osoby v škole (koordinátor prevencie, výchovný poradca...).
          4. Presné postupy riešenia podozrení a vyskytnutých prípadov, vrátane systému následných opatrení (trestov) za priestupky.
          5. Zoznam a kontakty na odborné poradenské služby a zodpovedné inštitúcie (CPPaP, ŠŠI...).
          6. Konkrétne možnosti anonymného poradenstva (schránka dôvery v škole, linky dôvery, odkazy na internetové poradenstvo).

           

                        Činnosť školy ako profesionálnej výchovno-vzdelávacej inštitúcie bude zameraná najmä na oblasť primárnej prevencie – zameraná na tých žiakov, ktorí nemajú skúsenosti napr. s drogami, alkoholom, fajčením a pod., stále a priebežné monitorovanie zmien v správaní žiakov. Škola bude vytvárať bezdrogové prostredie a učitelia ako druhý výchovný vzor pre žiakov, by mali ísť pozitívnym príkladom.

           

                        V oblasti sekundárnej prevencie sa zameriame na monitorovanie tých žiakov, ktorí sa  dopustia určitého deviantného správania. Túto úroveň prevencie už budú vykonávať odborní zamestnanci školských zariadení v spolupráci s pedagogickými  pracovníkmi.

           

                        V rámci účinnej prevencie je dôležité vytvoriť pozitívnu klímu v škole, vytvoriť úzku spoluprácu medzi žiakmi, učiteľmi, zamestnancami školy a rodičmi,  riešiť problémy sociálneho charakteru, šikanovania, násilia, závislostí a pod.

          Dôležitý je  pravidelný monitoring atmosféry v škole. V prípade zistenia problémov okamžite prijímať opatrenia na nápravu v spolupráci vedenia školy a rodičov. Dôležitá je informovanosť pedagogických zamestnancov, žiakov aj rodičov o kontaktoch, telefónnych číslach na inštitúcie, ktoré sa zaoberajú problematikou riešenia sociálno-patologických javov, spolupráca s odborníkmi.

           

          Cielené vzdelávanie, tréningy

           

          Úlohu vzdelávania a špeciálnych výcvikov a tréningov zabezpečujú najmä metodicko-pedagogické centrá (MPC), Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP), Štátny pedagogický ústav v spolupráci s regionálnymi centrami pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) a viaceré typy mimovládnych organizácií, ktoré realizujú vzdelávacie akcie (priebežné vzdelávanie - cca 40 hodín; špecializačné vzdelávanie – trvajúce 1 - 3 roky; tematické bloky pre riadiacich pracovníkov; workshopy; sociálno-psychologické výcviky; supervízia a pod.). Priebežne sa realizujú vzdelávacie aktivity pre učiteľov - koordinátorov prevencie, pre riadiacich zamestnancov (riaditeľov škôl a ich zástupcov).

           

          Cielené preventívne aktivity a programy

           

          Preventívne aktivity a programy sú k nahliadnutiu v Plánoch koordinátorov preventívnej činnosti (koordinátor enviromentálnej výchovy, výchovy k manželstvu a rodičovstvu, protidrogovej činnosti, Školy podporujúcej zdravie).

           

          Formy prevencie:

          1. vyučovací proces – je východiskom preventívneho pôsobenia, ktoré by malo zasahovať vedomosti, postoje a zručnosti žiakov.  Do tematických v-v plánov jednotlivých predmetov, plánov MZ a PK sú tiež zapracované úlohy súvisiace s výchovou v duchu humanizmu, so vzdelávaním v oblasti ľudských práv, práv dieťaťa, s predchádzaním všetkých foriem diskriminácie, xenofóbie, intolerancie a rasizmu
          2. záujmová činnosť žiakov – škola vytvára množstvo záujmových krúžkov, v ktorých môžu žiaci tráviť voľný čas. V Kysuckom Novom Meste existuje niekoľko organizácií, v ktorých žiaci môžu efektívne tráviť svoj voľný čas (CVČ Kysucké Nové Město, CVČ sv. Jakuba, ZUŠ, rôzne športové kluby)
          3. projekty prevenčnej práce – škola v tomto školskom roku bude realizovať tieto projekty: Cesta k emocionálnej zrelosti, Škola podporujúca zdravie, Červené stužky, Správaj sa normálne, Zober loptu, nie drogu, Zelená škola)
          4. príležitostné podujatia – besedy s odborníkmi, prednášky, dotazníkové akcie, rozhlasové relácie, nástenky, filmy, rodičovské združenia a pod.

          Škola sa zapája do rôznych zbierok: Deň narcisov, Modrý gombík a pod.

           

          Súčasťou prevencie sociálno-patologických javov sú:

          1. Prevencia drogových závislostí

           vychádza z článku 33 Dohovoru o právach dieťaťa a Európskej protidrogovej stratégie, Národného programu boja proti drogám, Stratégie prevencie kriminality v SR, Národného programu podpory zdravia, POP MŠ SR.

          2. Prevencia kriminality, delikvencie a šikanovania

          vychádza zo stratégie prevencie kriminality  SR, Metodického usmernenia č. 7/2006  na predchádzanie a elimináciu šikanovania, v preventívno-výchovných aktivitách  a projektoch na elimináciu šikanovania, agresie, alkoholizmu a drogových závislostí.

          3. Propagácia zdravého životného štýlu

          vychádza z POP MŠ SR, v škole podporujeme symbiózu zdravia, športu a prírody.

           

          V priebehu školského roka sa budú organizovať rôzne športové podujatia školy, podujatia v rámci kampane Zober loptu, nie drogu,  koncerty a iné podujatia preventívneho charakteru podľa aktuálnej ponuky.

           

          Možnosti minimalizácie rizikového správania v prostredí školy

           

          Škola sa snaží minimalizovať rizikové správanie v školskom prostredí aj tým, že počas prestávok a počas mimoškolských aktivít je zabezpečený aktívny pedagogický dozor. V čase mimo vyučovania sa žiaci môžu zdržiavať v areáli školy len pod dozorom človeka staršieho ako 18 rokov. Častokrát sú to obyvatelia neďalekej školskej bytovky, väčšinou učitelia našej školy. Pred rôznymi akciami ako sú exkurzie, výlety... sú žiaci oboznámení s tým, ako sa majú správať a aké dôsledky môžu vyústiť z ich nevhodného správania sa, rodičia sú o akciách informovaní Informovaným súhlasom. V prípadoch podozrenia z trestnej činnosti spolupracuje vedenie školy s policajným zborom SR.

           

          Mimoškolské aktivity

           

          Preventívny program školy je podporovaný tiež mimoškolskou aktivitou. Žiaci navštevujú krúžky, ktoré pre nich vytvorili pedagogickí zamestnanci školy. Taktiež škola spolupracuje v rámci mimoškolskej činnosti s CVČ v Kysuckom Novom Meste, Centrom sv. Jakuba, Školským klubom detí pri ZŠ Dolinský potok a Mestským kultúrno-športovým strediskom v Kysuckom Novom Meste.

           

          Dokumenty a školská legislatíva

           

          Deklarácia ľudských práv

          Deklarácia práv dieťaťa

          Pedagogicko-organizačné pokyny MŠ SR

          Školský zákon

          Trestný zákon

          Vnútorný poriadok školy

           

          Zoznam informačných zdrojov

           

          www.minedu.sk

           www.statpedu.sk

          www.infodrogy.sk

          www.prevenciasikanovania.sk

          www.cervenestuzky.sk

          www.ochranadeti.sk

           

          Nenič svoje múdre telo: Claire Raynerova + Pracovný zošit: Eva Senková

          Ako poznám sám seba - 5. - 9. roč. ZŠ + metodická príručka: M. Zelina, M. Uhereková, Z. Kašparová, T. Houška

          Cesta emocionálnej zrelosti: PhDr. Štefan Matula

           

          PaedDr. Pavol Zátek

          riaditeľ školy